Geçen haftaki mesajımızda da belirttiğimiz üzere Internet'te yaygın olarak kullanılan 4 çesit site tarzı bulunmaktadır. Bugün, aşağıda gösterilen 2 numaralı biçimlendirme tarzının kullanıldığı sitelere reklam eklemeye dönük farklı seçeneklerden bahsedeceğim.

2 numaralı tarzı kullanırken sayfalarınızın sol tarafında bir gezinme çubuğu, çeşitli bağlantılar veya vurgulanmayı hak eden kısa metinler görüntülemek üzere ayrılmış bir alanınız vardır. Yan tarafta ayrılmış bu alanla birlikte AdSense reklamlarınızı yerleştirme açısından büyük bir esnekliğe de sahipsinizdir.
Aşağıdaki biçimlendirme önerisinde, gri dikdörtgenler içeriğinizi, kırmızı bloklar ise AdSense reklamlarını temsil etmektedir.

Sol tarafta bir gezinme çubuğu kullanıyorsanız ve görüntülenecek çok fazla metin ve resminiz olması halinde sizin için en iyi seçenek 1 numaralı ipucudur. Bu ipucunu uygulamak için sayfalarınızın başlığı ile gövdesi arasında bir "Büyük afiş" (728 x 90 piksel) reklam eklemeniz yeterlidir.
3 ve 4 numaralı ipuçları daha fazla metin içeren siteler için uygundur. Bu ipuçlarında birden çok reklam birimi kullanılması temel alınmıştır. Örneğin, 3 numaralı ipucunda sol tarafta "geniş gökdelen" kullanılmış, sayfanın gövdesine ise bir "Orta boy dikdörtgen" (300 x 250 piksel) eklenmiştir. 4 numaralı ipucunda, sayfa başlığının altında "Büyük Afiş" türünde bir reklam birimi bulunmakta olup sayfanın gövdesine bir "Büyük dikdörtgen" (336 x 280 piksel) eklenmiştir.
Önümüzdeki hafta, her bir sitenin kendine has tasarım tarzına dikkat ederek daha fazla optimizasyon önerileri sunmaya devam edeceğiz.
Tüm bu ipuçlarını, kendi deneyimlerinizi ve diğer yayıncıların deneyimlerini AdSense Yardım Forumumuzda paylaşabileceğinizi sakın unutmayın!
Daniel Siva-AdSense Publisher Support tarafından yayınlanmıştır