• 15-11-2007, 16:10:37
  #1
  arkadaşlar adsense yardım merkezini gezerken güzel bir konu buldum ve forumda biraz araştırdım böyle bir konuya rastlamadım paylaşayım dedim.

  Alıntı
  Bölüm hedefleme nedir ve nasıl uygulanır?
  Bölüm hedefleme, metninizin ve HTML içeriğinizin reklamlar sitenizin içeriğiyle eşleştirilirken vurgulamamızı veya geri plana atmamızı istediğiniz bölümlerini önermenizi sağlar. Önerilerinizi bize bildirerek, reklam hedeflemenizi geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz. Yalnızca HTML konusunda bilgili olanların bölüm hedefleme uygulaması yapmalarını tavsiye ederiz.
  Bölüm hedefleme uygulayabilmek için, kodunuza özel bir HTML açıklama imleri kümesi eklemeniz gerekir. Bu imler, reklam hedeflemesi için vurgulamak veya arka plana atmak istediğiniz bölümlerin başlangıcını ve sonunu işaretler.
  Bir sayfa bölümünü vurgulamak için kullanılan HTML imleri aşağıdaki biçimi alır:
  <!-- google_ad_section_start -->

  <!-- google_ad_section_end -->

  Başlangıç imine (weight=ignore) ekleyerek, yok sayılmasını istediğiniz bölümleri de belirleyebilirsiniz:
  <!-- google_ad_section_start(weight=ignore) -->

  HTML kodunuza bu imler eklendiğinde, kodunuz sonuç olarak aşağıdaki gibi görünebilir:
  <html><head><title>Bölüm hedefleme</title></head>
  <body>
  <!-- google_ad_section_start -->

  Bu, web sayfanızın metnidir. İçeriğinizin çoğu burada bulunur.
  <!-- google_ad_section_end -->
  </body>
  </html>
  Bölüm hedeflemeyi, bir sayfanın istediğiniz kadar çok bölümüyle ilgili tavsiyelerde bulunmak için kullanabilirsiniz. Ancak, sonuçları garanti edemediğimizi ve tarayıcılarımızın sitenizde yaptığınız değişiklikleri belirlemesi için 1 veya 2 hafta geçmesi gerekebileceğini lütfen unutmayın.
  Bu özelliğin düzgün kullanılabilmesi için, bölüm hedefleme imlerinin içine önemli miktarda içerik eklemeniz gerekir. Yetersiz içerik eklenmesi daha az alakalı reklamlarla veya GHİ'lerle sonuçlanabilir. Ayrıca, bu özelliğin yalnızca sitenizin alakalı içeriğinin önemli bölümlerini vurgulamak için kullanılması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, reklam hedeflemesinin sayfalarınızın içeriğiyle alakalı olmayan reklamlarla sonuçlanması program politikalarımıza aykırıdır.

  kaynak : https://www.google.com/adsense/suppo...y?answer=23168

  burada sanırım kısaca şunu demek istiyor

  <!-- google_ad_section_start -->

  Site içeriğiniz yazılarınız vs......

  <!-- google_ad_section_end -->

  bu şekilde html koduna eklenirse o sayfa içeriği ile ilgili reklamlar çıkıyormuş. ne derece doğru bilinmez ama içinizde kullanan varmı?
 • 15-11-2007, 16:15:16
  #2
  Henüz kullanmadım ama anlatılan bu.

  Sebebi de reklam bantlarının google tarafından daha iyi optimize edilebilmesi. Dolayısıyla reklamveren için hedefler belirginleşecek, reklam alan için ise daha doğru reklamlar seçilebilecek.

  Malumunuz bir içerikte reklama etki edebilecek çokça "seçilmemiş anahtar kelime" geçebilir. Bu sebeple anlam veremediğimiz reklam izlemelerine şahit olmuşuzdur.

  İçeriğin belli bir bölümünü bu şekilde işaretleyerek o alana bağlı gösterilecek reklamların google tarafından isteğimize ve reklamveren memnuniyetine daha çok uyacak şekilde optimize etmesine yardımcı olmuş olacağız.
 • 16-11-2007, 11:30:16
  #3
  bu dogal olarak kötüyede kullanılamaz mı ? adam verilen kodlar arasına oranı fazla olan kelimeleri yazarak yuksek fiyatlı reklamlara buda spam lara yol açmaz mı
 • 16-11-2007, 11:44:47
  #4
  Bu neticede optimizasyonua destek verecek bir yöntemdir ama tek başına reklam seçimini belirlemez...veya kötü amaçlı kullanım ile reklamverenin kaybına sebep olacak oranda reklam seçimi yapmanıza da imkan vermez. Ben öyle sanıyorum