İpucu: 204 Faktör Google Sırlamasını Belirler. - R10.net
 • 10-04-2014, 11:38:54
  #1
  Merhaba Arkadaşlar. Son zamanlarda forumda ziyaretçi kaybı veya artışıyla alakalı bir çok başlık görmeye başlamıştım. Bu yüzden uzun süre bir araştırma sonucu ve kendi tecrübelerimin yer aldığı makaleyi hazırladım:
  Bu yazı daha önce kendi blogum: https://www.seondex.com/ de yayınlandı.


  Domain Faktörleri
  1. Domain Yaşı: , Matt Cutts şunları ifade ediyor:

  “Bir yıllık ve altı aylık domain arasında ciddi anlamda bir fark yok”.

  Kelime’nin diğer bir ifadesiyle domain yaşına önemveriyorlar ama bu çok da önemli değil.

  2. Üst Seviye Alan Adın’da Görünen Anahtar Kelime. Appears in Top Level Domain: Domain ismin’de anahtar kelimelerin geçmesi çok fazla önemli değil ama bu alak sinyali vermektedir.

  3. Domain Adın’da İlk Olarak Anahtar Kelime’nin Geçmesi : SEOMoz’ un 2011 Arama Motorları’nın Sıralama Faktörleri listesinde, hedeflenen kelimenin domain isminin başında, orta veya sonunda olması olmayan diğer sitelere göre daha avantajlı olduğunu kabul ettiler.

  4. Domain kayıt süresi: Google patent şöyle der:

  “ Değerli (yasal) domainler genelde satın ılınırken birkaç yıllığına alınır ama buna karşın kötü amaçlı (illegal) domainler ise çok nadiren birkaç yıllığına satın alınır. Bu yüzden domain’in alındığı süre bir yönüyle legal olup olmadığını belirleyen bir faktör olarak algılanır”.

  5. Alt Domain İsmi’ndeki Anahtar Kelimeler: SEOMoz’s alt domain’de bulunan anahtar kelimelerin faydası olduğunu kabul etmiştir:


  6. Domain Geçmişi: whois platformları veya diğer sitelerden alınan linler Goog’a sitenin geçmişine bir reset atarak değer vermemesini söyleyebilirler.

  7. Tam Eşleşmeli Domainler: EMDs (Tam Eşleşmeli Domainler) Örneğin; bilet.com, tatil.com, araba.com , site sahiplerine arama motorlarında eğer gerçekten kaliteli iseler üstünlük sağlayabilirler ama kaliteli değilseler EMD güncellemesi onları bekliyor:

  Matt Cutts ‘‘ Küçük Bir Hava Raporu: Google Algoritması’nda yapılacak küçük bir güncelleme, düşük kaliteli Tam Eşleşmeli Domainleri arama sonuçlarında düşürecek.

  8. Açık ve Gizli WhoIs: Gizlenmiş WhoIs bilgisi “bir şeyleri gizlemeya çalışma” anlamına geşebilir. Matt Cutts bu açıkalamsını Pubcon 2006’da yapmıştı:

  “… Onlar’ın whois bilgilerini kontrol ettiğimde hepsinin kapalı olduğunu gördüm , hepsi “whois gizlilik koruma servisi kullanıyorlardı”. Bu alışıldık bir şey değil Whois bililerini gizlemek otomatik olarak o sitenin kötü olduğu anlamına gelmez ama gelebilir de.”

  9. Ceza Almış WhoIs Sahibi: Google eğer bir kişi’nin spam yaptığını tesbit etmiş ise o kişiye ait diğer siteleri de ince eleyip sık dokuyarak değerlendirmeye alır.

  10. Ülke TLD uzantısı: Üst seviye alan adı alımı (.tr, .ru, .ro) o ülke’de yükselmeye yardımcı olur …ama farklı ülkelerde yükselmelerini engeller.

  Sayfa Düzeyi Faktörleri


  11. Title Tag’deki Anahtar Kelimeler: Title tag bir web sitesi’nin ikinci en önemli kısmıdır (site içeriği dışında) ve aynı zamanda site içi SEO’una olumlu yönde katkısı vardır.

  12. Title Tag’in Anahtar Kelime ile Başlaması: SEOMoz ‘a, göre title tagların anahtar kelime ile başlaması, anahtar kelimenin ortada veya sonda olmasından çok daha iyidir.

  13. Description Tag’deki Anahtar Kelime: Diğer önemli bir faöktördür, günümüzde olmaz sa olmazlardan değil ama önemini hala korumaktadır.

  14. H1 Tag’deki Anahtar Kelimeler: H1 taglar ikinci site başlıklarıdır ve bu araştırma sonuçlarına göre Google’a olumlu sinyaller gönderirler :

  15. Dosyalarda Çok Sık Kullanan Anahtar kelimelerin Bulunmsı: Diğer anahtar kelimelrden ziya’de fazla kullanılan anahtar kelimelerin doyalarda yer alması alaka ile ilgili daha iyisinyal verir

  16. İçerik Hacmi: Çok fazla kelimenin içeridği içerikler kısa içeriklerden daha öenmli olarak algılanmaktadırlar. SERP IQ içerik hacminin SERP pozisyonuna katkıda bulunduğunu belirtmiştir:  17. Anahtar Kelime Yoğunluğu: Bir zamanlar ço önemliydi ama halen Google sıralamalarda bunu dikkate alıyor. Fakat üzülmeyin kelime yoğunluğunun bir zararı da yok diyebilirim.

  18. İçerikte Yer Alan LSI Anahtar Kelimeler : LSI anahtar kelimeleri arama motorlarının bir den fazla anlam taşıyan anahtar kelimeler de sayfanın bulunmalarını sağlarlar.

  19. Başlıktaki LSI Anahtar Kelimeler ve Açıklama Tagları: LSI içeriklerde kullanılan anahtar kelimeler Google’ın eş anlamlı kelimeler arasından bağlantı kurmalarına yardımcı olurlar. Bu tür içerikler de olumlu sinyaller verirler.

  NOT: LSI Anahtar Kelimeler hakkında Daha fazla detay için Bakınız

  20. HTML ile Sayfa’nın Yüklenme Hızı:
  Google ve Bing sayfa yüklenme hızını sıralama faktörü olarak kullanırlar. Arama motorları örümcekleri sayfa kodları ve dosya ebetlarını değerlendirmeye alırlar.

  21. Tekrarlanan İçerik: Belirli bir içeriğin bir kısmı değiştirilmiş olsa bile negatif yönde arama motorlarını etkilerler.

  22. Rel=Canonical: Doğru kulanıldığında, Google’ı sayfada tekrarlanan içerik olmadığına dair ikna edebilir.

  23. Chrome’da Sayfa’nın Hızı: Google Chrome’da hızlı yüklenen sayfalara değer verir ve ziyaretçilerin site içerisinde rahat dolaştığı ve sitenin dolaşıma uygun olduğu yönünde sinyal alır.

