• 12-12-2018, 03:29:23
  #1
  https://www.r10.net/google-optimizas...e-tadinda.html
  Bu konudaki soruların cevaplarını paylaşacağım, genelde net bilgiye dayalı değil tecrübeye dayalı sorular geldiğinden kaynak gösteremeyeceğim ne yazıkki. İlerde bu tarz bir soru cevap konusu daha açmayı düşünüyorum bu konuyu emsal olarak görüp hangi sorulara hangi tarz yanıtlar verebildiğimi görerek ona göre sorular sorabilirsiniz sizlerde.

  @glacher;

  Aldığım testler sonucu söylemem gerekirse google index kriteri olarak “ site hızı - site değeri “ gibi etmenleri kullanmıyor ilk taramada, içerik kalitesine göre konumlandırıyor siteyi. Ardından site otoritesi gibi kriterlerle işe dahil olduğundan konum kaybı yaşanabiliyor, bunun önüne geçmek içinse site otoritenizi arttırmanız hatta daha iyi bir noktaya getirmenizdir.Çünkü ilk anda kelimede gördüğünüz konum diğer sitelerle otorite yönünden eşit sayılırken içeriğinizin sahip olduğu konum, siz otorite yönünden sitenizi rakiplerinizden üst konuma getirdiğinizde ilk gördüğünüzden daha öncelikli konumlarda girecektir siteiz sıralamalara.

  @Onur89TR;

  En iyi seo eklentisi en rahat hangisini kullanabiliyorsanız odur, kullancıya sağladığı rahatlık ve kullanım kolaylığı açısından yoast eklentisini tavsiye ederim.Seoda ilk yapılması gereken işlemler yazılımı google uyumlu hale getirmektir, bunun hakkında kaynak çok olduğundan açıklama yapmasamda olur sanırım “ site hızı optimizasyonu “ yazarak bilgi edinebilirsiniz. Fakat iç seo adı altında bunu satanlar mevcut ne yazıkki, bu arkadaşlara boş yere para vermektense “ yoast - fastest cache / litespeed cache - smush “ bu 3 eklentiyi kurup ayarlarınıda googleda arama yaparak bulduğunuz kaynaklara göre revize ederseniz paranız cebinizde kalır.
  Birden fazla seo eklentisi kurulabilir, fakat gereksiz bir adet yeterli.

  @fikirdanis;
  Şans eseriyse buna bir şey diyemem, kasıtlıysa kısa vadede spam kazançlıdır ama uzun vadede düşünsel olarak zarar verecektir. Spam site yapa yapa buna alışıp buna göre düşünür hale geliyor kullanıcı ve ilerde hadi düzgün bir site yapıyım dediğinde beceremiyor. Spamdan iyi kazanan neden temiz site yapmakla uğraşsın dersenizde umarım bu sorunun cevabını öğrenicek kadar spam sitelerle uğraşmaz kimse

  @Eyupoglu;
  En kısa sana yazıcam galiba ama yanlış anlamazsın güzel insansın sen Lokalde firma rehberini baz alsa bile google mapsi %99 firma rehberlerini %1 alıyordur maps kaydını yaptıktan sonra sorun olamaycaktır kanaatindeyim, geçmişte bu tarz bi tecrübem hiç olmadı bilgiyle değil öngörüyle söylüyorum

  @Anonim;

