• 16-12-2010, 18:27:18
  #1
  AdSense Geçmişte, yayıncıların reklamları gezinme denetimlerine veya diğer tıklanabilir sayfa öğelerine çok yakın bir şekilde yerleştirmemeye dikkat etmeleri gerektiğini birçok kez vurgulamaktadır, bu sebeble birçok arkadaşımız "Geçersiz Tıklama" veya "Reklamverenleri" zarara uğratmasından dolayı banlanmıştır.

  Bu bağlamda AdSense diyor ki;
  "Geçersiz tıklama etkinliğine yol açacak uygulamaları önlemek, kullanıcı, reklamveren ve yayıncıların menfaatinedir. Tahmin edeceğiniz gibi, sayfanızdaki bir bağlantıyı tıklamak isterken yanlışlıkla bir reklamı tıklayarak siteden uzaklaşmak kullanıcıların pek hoşuna gitmez. Reklamverenler de kullanıcıların yanlışlıkla yaptığı tıklamalar için para ödemek istemezler (ama malesef google ücretlendirir ). Peki yayıncılar buna neden dikkat etmelidir? Sayfalarınızdan gelen tıklamaların çoğunun geçersiz olduğunu saptarsak, reklamverenlerimizi korumak için hesabınızı devre dışı bırakabiliriz."

  Konu başlığında da belirttiğim gibi ele almak istediğim site türlerinden biri, Flash tabanlı oyun siteleridir. Bu sitelerde oyun oynarken, reklamların genellikle oyunun oynandığı Flash oynatıcısına çok yakın yerleştirildiği herkez tarafından bilinmektedir. Yayıncılar, reklamları kullanıcıların odaklandıkları alana çok yakın bir şekilde yerleştirerek reklamverenler için maksimum değeri sağladıklarını öne sürmektedir. Ancak, bu Flash oyunlarının birçoğu fareyle oynanır ve kullanıcının çok miktarda hızlı imleç hareketi ve tıklama gerçekleştirmesini gerektirir. Bugüne kadar, reklamlar eylemin gerçekleştiği alana çok yakın yerleştirildiği için çok sayıda yanlış tıklamanın ortaya çıktığı birçok kişi "Geçersiz Tıklama Etkinliği" kapsamında Google AdSense tarafından ya domain adresleri banlanmıştır veyahut hesapları kapatılmıştır.

  Her oyun ve site farklı olduğu için, yayıncılara reklamlarla oyunlar arasında tam olarak ne kadar mesafe bırakacakları konusunda AdSense öneride bulunmamaktadır. Ancak Flash oynatıcı ve reklamlar arasında en az 150 piksellik bir mesafe bırakılmasını önermektedir. (Bunu sakın yabana atmayın arkadaşlar)

  Sonuç olarak Google AdSense diyor ki;
  "Flash oynatıcıyla reklamlar arasındaki mesafeyi artırmanın, ortalama olarak, TBM'ler üzerinde uzun vadede pozitif bir etki yarattığını fark ettik. Bunun nedeni akıllı fiyatlandırmadır. Bildiğiniz gibi, elde ettiğiniz gelirin kaynağı, Google reklamına yapılan her tıklama için AdWords reklamvereninin ödediği tutardır. Reklamverenin ödeyeceği tutar, bir tıklamanın reklamveren için dönüşümle sonuçlanma olasılığına göre, reklamlar arasında ve bir web sitesinden diğerine değişkenlik gösterir. Bir sitedeki tıklamaların bir reklamveren için ticari bir sonuç (ör. çevrimiçi bir satış veya kayıt) sağlama olasılığının düşük olduğunu belirlersek, o reklamverenin söz konusu tıklamalar için ödeyeceği fiyatı düşürürüz."

  Kısacası, reklamları Flash oyunlarından uzağa yerleştirmek, yanlışlıkla tıklama olasılığını azaltır ve reklamverenler için ticari sonuçlar sağlayan tıklamaların sayısını artırır. Yani Geçersiz Tıklama Etkinliğine de takılmamış olursunuz.

  Flash oyun sitelerinin neden az kazandığınında bir göstergesidir aslında.

  AdSense Politika ekibi ve tarafımdan bazı ilaveler/düzenlemeler ile sizlere sunulmuştur.

  The Unofficial Turkish Google AdSense Support
  http://www.adsense-tr.net/flash-oyun...safeyi-koruma/
 • 16-12-2010, 21:13:40
  #2
  Hocam resim sitem var diyelim 200x200 ( sadece görsel ) koydum konuların hemen üstüne yanında bir şey yok mesala ondada bu 150 piksel mesafe gereklimi
 • 16-12-2010, 21:17:18
  #3
  syf01 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Hocam resim sitem var diyelim 200x200 ( sadece görsel ) koydum konuların hemen üstüne yanında bir şey yok mesala ondada bu 150 piksel mesafe gereklimi
  Hayır kardeşim gerek yok sonucunda Video oynatmıyorsun veya Flash oyun değil bununla ilgili birşey değil.
 • 16-12-2010, 23:05:33
  #4
  Tamam hocam tşk. geneden arasına boşluk koydum ne olur ne olmaz