  24. Görsel Optimizasyonu: Sayfa’da görsel kullanımı arama motorlarına olumlu sinyaller veri, dosya adı, başlık ve açıklama üzerinde verir.

  25. İçerik Güncelleme Sıklığı: Google Caffeine sürekli güncellenen sitelerle alakalı sonuçları arama motorlarında günceller . Bununla birlikte güncelleme yapılan tarihi de yine yapılan sıralama da gösterir.  26. İçerik Güncelleme Hacmi: İçeriği güncelleme ve değiştirme de önemli bir faktördür. İçeriğin bir kısmını veya komplesini değiştirmek çok daha önmlidir.

  27. Sayfanın Tarihsel Olarak Güncellenmesi: Sayfa ne kadar aralıklarla güncellenmekte? Haftalık mı, aylık nı, yıllık mı? Sayfa’nın güncelleme sıklığı da arama motorları algoritmalarının önem verdiği güncel faktörlerden birisidir.

  28. Anahtar Kelime’nin Önemi: Anahtar kelime’nin içeriğin ilk 100 kelimesinde yer alması alaka ile ilgili olarak, arama motorları algoritmalarına önemli bir sinyal verir.

  29. H2, H3 Taglardaki Anahtar Kelimeler: SEOMoz’s panel panelin de kabul ettiği gibi H2 or H3 etiketlerinde görünen anahtar kelimelerde zaıfta olsa arama motorlarına olumlu sinyal verirler.

  30. Anahtar Kelime Düzeni: Sayfa içeriğinde seçilmiş belirli bir anahtar kelime, farklı cümlelerde , afrklı düzende geçen anahtar kelimelerden arama motorlarında daha fazla yükselecektir. Örneğin; ‘‘ Kediler için Mama’’ kelimesinde yükselmeye çalışan webmaster, içerikte kullanacağı ‘‘Kediler için mama’’ kelimesi ‘‘ Mamamkediler için’’ kelimesinden daha fazla etki sağlayacaktır. Bu Anahtar Kelime Arama işleminin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymak için çok iyi bir örnek.

  31. Outbound Link Kalitesi: Bir çok SEO uzmanı otoriter sitelere verilen linklerin sitenizin trust değerine katkı sağladığını düşünmekedir .

  32. Outbound Link Teması: SEOMoz’a göre, arama motorları alakalı sayfaya verdiğiniz linkin içeriğini kullanabilirler. Örneğin; sizin otomobiller hakkında bir websiteniz olduğunu varsayalım ve ve bu siteden videolarla ilgili bir siteye link verdiğinşizi düşünelim, bu durum Google’a sitenizin atomobil veideoları hakkıında olduğuna dair bir sinyal verebilir. Otomobil değil, otomobil videoları.

  33. İmla Kurallarına Uyma:
  2011 yılında, Her ne kadar Cutts karmaşık bir cevap vermiş olsa da ( imla kuralları önemli değil) Dilbilgisi ve İmla kurallarına algoritmalar önem verir.

  34. Otoriter İçerik: İçerik özgün mü? Eğer indexlenmiş bir siteden içerik alınır veya kopyalanırsa arama motorları buna değer vermezler, şayet kaynak artık yayından kalmış ise durum değişir.

  35. İşe yarayan yardımcı Kaynak: Yeni Güncelenen Google Rater Guidelines Document, e göre yardımcı işe yarayan kaynak sayfanın kalitesine inanılmaz katkı sağlar (aynı zamanda Google sıralamasına)

  36. Dışarı verilen backlink sayısı: Dışarıya çok fazla verien DoFollow backlink PageRank kaybına neden olabilir.

  37. Multimedia: Resim, video v.s. içerik elemanları içeriğin çok kaliteli olduğuna dair arama motorlarına olumlu yönde sinyal verebilirler.

  38. Farklı Sayfalara Yönlendirilen ( İnternal)Site İçi Linkler: Site içerisinde farklı sayfalara verilen linkler o sayfalarının alaka ve önemine vurgu yaparlar.

  39.Kaliteli Sayfalardan Alınan Internal Linkler: Otoriter sayfalardan alınan internal linkler PR değeri düşük olan sayfalara ciddi anlamda katkıda bulunurlar.

  40.Kırık Linkler: Çok fazla kırık link bulunan site, arama motorlarına artık terkedildiği veya ilgilenilmediği izlenimi verir.

  41. Okuma Seviyesi: Hiç şüphe yok ki Google web sayfalarının okunma seviseni hesaba katıyor:
  Fakat Google’ın bu bilgiyi neden aldığı konusu biraz tartışmalı. Bazıları okunma seviyesinin PR değerini belirlemeye yaradığını çünkü ziyaretçilerin görüşlerini yansıttığını söylerken, bazıları da Linchpin SEO okunma seviyesinin kaliteli siteler ile çöp siteler arasındaki farkı ortaya çıkarmak için olduğunu söylüyorlar.

  42. Affiliate Linkler: Affiliate linkler aslında Google sıralamanıza pek zarar vermezler ama eğer bunları çık fazla kullanıyor iseniz, o zaman sitenizi daha dikkatli inceler bunu da sitenizin gerçekten “affiliate site” olup olmadığını belirler. Ve sonuç olarak olmadığına karar verirse o zaman sorun çıkar.

  43. HTML hataları ve WC3 validation: Web sitesinde çok fazla HTML hatası olması veya zayıf kodlama Arama motorlarının siteyi kalitesiz bir site olarak algılamasına neden olabilir. Ayrıca buna bağlı olarak bir çok SEO uzmanı, WC3 validation hatalarının arama motorlarına aynı şekilde sitenin kalitesinin zayıf olduğuna dair sinyaller verir.

  44. Sayfa’nın barındığı Domain: Otoriter domain firmalarında barınan sayfalar düşük kaliteli domain firmalarında barınan sayfalardan daha fazla değer görürler.

  45. PageRank Değerleri: Genel anlamda çok fazla etkisi olduğu söylenemez ama özel anlmadan PR değeri yüksek olan siteler sıramalarda daha üst sıralarda yer alır.

  46. URL Uzunluğu: Search Engine Journal ‘a göre uzun domain isimleri arama motorlarındaki sıralamayı olmsuz yönde etkileyebilir.

  47. URL Yapısı: Anasayfaya daha yakın olan sayfa diğerlerine göre daha otoriter olur.

  48. Editörler (İnsan): Her ne kadar teyid edilmemiş olsa bile, Google’ın patent dosyasında SERPs sistemine etki edecek ( insan) editörler var.