  Hiçbişey öneremem diycek çok şeyim varda diyemem. Bi haftadır falan kendimi parçalıyorum forumda seo hizmeti verenler için konu açma kriteri gelsin diye (saygıdeğer bir mod yönetime ileteceğini söyledi sonuç çıakr tahminimce ), 3 ay makale satıp seocu olan var, 6 ay önce gsc üstünden url kaldırmayı title desc ayarını yapmayı bilmezken bugün seo hizmeti veren var Bunlar yüzündende sizin gibi bişeyler öğrenmek isteyen kullanıcılarda yemek tarifi gibi link ağı tarifi istiyor, yanlış anlama seninle mesajlaştıkta çokca sözüm sana değil, bu hatalı bilgiyi sana ve senin gibi kullanıcılara empoze edenlere.Siteyi açtım, on page kriterlerine dikkat ederek içeriklerimi girdim. ( bakın bu zaten seo çalışması, seo için illa link tanıtım almak lazım değil seo kelimenin türkçe anlamı “ arama motoru optimizasyonu “ içerik giriyorsan seo yapıyorsun zaten )
  1 adet link yada tanıtım aldım herneyse, sitenin verdiği tepkiye göre link inşaası stratejisi oluşturulur hazır bir tarifi yok bunun.
  Aynı iç link inşaası, aynı kelime sayısı aynı yazılım vs tümüyle aynı 2 özgün site açsak link birinde işe yarar birinde yaramaz mesela, ee o zaman neye göre belirleniyor bu link ağı dersende lin isimli arkadaşımıza vereceğim sorunun cevabını okumalısın

  @DoktorCan;

  Bide böyle bir hatalı bilgi var belki link almanız gerekiyordur ? Off page çalışmalara öncelik vermelisiniz

  @Sekeno;

  Etiketleri nasıl kullandığınıza göre etiket sayfasını kullanabilir yada kullanmayabilirsiniz, etiketler içeriklerinizle çakışıyorsa no index vermeniz yararınıza olacaktır.

  @Lin;

  Seocular demeyelim seocuların rezilliklerini ve yarattıkları mağduriyetleri forumca görüyoruz çünkü Seo danışmanlarının en büyük silahı diyelim Ve buda çok komik bir şekilde para kaybı olarak nitelendirilebilir.
  Seo danışmanının vasfı neyi ne zaman yapacağını neyden nasıl tepki alacağını bilmesi sadece, yoksa “ link-tanıtım-sosyal medya” olayın özeti bu sen yapınca site çıkmıyorda seo danışmanı yapınca neden çıkıyor J
  Link aldın site yükseldi nasıl devam etmelisin ? Yada düştü ne yapılmalı ? Linkten sonra tanıtım aldın yükselen site düştüne olucak şimdi ? Link siteyi düşürdü tanıtım aldın site dahada düştü ne yapmalı ?
  Bu gibi şeylerde tecrübe sahibi olduğundan dolayı seo danışmanı sitenin verdiği tepkiden ilerde ne yapması gerektiğini analiz edebiliyor. Bu tecrübede nasıl kazanılıyor dersen 10’larca siteyle test alıp çöpe atarak kazanılıyor
  VPS - kelimesinde 55. Sıradaki bir siteye 1 adet backlink aldım site 7. sıraya geldi, site sahibi o kadar para verdik aldığın 1 backlink olmaz böyle iş diye fırça attı kendince bide şimdi bu anıya yalan diyen olur forumda sevenim çok biliyorsun, bu hikayedeki site sahibi forumdan olurda biri report ederse konuyu yönetici mesaj attığı takdirde kullanıcı adını verebilirim.

  @yasina;

  Bu soru gerçekten görünce hoşuma giden bi soru oldu Log analizi çok büyük dbsi olmayan bir sitenin işine yaramaz, log analizi sadece ürün satışı yapan ve sattığı ürün sayısı aşırı olan sitelerin işine yarar n11-hepsiburada vs. oda 24 saatte bir analiz edilirse.
  Gsc log analiziyle erişilebilir işlevsel tüm verileri sağlamakta tarama istatistikleri kısmında 2-3 gün gecikmeli olarak.
  Plaza seocuları abi bakın biz bişey yapıyoruz çok karmaşık ha öyle böyle değil bak ne kadar karmaşık görüyosun dimi boşa para vermiyosun bize hakediyoruz demek için çıkardı bu mevzuyu piyasaya J 24 saatte bir yapsan gerçekten işlevsel bak kabulüm ama ayda bir bu işlemi yapıyorlar halbuki gsc maksimum 5 gün gecikmeyle sana günlük taranan sayfa sayınıda hatalı sayfanıda gösteriyor

  @torino7;

  Sıralama ve arşiv sayfalarına noindex vermek her zaman faydalı olacaktır.


