Arkadaşlar merhaba ;

Son zamanlarda forumdan biraz uzak kaldım. Bende forum dışından dalgalanmaları tbm düşüş ve ani artışlarını , sıralama dengesizliklerini dışarıdan izleyen ve bağlantılar kurmaya çalışan bir adsense müşterisi aynı zamanda kendi çapında seo analistiyim.

Öncelikle Google'daki mevcut sıralama ve tbm istikrarsızlığını darbe ve siyasi nedenlere bağlayan arkadaşlarımızın olduğunu gördüm kendilerine hak vermemek elde değil . Doğrudur. Fakat 3 farklı kategoride yayın yapan ve adsenseden mevcut gelir elde eden sitelerimi inceliyorum. Tümünde dalgalanmalar mevcut ve dalgalanmaların başladığı tarih 18 Haziran filan. İlk olarak değişiklikleri burada fark ettim. Senelerdir ilk 4 ten hiç düşmemiş aylık 40.000 - 100.000 arası aranma hacmi olan sitem birden ilk 10'dan kaldırıldı. Sırayı sabitlediğim için tanıtım yazısı ve backlink alımını zaten durdurmuştum. Diğer 2 sitemde ise sıralamalar korunsa dahi (ki bir tanesinde yükseliş var) tbm oranları yerlere inmiş durumda.

Sitelerden tıklama başı 0.10 - 0.16 arası (TR TIKLAMA) alırken şuanda 0,07 leri görebildiğim için şükrediyorum. Keza bir ara 0.04 lerde kapatmaya başladı.

Bunda google'ın algoritma değişikliği , yaşanan siyasi olaylar , okulların kapanması gibi durumların fazlasıyla etkili olduğu kanısındayım.

Şuanda tekrar tanıtım yazısı almaya başladım. Kaliteli web sitelerinden almaya özen gösteriyorum. Anahtar kelimelerimi ve makale taglerimi fazlasıyla çoğalttım. Google'da fazla index almak iç seo açısından da çok daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Adsense hariç gereksiz popup - link reklamlarını kaldırdım. Keza yeni algoritmayla birlikte google'nin bu konuya el attığını düşünüyorum sayfa yönlendirme vs olan siteleri artık çok üstlerde göremiyorum. Daha yalın sade düz ve yerinde reklam kullanan siteleri biraz daha ön sıraya getirmeye başladığını görüyorum.

Yeni adsense güncellemelerinin tam olarak oturmadığını da gördüm. 0.07 tbm oranı var 411 tıklama var 28.77 TL vermesi gerekirken bazen 30 TL Bazen 26 TL olarak yansıyor. Umarım kesinleşen ödemede tüm bunları göz önünde bulundururlar.

Mobi arayüz ve mobil reklam görüntülebilirliğine fazlasıyla yüklenmenizi tavsiye ediyorum. Mobil uyumlu olmayan web sitelerinin düşüşlerde olduğunu söylememe bile gerek yok. Google yine farklı kriterler peşinde koşuyor bizde ayak uydurmaya çalışıyoruz. Kimse tbm oranlarında en azından 11.aya kadar ciddi bir yükseliş beklememeli 0.02 - 0.03 tarzında sapmalar artış veya düşüşler şu ara çok ve bu bir problem yaratmasın. Yurtdışı tıklaması almadan dün 0.09 kazandıram sitem yine yurtdışı tıklaması almadan bugün 0.04 verebiliyor. Aynı kullanıcı sayısı aynı kapsam aynı tıklama. Site istikrarlı zaten ne artış ne düşüşte.

Kafaya çok takmayın ... Güncel tutmaya , tanıtım yazılarına , google algoritmalarına olan uyumlarınıza dikkat edin. Bir anda herşey çok güzelde olabilir çok kötüyede dönebilir. Google'da şu ara ülkem gibi ... Belirsiz ... Herşeye hazırlıklı olmak lazım . Yatırımcılar olarak hepimize Allah kolaylık versin , yabancı dilde yayınlara yönelmenizde yinede fayda var. Yıl sonu ve google değişikliklerinide göz önünde bulundurarak Adsense Türkiye için Ocak ortalarına kadar dengesiz geçecek diye düşünüyorum.

Herkese selamlar iyi forumlar . . . Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.