  49. Sayfa Kategorisi: Kategori, sayfa ile alaka sinyali verdiği için önemlidirler. Kategoriyle ilgili bir sayfa sitenin genel anlamda konusunun anlaşışması açısından arama motorlarına olumlu anlamda sinyal verirler.

  50. WordPress Etiketleri:. Yoast.com ‘a göre WordPress Etiketleri içerik konusuyla alakalı arama motorlarına verilen net sinyallerdir.

  “ SEO çalışmalarını çok etkili yapmanın yolu site içeriğininin alakalı kısımlarını bir birleriyle ve aynı şekilde de belirli bir konu da olan içerikleride bir bir leriyle direkt ilişkilendirmektir.

  51. URL içindeki anahtar kelimeler: Diğer bir alaka sinyalidir

  52. URL Dizini: Kategori’deki URL Google tarafından tarafından taranır ve web sitesinin ne ile lakalı olduğuna dair tematik yardım sağlar.  53. Referanslar ve Kaynaklar: Araştırma çalışmalarrındaki gibi Kaynak ve Referansları belirtmek yüksek kaliteli içerik oluşturulduğu yönünde Arama Motorlarına sinyal veriri. Google Kalite Rehberi, içeriği inceleyenlerin kaynağı da göz ardı etmediklerini belirtir.

  54. Çember, Disk ve Numaralı Listeler: Numaralanmış listeler kullanıcılara daha kullanışlık içerikler oluşturulmasını sağlar. Aynı şekilde Google, Çember, Disk ve Numaralanmış Listelere önem veririr.

  55. Site Haritasındaki Öncelik: sitemap.xml doyasında oluşturulan öncelik sıralamayı etkiler.

  56. Çok Fazla Dış Link Verilmesi: Google Rehber kalite yönergeleri konuyla ilgili olarak şunu der:

  “ Bazı sayfalar bir çok bağlantıya yol veririr, bu yol ise kullanıcıyı Asıl Konudan uzaklaştırır’’.

  57. Dışarıya verilen DoFollow linkler: Özellikle sık güncellenemeyen ve kaliteli içerik oluşturamayan siteler için daşırı derecede dışarıya DoFollow link vermesi sakıncalıdır.

  58. Site yaşı: Her ne kadar Google güncel ve özgün içeriğe değer verse de bazı durumlarda Google eski siteleri üst sıralarda tutar.

  59. Kullanıcı Dostu Tasarım: Google Rehber kalite yönergeleri bu konuyla ilgili olarak şöyle der:

  “ Sitenin yğksek kalite’deki tasarımı kullanıcının Ana Konuya en kısa şekilde ulaşmasını sağlar’’.

  60. Parked Domains: Google Güncellemesi Aralık 2011’de bu sitelerin arama görünürlüğünü düşüreceğini açıkladı.

  Parked Domain yada Domain Parkink için daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

  61. Faydalı İçerik: Backlinko kullanıcısı Jared Carrizales, şunu belirtmiştir, Google kaliteli ve faydalı içeriği bir birinden ayırd edebilir .

  Site Düzeyi Faktörleri


  62. İçerik Önemli ve Özgün Değer Kazandırır: Google yaptığı açıklamada kendilerinin sürekli güncellenen ve her zaman faydalı içerik yayınlayan siteleri aradıkları söyledi, özellikle affiliate siteleri.

  63. Bize Ulaşın Sayfası: Konuyla ilgili olarak Google Rehber kalite yönergeleri “yeterince uaşım bilgisi olan sayfalara önem verilir”. Eğer whois bilgileriyle sayfadaki adres bilgileri aynı ise bu ayrıca bir artık kazandırır .

  64. Domain Trust/TrustRank: Trust derecesi ( Güven-İtibar) yüksek sitelerden bir site ne kadar fazla backlink almış ise o kadar kendi güvenilirliğine katkıda bulunur. Daha fazla bilgi edinmek içim buraya tıklayın.

  65. Site Yapısı: Sitenin yapısı Google’ın siteyi daha rahat ve hızlı indexlemesi açısından önemlidir.

  66. Site Güncellemeleri: Sitenin ne kadar zaman aralıklarıyla güncellendiği ve özelliklede içeriğin siteye ne zaman girildiği site-wide güncelliği açısından çok önemli bir faktördür.

  67. Sayfa sayısı: Çok fazla sayfanın olması kalitesiz siteye işarettir. Bunun dışında büyük siteler bu şekilde affiliate sitelerden ayrılırlar.

  68. Site Haritası: Site haritası arama motrlarının web sitesini bulma verahat bir şekilde indexleme işlemlerine yardımcı olurlar.

  69. Site Uptime: Sürekli server kopuklukları veya bakımı ile birlikte server sorunları sıralamaları ciddi anlamda etkiler.

  Not: Site Uptime Nedir?

  Bir sunucunun garanti edilen minimum çalışır durumda kalma yüzdesidir. Bu oranlar genelde %100′e yakındır.

  70. Server Lokasyonu: Server location may influence where your site ranks in different geographical regions. Especially important for geo-specific searches.

  71. SSL Sertifikası (ETicarete Siteleri): Google SSL sertifikası olan sitleri indexlediklerini açıkladı. Bu SSL certifikası olan sitelere olmayanlara göre daha fazla değer verdiklerini gösterir.

  72. Hizmet Şartları ve Gizlilik Sayfaları: Bu iki sayfa yardımı ile Google sözkonusu sitenin internette güvenilir olduğuna karar verir.

  73. Site’de İçerik Tekrarı: İçerik, sayfa ve meta tekrarı sıralamaları ciddi anlamda etkileyebilir.

  74. Breadcrumb Navigasyon: Bu işlem kullanıcı ve arama motorları için sitede dolaşmayı kolaylaştırırken,aynı şekilde kullanıcıların sitenin nerde olduğunu göstermesine yardımcı olur.


  Breadcrumb Navigasyon

  Breadcrumb Novigasyon Hakkında Dahaz Fazla Bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


  WordPress tabanlı bloglar için Breadcrumb Novigasyon Eklentisini Buradan İndirebilirsiniz.

  SearchEngineJournal.com ve Ethical SEO Consulting Breadcrumb Novigasyon kurulumunun kurulumu’nun sıralamaya katkı sağlayacağını açıklamışlardır.

  75. Mobil Optimizasyon:Google’s official stance mobil optimizasyonu yapılmış sitelere karşı duyarlı olduklarını belirtir. Bu durum da haliyle mobil aramalarda süte sıralamalarına olumlu yönde etki yapar.

  WordPress Mobil Optimizasyon İçin Bu Eklentiti İndirebilirsiniz

  76. YouTube: Hiç şüphe yokku, youtube videoları SERPs ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Hiç şüphesiz bunun diğer bir nedeni Youtube’in Google ait olması.  Aslında , Search Engine Land bir şeyi keşffeti, YouTube.com Google Panda Güncellemesinden sonra site trafiğine ciddi anlamda katkı sağlamaya başladı.