  Bunuda uzun zamandır saklıyodum böyle bi görsel arşivim var lazım oldukca kullanıyorum

  Ben ve benim gibilerin özelliğidir 1 bilirler ama o 1'den tümüyle emin olmadan 1 biliyorum demezler, bu yüzden 1000 biliyorum diyenler hep gelir gider kapılarına..
  ----

  Vhisneden inciler, cevapları eksik yetersiz bulan arkadaşlar neden olduğunu belirtirse dediğim gibi ilerdede bu tarz bi konu açıcam hatalarımı öğrenir tekrarlamam
 • 12-12-2018, 11:56:13
  #3
  yasina adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Hocam eline sağlık, ben sorumun cevabını çok net aldım.
  Teşekkürler hocam yardımcı olabildiysem ne mutlu
 • 12-12-2018, 18:32:30
  #5
  Sıkılmadan hepsini okudum. Elinize sağlık. Değerli görüşlerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için.
 • 12-12-2018, 18:40:46
  #6
  google bir makalenin iyi olup olmadığına nasıl karar veriyor?
  makale metasına yazılan x bir keywordun, makale içerisinde x defa geçmesi gerekir mi? ve bu keywordu konuya linklesek bir artısı olur mu?
 • 12-12-2018, 20:09:03
  #7
  Sekeno adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Teşekkürler.
  Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu

  MaSTeK1 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Sıkılmadan hepsini okudum. Elinize sağlık. Değerli görüşlerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için.
  Güzel yorumunuz için teşekkürler hocam

  depresanz adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  google bir makalenin iyi olup olmadığına nasıl karar veriyor?
  makale metasına yazılan x bir keywordun, makale içerisinde x defa geçmesi gerekir mi? ve bu keywordu konuya linklesek bir artısı olur mu?
  Lütfen yanlış anlamayın soru cevap kısmı harici bilgi paylaşımı yapmıyorum hocam, ilerde bu tarz bir konu daha açacağım etiketlerim sizi ordan sorduğunuz soruları yanıtlarım
 • 12-12-2018, 20:46:47
  #8
  teşekkürler hocam evet çok sohbetimiz oldu sohbetler çok şey kattı eger ki vaktim imkanım el verirse sizinle konuştuğum şeyleri bir bir uygulayacağım yeni bir sitede.

  seo konusunda önceleri oldukça bilgim vardı açıkcası bana fazlasıyla yetecek kadar.
  ben sadece 5,6 yıl site işlerini komple boşladıktan sonra google'ın yeni algoritmasını tecrübeli agızlardan öğrenmeye çalışıyorum biraz olsun gerçekten çok şey değişmiş az değil içerisinde olmayınca yıllardır bu işin değişimin farkına varıyorsun
  edit: bu arada ben anlatmak istediğinizi anladım tekrardan teşekkür ederim paylaşımlarınız ve yardımlarınız için.
 • 13-12-2018, 16:37:49
  #9
  Anonim adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  teşekkürler hocam evet çok sohbetimiz oldu sohbetler çok şey kattı eger ki vaktim imkanım el verirse sizinle konuştuğum şeyleri bir bir uygulayacağım yeni bir sitede.

  seo konusunda önceleri oldukça bilgim vardı açıkcası bana fazlasıyla yetecek kadar.
  ben sadece 5,6 yıl site işlerini komple boşladıktan sonra google'ın yeni algoritmasını tecrübeli agızlardan öğrenmeye çalışıyorum biraz olsun gerçekten çok şey değişmiş az değil içerisinde olmayınca yıllardır bu işin değişimin farkına varıyorsun
  edit: bu arada ben anlatmak istediğinizi anladım tekrardan teşekkür ederim paylaşımlarınız ve yardımlarınız için.
  Rica ederim hocam yardımcı olabilicek bilgiler sunabildiysem ne mutlu