Google Adsense resmi blogundan daha öncede açtığım Doğru Reklam Birimini Kullanmak konusunun devamı olarak bugunde bu yazıyı açıyorum.

Bugün, 3 numaralı tasarım tarzını kullanan yayıncılar için AdSense'i kullanmaya yönelik bazı ipuçlarını sizinle paylaşacağız. Hatırlamayanlar için, 3 numaralı tarzı biraz anlatalım:3 Numaralı site tasarımı biraz daha karmaşıktır. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, 4 bölümden oluşan üç numaralı site tarzı; metin, resim ve gezinme öğeleri kombinasyonlarından oluşmaktadır. Ayrıca bu tarz bir web sitesi şekli, Google reklamlarını ön plana çıkarırken reklamların sayfa içeriği ile en iyi bir şekilde uyumlu olmasını sağlar.Aşağıdaki ipuçlarımıza bakın:
Yukarıdaki resimde yeşil dikdörtgenler gezinme öğelerini, kırmızı ve gri alanlar ise sırasıyla reklam birimlerini ve metin ya da grafik içeriğini temsil etmektedir. Daha fazla alan işgal eden ve metin bölümlerinin arasına eklenmesi gereken çok fazla grafik içeriğine sahip siteler için 1 numaralı ipucu önerilmektedir. Sayfanın sol tarafına dikey bir gezinme çubuğu yerleştirilirken metin ve resimler, ortaya ve sağ tarafa yerleştirilmektedir. Son olarak, sayfanın üst kısmında, logonun veya başlığın hemen altına "Büyük Afiş" türünde (728 x 90 piksel) bir reklam bloğu yer almaktadır. Bu şekilde sayfa ile uyumlu bir hal alan reklam birimi kullanıcının dikkatini en iyi şekilde çekecektir. Ayrıca, kullanıcıların sayfayı aşağa doğru çekmelerine gerek kalmadığı için bu sayfa açılır açılmaz, bu reklam birimi, kullanıcıların ilk görüş alanında yer alır.

1 numaralı ipucunda olduğu gibi, yoğun metin ve grafik içeriğine sahip sayfalarda 2 numaralı ipucu da kullanılabilir. Ancak bu öneride, gezinme çubuğu yataydır ve metinlerin yan tarafında "Büyük dikdörtgen" (336 x 280 piksel) veya "Orta boy dikdörtgen" (300 x 250 piksel) biçimli bir reklam bloğu yerleştirilmektedir. Bu uygulama reklamı daha iyi vurgular. Bu, en yeni haberlerin veya makalelerin ortada görüntülendiği sayfalar için iyi bir alternatiftir.3 numaralı ipucu daha kesin hatlara sahiptir. Bu ipucunda reklamlar, sayfanın karşıt uçlarına yerleştirilir ve gezinme çubuğuna veya sayfanın sağ tarafındaki daha tali bir makaleye yönelen okurların dikkatini çekebilir. Üst sol köşedeki ilk blok bir "Düğme" (125 x 125), alt sağ köşedeki diğer blok ise bir "Orta boy dikdörtgen" (300 x 250 piksel) olabilir.

4 numaralı son ipucunda, sayfanın ortasında bir "Büyük dikdörtgen" (336 x 280 piksel), sol tarafında ise bir "Gökdelen" (120 x 600) yer almaktadır. Bu durumda gezinme çubuğu sayfanın üst kısmına yerleştirilebilir.

AdSense Yardım Forum'unu ziyaret ederek fikirlerinizi diğer Optimizasyon Döngüsü katılımcılarıyla paylaşmaya ve kendi sonuçlarınızı anlatmaya devam edin.

Daniel Silva - AdSense Publisher Support tarafından yayınlanmıştır.