  77. Site Kullanışlığı: Site kullanıcıların istedikleri bilgilere erişim noktasında kolaylık sağlaması gerekir, bunun için yönlendirmeler olması.

  78. Google Analytics ve Google Webmaster Araçları Kullanımı: Bazı SEO uzmanları bu uygulamaların kullanımının sitenin indexlenmesine yardımcı olduğunu söylüyorlar. Bunun yanında, bu uygulamaların kullanımı bir bakıma Google çalışmanız anlamına geliyor ( [http://www.ersintezcan.com/google-se...leri/]Backlink [/URL]sayısı, sayfa sayısı v.s istatistiklerin çıkarılması işlemleri) ve bu da direk olarak sıralamayı etkiliyor.

  79. Kullanıcı Yorumları/ Site İtibarı: Yelp.com ve RipOffReport.com gibi siteler Google algoritmaları için önemli bir rol oynamaktadırlar. Google bile bu siteler hakkında samimi bir taslak yayınladı

  Backlink Faktörleri  80. Link Alınan Sitelerin Domain Yaşı: Eski bir siteden link almak yeni bir siteden almaktan daha iyidir.

  81. # Root (Domain) Backlinkler: Alakalı sitelerden fazla backlink almak Google Algoritması için çok önemlidir. SEOMoz grafiğinde bunu görmeniz mümkün(alt kısımda SERP pozisyonu görülmekte):

  Root Domain

  82. # Farklı C-Class IP lerden Link Almak: class-c IP lerden link almak siteye önemli katkı sağlar.

  83. # of Link Alınan Sayfalar: Aynı sayfadan olsalar bile, alınan başka sitelerden alınan linkler sıralamayı etkilerler.

  84. Alt Etiket (Görseller İçin): Alt etiket anchor tekstin Görsel versiyonudur.

  85. .edu, gov.tr domainlerden alınan linkler: Matt Cutts TLD sitenin önemine katkı sağlamamaktadır açıklamasını yapmasına rağmen SEO uzmanlarını bunun tersini düşünmektedirler.

  87. Link Alınan Domain Otoritesi: Link alınan domain’in otoritesi linkin öneminden ayrılabilir ( genelde bir çok SEO uzmanı bunun aynı şey olduğunu düşünür) , Örneğin. Anasayfası PR5 olan bir web sitesinin PR3 sayfasından alınan bir backlinkin değeri Anasayfası PR8 olan bir websitesinin PR3 olan sayfasından alınan backlinkkadar etkili olmayabilir.

  88. Rakip Siteelerden Link Alımı: Aynı SERP sahip sitelerden alınan linkler diğer alakasız sitelerden alınan linklerden çok daha faydalı olabilir.

  89. Sosyal Paylaşım: Sosyal paylaşım sitelerindeki linkler sitenin link değerine ciddi anlamda katkı sağlarlar.

  90. Kötü komşulardan backlink almak: “kötü komşulardan alınan”linkler sitenize çok zarar verebilir. İlerde bu konuyla alakalı detay vereceğim

  91. Misafir Yazar: white hat SEO, ‘nun belirttiği gibi konuk yazarlık işlemiyle alınan linkler de önemlidir. Özellikle Yazar Hakkında kısımından ve aynı içeriğin paylaşıldığı sitelerde paylaşılan verilenden alınan linkler sıralamayı etkiler.

  92. Anasayfadan alınan linkler: İçeriği örtüşen sitelerin anasayfalarından alınan linkler sıralama direkt ve ciddi etki sağlarlar.

  93. Nofollow Linkler: SEO uzmanlarının en çok tartıştığı başlıklardan birisi. Google’s official word bu konu hakkında şunu söylüyor:

  “Genelde onları takip etmeyiz.”

  Bu cümle NoFollow linklerin Google nezdinde ne anlama geldiğini az çok tahmin etmemize yeter. Fakat bir çok SEO uzmanı NoFollow Linklerin sonuç olarak bir link olduğunu ve sıralamayı etkilediğini söylediklerini de belirtmek gerekir.

  94. Link Türleri’nin Çeşitliliği: Doğal omayan yollardan alınan çok fazla sayıdaki linkler ( Porfil, Blog Yourumu v.s) Arama Motorlarına sitenin spam yaptığına dair sinyaller verebilir. Fakat buna karşın, doğal yllardan link çeşitliliği göz önünde bulundurularak alınan linkler sıralamayı etkilerler.

  95. Sponsor Linkler: Özellikle konusu aynı olan sitelerden alınan spornsor linkler link kalitesini arttırabilir.

  96. Metin Linkleri: Web sitelerinde yayınlanan içeriklerin içerisinde yer alan linkler diğer link çeşitlerinden çok daha etkilidirler. En iyi içerik link alım yolu şüphesiz Konuk Yazar olunarak alınan linkledir. Zahmetli ama bir o kadar da etkilidirler.

  Örnek:


  97. Sayfaya Aşırı 301 Yönlendirmeri: Webmaster Help Video ‘ya göre söz konusu yol ile sayfaya aşırı şekilde yönlendirilen linkler siteye zarar verir hatta PR değerine olumsuz etki ederler.

  98. Anchor Tekst Link: Bu açıklama da belirtildiği gibi Google Algoritması:

  “ Öncelikle, Anchorlar sayfanın kendisinden daha fazla sayfa hakkında bilgi veririler’’

  Açık bir şekilde söylemek gerekirse , Anchor tekstler eskisine nazaran daha az önem taşıyorlar ( dahası spam olarak algınalabiliyorlar) ama alaka ile ilgili önemlerini hala korumaktalar.

  99. Site İçi Anchor Tekst Linki: Site içi anchor teks linki de alaka açsısından önemlidir ve Site İçi SEO Çalışmasının önemli bir parçasıdır.

  100. Link Başlığı Özelliği: Link Başlığı (Linkin üzerinde dolaştığınızda görünen metin) da aynı şekilde alaka sinyalleri verir.

  101. Ülke TLD leri: Belirli bir ülkeden lokasyonlu sitelerden link almak diğer ülkelere ait sitelerden almaktan daha (tr.de, .cn, .co.uk) bu tür linkler bulunduğunuz ülkede sitenin yükselmesine yardımcı olacaktır.

  102. Link’in Verideki Konumu: Linlerin içeriğin ilk 100 cümlesinde geçmesi önemlidir. Bu şekilde konumlandırılan linkler diğer link çeşitlerine göre daha etkilidir ve katkıları çoktur.

  103.Link’in Sayfadaki Konumu: Bağlantının sayfanın neresinde olduğu önemlidir. Sayfa içeriğine eklenen bir bağlantı, footer veya sidebar’a eklenmiş bir bağlantıdan çok daha etkilidir.

  104. Alakalı Domain Bağlantıları: Birbirine yakın veya tam alakalı nichelerden alınan linkler , içerik olarak alakası olmayan sitelerden daha değerli ve önemlidirler. Bu yüzden etkili bir seo stratejisi bugün alakalı link alımına odaklanmıştır.

  105. Sayfa Alaka Düzeyi: The Hilltop Algoritması içerik konusu olarak birbirne çok yakın olan sayfalardan alınan linkler hiç alakası olamayan sayfalardan alınan linklerden çok daha etkili ve önemlidirler.

  106. Bağlantı Etrafında Metin: Google bir web sitesinde link olsun yada olmasın site hakkında yapılan olumlu beya olumsuz yorumları değerlendirir . Fakat pozitif anlamda yapılan yorumlarda link bulunması iyi bir etki yaratabilir.

  107. Başlıkta Anahtar Kelimeler: Google sayfada bulunan anhtar kelimelerin sayfa başlığında da yer almasına farklı bir değer verir.

  108. Pozitif Bağlantı Hızı: Pozitif bağlantı hızını sağlayabilen siteler genel de SERP noktasında patlama yaşarlar.

  109. Negatif Bağlantı Hızı: Negatif bağlantı hızının siteye olumsuz yönde etkisi vardır, sitenin Google sıralmasını olumsuz yönde etkilerken popüleritesini düşürür.

  110. “Hub” Sayfalardan alınan linkler: Aaron Wall yüksek değerdeki ( Hub) kaynaklardan link almanın siteye özel bir değer kattığını belirtmiştir.

  111. Otoriter Sitelerden Alınan Linkler: Otoriter olarak değerlendirilenbir siteden alınan link sıradan bir kaynaktan alınan linkden çok daha etkili ve faydalıdır.

  112. Wikipedia Kaynağından Alınan Linkler: Her ne kadar bu kaynaklardan alınan linkler NoFollow olsa da buradan alınan linkler sitenizin otorite ve tust’ını arttırır.

  113. Birliktelik: Sitenize ait linkin etrafında bulunan kelimelerden yola çıkarak Google sitenizin ne ile alakalı olduğunu tahmin eder.

  114. Saydafa’daki link çıkışı sayısı: PageRank sınırlıdır. Bir saydan bir link çıkışı yüzlerce link çıkışından dahaönemlidir. Yüzlerce link çıkışı, sayfa’nın PR değerine olumsuz yönde etkie der.

  115. Forum Profile Linkleri: Spam artık endüstriel seviyede olduğu için Google Forum Profillerden alınan backliklere yaptırım uygulayabilir.

  Not: Forumlardan backlink amak yerine PR değeri çok daha yüksek farklı platformlardan Profil Link Almanızı öneririm

  Yüksek PR li 100 Profil Backlink
  Yüksek PR li Backlink Kaynağı

  Liste 1 sayfaya sığmadığı için değer sayfadan devam edeceğim
  Делай добро.
 • 10-04-2014, 12:26:50
  #3
  85. Madde yanlış olmuş ya da karıştırdınız.

  TLD uzantısına önem konusu ile devlet siteleri, üniversite siteleri farklıdır.

  Com, net, org, biz v.b. TLD ler için söylediği doğru olabilir fakat karıştırma şu yönde ;

  Bel.tr, edu.tr, org.tr, pol.tr, gov.tr bu tarz ülke uzantılı özel domainleri ayırt eder Google, bu tarz sitelerin Trustrank'ı çok yüksek olmakla beraber alınan bir tek link onlarca linkten üstündür. Çünkü bu domainler güvenilirdir, otoriterdir.
 • 10-04-2014, 12:35:07
  #4
  Çok iyi ya gercekten sıkılmadan okudum. Emeğinize sağlık
  Bazen gerekeni değilde, yakışanı yapmak gerekir.
 • 10-04-2014, 13:21:55
  #5
  WSBGDH adlı üyeden alıntı
  85. Madde yanlış olmuş ya da karıştırdınız.

  TLD uzantısına önem konusu ile devlet siteleri, üniversite siteleri farklıdır.

  Com, net, org, biz v.b. TLD ler için söylediği doğru olabilir fakat karıştırma şu yönde ;

  Bel.tr, edu.tr, org.tr, pol.tr, gov.tr bu tarz ülke uzantılı özel domainleri ayırt eder Google, bu tarz sitelerin Trustrank'ı çok yüksek olmakla beraber alınan bir tek link onlarca linkten üstündür. Çünkü bu domainler güvenilirdir, otoriterdir.
  Uyarı için teşekkürler. Diğerlerini ekleyeyim tekrar genel bir kontrol ve düzeltme yapacağım. Teşekkürler. Gerekirse buradaki açıklamanızı söz konusu kısıma eklerim.
  Делай добро.
 • 10-04-2014, 13:43:52
  #6
  Mesajım bulunsun hepsini okuyamadım ama ilk kısımları güzel ipuçları ile derlenmiş, eline sağlık.
 • 10-04-2014, 14:26:11
  #7
  114. Backlink Yaşı: Google patent,’e göre eski yıllanmış linkler yeni linklerden çok daha fazla etkiye sahiptirler.

  115. Gerçek Sitelerden ve sahte Bloglardan Link Alımı: Blog ağlarının artmasıyla birlikte Google gerçek sitelerden alınan linklere daha fazla değer vermektedir. Çünkü gerçek sitelerden alınan backlinkler daha güvenilir olmakla birlikte Google’yi yanıltacak sinyaller vermemektedirler. Böylece Google, giderek sayıları artan WordPress, Bloger v.s blog sitelerinden kısa sürede çok fazla açılan bloglardan alınan linklerin önemini azaltmaktadır.

  116. Doğal Link Profili:
  Doğal link profiline sahip bir web sitesi Arama Motorları sılaralasında üst sıralarda yer alır ve daha hızlı indexlenir

  117. Karşılıklı Linkler: Google’s Link Schemes Link değişiminden kaçınılması gerektiğini belirtir.

  118. Kullanıcı tarafından Oluşturulan İçerik Linkleri: Google site sahibi tarafından oluşturulan linkleri tesbit edebeilir. Örnek verecek olursak, Google resmi WordPress.com blog ve en.blog.wordpress.com sitelerinden alınan linklerin besttoasterreviews.wordpress.com sitesinden alınan linkten çok farklı olduğunu anlayabilir.

  NOT: Burada vurgulanmak istenen site sahiplerinin kendilerinin başka sitelerden backlin lamması değil, malum yazılımlar aracılığı ile kısa sürede aşırı şekilde blog sitelerden alınan backlinlere vurgu yapılıyor.

  119.301 den Gelen Linkler: 301 linkler her ne kadar direkt linkler kadar etkili olmasa da, Matt Cutts 301 linklerin direk linklere benzediğini söylemektedir.

  120. Schema.org Microformatlar: Bu uygulamayı kullanan siteler belki kullanmayan sitelerden daha üst sırala çıkmayı başarabilirler. Bu uygulama direkt olarak SERP CTR etkenini ciddi anlamda destekleyebilir.


  121. DMOZ Kaydı: Bir çok SEO uzmanı bir web sitesinin DMOZ’aa kaydının olması Google’ın o siteye güvenmesini sağladığını iddia etmektedir.

  122. Yahoo! Dizin Kaydı: The algorithm might also have a special place for the Yahoo! Directory, considering how long it’s been cataloging sites.

  125. Linkin bulunduğu içeriğin kelime sayısı: 1000 karakterlik kelimeden oluşan bir içerikten alınan backlink 40-50 kararkterden oluşan bir içerikten alınan linkten çnemlidir.

  126. Link Alınan İçeriğin Kalitesi: İçerisinde multimedya barındıran kaliteli bir içerikdetn alınan link , zayıf ,çerikten alınan bir linkten çok daha kalitelidir.

  127. Sitewide Linkler: Matt Cutts sitewide linklerin sıkıştırıldığını ve tek bir link olarak algılandığını teyid etti. NOT Söz konusu açıklamanın yapıldığı videoyu YOUtube'un ülkemize erişimi olmadığı için paylaşamadım.

  Not: Sitewide Link Nedir? Bir web sitesinin bütün sayfalarında görünen linkleridir, özellikle sitelerin footer kısımlarında bulunurlar.

  Kullanıcı Etkileşimi  128. Yüksek Kelimelere Yapılan Organik Tıklama Oranı: Organik Tıklama Oranı fazla olan belirli anahtar kelimeler’de SERP patlaması yapabilirler.

  Not:CTR, Click Through Rate Nedir? Tıklanma oranı; internet reklamını tıklayan kullanıcıların, görüntüleyen kullanıcılara oranıdır. Toplam tıklanma/ toplam görüntülenme şeklinde hesaplanır./formüle edilir.

  129. Bütün Anahtar Kelimeler İçin Organik Tıklama Oranı: Sayfa veye Web sitesinin anahtar kelimelerine organik tıklama oranı kullanıcı etkileşimine dair sinyaller oluşturabilirler.

  130. Hemen Çıkma Oranı: SEO uzmanlarının hepsinin mutabık olmadığı bir konu, siteden hemen çıkma oranın’ın siteye olumlu veya olumsuz anlamda etki edip etmediği tartışmalı bir konu. Fakat Google sitene kısa sürede çıkış yapılmasını kalitesiz içerik olarak algılayabilir.

  131. Doğrudan Trafik: Google , Google Chrome Bilgi Bankasını Kullandığı artık doğrulamış durumda. Bu bilgi bankasını kullanarak Google kullanıcıların sıklıkla siteyi ziyaret edip etmediğini belirleyebiliyor.Çok fazla doğrudan trafik alan web siteleri, trafiği çok daha az olan sitelerden kalitelidirler.

  132. Geridönüşüm: Google kullanıcıların web sitesine veya sayfaya tekrar geri dönüş yapıp yapmadıklarını test eder. Geri dönüşü çok fazla olan sitelere Google tarafından sıralamalarda üstlere taşınır.

  133. Engellenen Siteler: Google Chrome uygulamalarında bundan vazgeçerken. Panda kullanmaya devam etmektedir

  134. Chrome Bookmark: Biz biliyoruz ki, Google Chrome’un kullanıcı eğilimlerini değerlendirmektedir. Chrome Yer im’inde bulunan siteler Google gözünde değerli sayılabilir.

  135. Google Toolbar Verileri: Search Engine Watch dan Danny Goodwin’un raporuna göre değerlendirme sinyali olarak Google araç çubuğu verilerini kullanır Fakat kötü niyetli kullanım ve spam odaklı araç çubuklarının verilerinin sağladığı sonuçlar hala tartşmaya açık.

  136. Yorum Sayısı: Sayfanın çok fazla yorum alması, kullanıcı etkileşimi noktasında kalite olarak algı yaratabilir.

  137. Bekleme Süresi: Google ‘‘ Kullanıcıların site’de bekleme süresine’’ ciddi anlamda değerlrndirir. Kullanıcların sayfada kaldığını, ne zaman geldiklerini v.s bütün işlemler önem verir. Kullanıcıların sayfada uzun süre kalması arama motorları tarafından kaliteli ve faydalı içerik ve dolayısı ile site olarak algılanabilir. Bunun aksi olarak , kullanıcıların siteyi kısa birsürede terketmeleri, kalitesiz içerik olarak algılanabilir.

  Özel Algoritma Kuralları  138. Güncellik : Belirli Aramalarda Google kesinlikle yeni sayfaları üzt sıralarda göstermez. Branded3.com’dan Patrick Altolf bu uygulama’nın Google Algoritması için bir sorun teşkil ettiğini belirtmiştir. NOT: Dün çalışan kaynak linki ay itibariyle çalışmadığı için paylaşmıyorum.

  139. Sorgulama Çeşitliliği: Google SERP çeşitliliğine “Ih”, “Hönk”veya “hüloo” gibi belirsiz anahtar kelimeelr ekleyebilir.

  140. Kullanıcı Tarama Geçmişi: Google’a giriş yaparak ziyarete dilen siteler aramalarda SERP faktörünü olumlu yönde etkileyebilirler.

  141. Kullanıcı Arama Geçmişi: Arama zinciri daha sonra yapılacak aramalara etki ederler . Örnek verecek olursak, ‘‘SEO’’ diye arama yaptınız ve daha sonra da ‘‘SeondeX’’ diye aradınız, büyük bir ihtimalle bu durumda Google daha sonra SEO kelimesinde yapılan aramalarda SeondeX’is arama sonucu sayfalarında süt sıralarda tutacaktır.

  142. Coğrafi Hedefleme: Google yerel IP ve ülke özgü alan dalarını arama sonuçlarında öncelk verir.

  143. Güvenli Arama: Hakaret veya xyz sitelere Google sıralamlarda yer vermez.

  144. Google+ Çemberi: Google, Google Plus Çevresine ekli Yazar ve sitelere arama sonuçlarında daha afzla değer verir

  145. DMCA Şikayetleri: Google DMCA şikayetleri alan sitelerin değerini düşürür.

  146. Domain Çeşitliliği: “Büyük Güncelleme” olarak adlandırıldı her arama sonucuna sayfasına daha fazla domain ekledi.

  147. Ticari Aramalar: Google bazen ticari aramalarda farklı sonuçlar verebilir ‘‘ Uçak Bileti’’ gibi.

  148. Yerel Aramalar: Google Arama sonuçlarında Google+ veya Google Haritaya eklenmiş site listeleyebilir.


  149. Google Haber Kutusu: Bazı anahtar kelimeler Google Haber Kutusunu tetikler:


  150. Büyük Marka Tercihi:Vince Güncellemesi ilebir likte, Google kısa kuyruklu kelimelerde Büyük markaları üst sıralarda sıralayabilir.

  151. Alışveriş Sonuçları: Bazen Google arama sonuçlarında Google Alışverişi arama sonucu sayfalarında gösterebilir.
  152. Görsel Arama Sonuçları: Google Görsel Arama için Google arama sonuçlarında görsellerle alakalı sayfaları sıralar.

  153. Değişen Arama Sonuçları: Google’ın çok fazla Değişen Arama Sonuçları Vardır. Örneğin; Google Görsel Aramada ”Atari Molası” diye arama yaptığınızda size oynanabilir oyunları listelerin .Bu konuyu Victor Pan detaylı olarak ele almıştı

  154. Yeni Anahtar Kelimelerde Tek Domain : Yeni bir anahtar kelime veya domain ile alkalı yapalan aramalarda arama sonucu sayfalarında sadece bir tane domain.gösterilebilir.

  Sosyal Sinyaller
  155. Tweet Sayısı: Twitter sayfaarında paylaşılan linkler Google sıralamasına etki edebilirler.

  156. Otoriter Twitter Hesapları: Otoriter Twitter hesaplarında paylaşılan sayfa linkleri arama motorlarında olumlu yönde sinyaller verebilirler. Örneğin ülkemizde ( Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cem Yılmaz v.s)

  157. Facebook Beğeni Sayısı: Her ne kadar Google, Facebook hesaplarının çoğunu görmese de büyük bir ihtimalle Facebook sayfalarında alınan beğeniler Google sıralasında etkili rol oynamaktadırlar.

  158. FacebookPaylaşımları: Facebook paylaşımları çünkü, bu paylaşımlar backlinklere yakın sayılırlar— Facebook paylaşımları Facebook beğenilerinden çok dah fazla katkı sağlayabilirler.

  159. Otoriter facebook Kullanıcı Hesapları: Twitter’da olduğı gibi Facebook’ta da otoriter hesaplardan alınan linkler ciddi katkı sağlarlar.

  160. Pinterest Pinleri: Pinterest çok popüler olan bir sosyal paylaşım ağı olduğu gibi paylaşımlar gösterime açıktır. Bu yüzden hiç şüphesiz Google Pinterest den gelen soyal sinyallere değer verir.

  161. Oylama ve Sosyal paylaşım Siteleri: Reddit, Stumbleupon ve Digg gibi sitelerden gelen sinyalleri Google’ın değerlendirmeye aldığına eminiz.

  162. Google+1 Sayısı: Her ne kadar Matt Cutts Google+ ‘nın arama sonuçlarına “doğrudan etkisi yok” açıklamasını yapmış olsada bu pek inandırıcı değil, kendi sosyal paylaşım ağlarını gözardı edemezler.

  163. Otoriter Google+ Kullanıcı Hesapları: Twitter ve Facebook’ta olduğu gibi, otoriter bir +1′s hesbaından alınan linkin çok önemli olduğunu düşünmek gayet mantıklı.

  164. Google+ Yazar Onayı: 2013 Şubat’da , Google CEO’su Eric Schmidt bu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

  “Arama sonuçları içerisinde onaylanmış profillerden paylaşılan bilgiler onaylanmamış profillerden paylaşılan bilgilerden daha süt sıralarda listeleneceklerdir.Bu sayede arama yapan kullanıcılar üst seviyede onaylanmış doğal bilgilere ulaşabilecekler’’

  Onaylanmış yazarlık aynı zamanda güvenilirlik seviyesine de katkı sağlayacaktır.

  165. Sosyal Sinyal Alakası: Google şüphesiz hesapta paylaşılan bilgi ile bağlantı arasındaki alakayı incelemektedir.

  166. Sitenin Sosyal Sinyal Seviyesi: Site-wide sosyal sinyaller sitenin otoritesini arttırabilir bu yolla ayrıca bütün sayfaların ziyaret seviyesi de artabilir.


  Marka Sinyalleri  167. Marka İsmi Anchor Tekst: Marka anchor tekst sıradan ama önem marka sinyalidir.

  168. Marka Aramaları: İnsanların arama motorlarında markaları araması normal. Ama insanlar Google’da şukilde arama yapıyorlarsa (Ör. “SeondeX Twitter”, SeondeX + “sıralama faktörleri”), Google belirtilen markaya değer verecektir.

  169. Marka’nın Facebook Sayfası ve Beğenileri: Facebook sayfa ve beğenileri Marka’ya değer katar.

  170. Markanın Twitter hesabı ve Takipçileri: Marka’nın Twitter takipçi sayısı ve kalitesi Google sıralamasında marka sitesine değer kadar.

  171. Resmi linkedin Firma Sayfası: Gerçek bir firmanın mutlaka Resmi Linkedin hesabı olmalı.

  172. Linkedin Sayfasında çalışan kişi Sayısı: Rand Fishkin Firmanın Linkedin profilinde belirtilen çalışan kişi sayısının Google olum yçnde sinyal verdiğini düşünüyor.

  173. Sosyal Medya Hesap meşruiyeti: 10.000 takipçisi olan ve 2 paylaşım yapılan bir sosyal medya hesabın’ın 10.000 takipçisi olan ve çok fazla yorum yapılan otoriter bir hesaptan daha etkili olduğunu düşünüyoruz.

  NOT: Kendi tecrübelerim bunun tam tersini söylüyor. Bu idiayı kısmen onaylayabiliriz, fakat genelleme yapmanın yanlış olduğuna inanıyoruö.

  174. Haber Sitelerinde Markadan Bahsedilmesi: Gerçek anlamda büyük olan markanalar Google News’de yerlerini alırlar. Bazı markalar ise Google News’in en başında yer aldıkları bir gerek.


  175. Birlikte Yapılan Atıflar: Bir sayfada link paylaşılmadan Marka hakkında yazılan metinleri Goog’le değerlendirir.

  176. RSS Abone Sayısı: RSS Abone sayısı başta Google olamak üzere bütün arama motorlarına olumlu yönde Marka hakkında sinyaller verir.

  177. Google Firma Rehberi kaydı : Gerçek firmaların bulunduğu açık bir adres mutlaka vardır, Google Firma kaydı yapılmış firmalara Google değer verir.

  NOT: Google Firma Kaydı, firmanın kayıt esnasında verdiği adrese gönderilen PİN aracılığı ile onaylanır.

  178. Firmanın Web Sitesinde Vergi verdiğine dair veri: SEOMoz raporunda Google’ın verfi verip vermediğini kontrol edebileceği vurgulanmış. Şaysen söylenildiği gibi önemli olabileceğini ama arama sonuçlarını etkileyecek kadar elzem olduğunu düşünmüyoruz.

  Site İçi Spam Faktörleri  179. Panda Cezası: İçeriği kalitesiz olan siteler (özellikle içerik dosyaları) panda cezasına maruz kaldıktan sonra değerlerini yitirirler.

  180. Kötü Komşulara Link Vermek: Yasak, art niyetli, para tuzağı v.s içerikli sitelere link vermek sinin sılamasını olumsuz yönde etkiler.

  181. Yönlendirme: Özellike sinsi yönlendirmler asla ama asla yapılmaması gerekir. Eğer bunu yaptığınız tesbit edilirse ceza almakla kalmazsınız aynı zamanda siteniz indexlenmez.

  182. Popups veya Zoraki Reklamalar: Google Rater Guidelines Document açık bir şekilde bu tür sitelerin kalitesiz olduğunu belirtmiştir.

  183. Sitenin Aşırı Optimize Edilmesi: Genelde olması gerekenden fazla anahtar kelimelerle bu yapılır, kaçınılması gereken bir işlem.

  184. Aşırı Sayfa Optimizasyonu: Bir çok kişi Panda’dan çok Penguen in bu tür sayfaları hedef aldığını söylemekte, yine olması gerekenden fazla anahtar kelime kullanımı.

  185. Above the Fold Reklamları: “Page Layout Algoritması” bu tür siteleri cazalandırmaktadır.

  NOT: Above The Fold Reklamı Nedir?

  Bir web tasarım terimi olan Above the fold browserda bir internet sayfası ilk açıldığında görünen kısma verilen addır. Görünen kısmın altında kalan ve scroll yapılarak görülen kısma da Below the fold adı verilir.

  186. Affiliate Linkleri Gizlemek: Affiliate linkleri gizelemek ceza alma sebebidir.

  187. Affiliate Siteler: Google’ın Affiliate siteleri hiçbir zaman desteklemeyeceği aşikar. Bir çok kişi Google’ın bu tür siteleri ve onlarla iş yapanları daha sıkı mercek altına alacağını zaten söylüyor.

  188. Otomatik Üretilen İçerik: Google otomatik üretilen içerikleri pek sevmez . Eğer Google , yazılımlar aracılığı ile sitenin içerik oluşturduğundan şüphelenirse site caza alır ve indexlenmez.

  189. PageRank Değerini şekillendirmeye Çalışmak: Google, PageRank şekillendirme oyunlarını sevmez — bunu genelde dışa verilen ve veya site içi linklerin çoğunu NoFollow yaparak başarmaya çalışırlar.

  190. IP Adresinin Spam Olarak İşaretlenmesi: Eğer server IP adresi spam olarak işaretlenmiş ise, O server’da bulunan bütün sitelere bundan etkilenirler.

  191. Meta Tag Spamı: Bazen bilinçsiz olarak yapılan bir şeydir. Özellikle blog larda eklentiler kullananlar bu noktada mağdur olmuşlardır. Bilinçli yapanlar ise zaten tesbit edildiklerinde cazalandırılırlar.


  Site Dışı Spam Faktörleri
  http://www.seondex.com/wp-content/up...C3%B6rleri.jpg

  192. Doğal Olmayan Link Akışı: Ansızın ve doğal olmayan şekilde çok fazla link alımı.

  193. Penuen Cezası: Google Penguin tarafından ceza alan sitelerde ziyaretçi sayısında büyük düşüş olur.

  194. Yüksek ve Düşük kaliteli Profil Linkler:Özellikle Black Hat SEO yöntemleriyle alınan açırı profil backlinkler sitenin sapamtaptığına dair sinayller verirler.

  195. Alakalı Domainlerden Alınan Bağlantılar: Ünlü analiz sitesi MicroSiteMasters.com doğal olmayan yollardan aşırı şekilde alınan Penguin’i harekete geçirir.  196. Doğal Olmayan Link Uyarısı: Google’ın “Google Webmaster Tools’dan göndediği yüzlerce doğal omayan link uyarısı” . Bu durum sitenin ciddi anlamda ziyaretçi düşüşüne neden olur.

  197. Aynı Class C IP’den Link Alımları: Yüksek miktarda aynı Class IP den alınan linkler blog network habercisidir.

  198. Hack Linkler: Alınmaması konusunda yorum bile yapmaya gerek yok.

  199. Manual Cezalar: Google’ın manuel cezalarından haberiniz var mıydı. Daytay burada Interflora fiasco.

  200. Link Satımı: Link satışı PageRank değerini düşüreceği gibi sitenin ziyaretöi

  201. Google Sandbox: Özellikle yeni sitelerin kısa sürede çok fazla backlink almayya çalışmaları sonucu takıldıkları engel Google Sandbox. Google Sendbox hızla bu siteleri arama sonuları sıralamalarında düşürür.

  202. Google Dansı: Google Patent, in belirttiği bir çok faktörü göz ardı ederek Google Algorirması ile dans etmek tehlikeli sonuçlar doğurur. Bütün emeklerin boşa gitmesi riski gibi…

  203. Disavow Aracı: Disavow Aracı’nı bu tür cezalarla karşı karşıya kaldığınızda yada rakiplerinizin spamarına maruz kaldığınızda kullanabilirsiniz.

  204. Yeniden Değerlendirme Taleni: Başarılı bir yeniden değerlendirme talebi alınan cezalardan kurtarabilir.  Bu Makalenin İngilizce aslı 20 saatte yazılmış, tercümesi de bir o kadar sürdü. Umarım bu emeğimizin karşılığı olarak sizlere faydalı bilgiler sunmayı başarabilmişimdir.

  Eğer bizim kaçırdığım başka bir faktör var ise ki SEO denizinde mutlaka vardır, lütfen yorumlar kısmında bunu belirtin, biz de listeye isminizle birlikte ekleyelim.

  Makaleyi ham halinde yayınladığım için bazı gramer ve imla hataları var bunun için özür dilerim

  Ersin Tezcan

  --R10.NET; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:26:11 -->-> Daha önceki mesaj 13:58:25 --

  bulut51 adlı üyeden alıntı
  Çok iyi ya gercekten sıkılmadan okudum. Emeğinize sağlık
  Teşekkürler...
  Делай добро.
 • 10-04-2014, 15:10:21
  #8
  Çok güzel ve faydalı bir makale. yazanların, çevirenlerin elleri ders görmesin...
 • 10-04-2014, 16:09:18
  #9
  demekki bazı faktörler 2 defa değerlendiriliyor muş
  Aynı dili konuşabildiğin kadar varsın...