Adsense'den gelen paralar için vergi verecek miyim? - Sayfa 6 - R10.net
 • 31-10-2010, 22:22:40
  #46
  foxfire adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  neden bekletmişler sordunmu peki?
  Yurtdışından, havale gönderilirken ödenen ücret havaleyi gönderen bankanın kendi adına tahsil ettiği havale ücretidir. Havaleler, Bankamıza intikal ettiği tutarlar üzerinden ilgili hesaba kaydedilmekte olup, müşterinin havalesini efektif olarak almak istemesi durumunda “Bankacılık Hizmet Komisyonları” başlığı altında belirtilen oranlar üzerinden komisyon alınmaktadır. Havale alıcısının, havalesinin YTL karşılığını talep etmesi ya da havalesini 21 gün süre ile Bankamızda bekledikten sonra yabancı para olarak tahsil etmek istemesi durumunda herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Yurtdışından gelen havalenin alıcıya net ödenmesi kaydı varsa, efektif ödeme komisyonu alıcıdan tahsil edilmeyerek göndericiden tahsil edilmek üzere, yurtdışındaki bankadan tahsil edilir.

  Böyle birşey söz konusu 1 defaya mahsus olmak üzere beklemiştim. Daha da olmadı aynı şekilde.

  Buraya bakabilirsiniz
 • 31-10-2010, 22:29:59
  #47
  Google Adsense gelirleri vergiye tabii değil sanırım. Ancak henüz değil!!! Bir şekilde gelir elde eden vatandaşın, gelirinin bir kısmını vergi ödemesi gerekir, vergi olayının mantığında bu vardır, nereden ne şekilde gelir elde ettiğiniz, uygulanacak vergi oranlarının tespitinde bir kriter olabilir ancak. Bununla birlikte ülkemizde bilişim teknolojileri ve internet üzerinde pek çok yasal açık var. Adsense gelirlerinin vergiye tabi olmaması da bunlardan biri, henüz devlet bunu fark edemedi sanırım. Ayrıca işlerine de geliyor. Özellikle yabancı dillerdeki sitelerimizden elde ettiğimiz gelir ile ülkeye döviz girdisi sağlıyoruz bir yerde. Bu kadar yüksek cari açık verilirken döviz girdisi sağlayan bizleri cezalandırmak isterler mi bilmiyorum. Vergi gelse bile çok yüksek oranlarda olmayacaktır sanırım. Ancak vergi oranları gelir arttıkça yükselir.

  Sonuç olarak: An itibari ile vergi ödemesek bize zarar gelmez. Yüksek vergi koyarlar ve de geriye dönük vergi isterler ise, çoğumuz bu işi bırakırız, onlar da bizler de kaybederiz.
 • 01-11-2010, 01:03:40
  #48
  Niçin vergi ödeyeceksiniz? Suçunuz Türk olmak mı?

  Devlet her daim yurt dışında iş yapanların paralarını Türk bankalarına yatırmaları için çağrı yapmıyor mu? Burada fark nerede?

  Siz Türkiye de iş yapan bir şirketten server ya da domain kiraladıysanız zaten hosting şirketine bu hizmetin karşılığını vergisi ile birlikte ödemektesiniz. Eğer o şirket bu hizmet için vergi ödemiyorsa devletin işi o kişinin takasına yapışmaktır.

  Size kendimden örnek vereyim; Ben yurt dışında yaşıyorum ama paramı Türk bankalarına yollatıyorum. Şimdi ben vergi mi kaçırıyorum yoksa ülkeme katkı mı sağlıyorum?

  Eğer devlet benim bu iyiliğim karşısında bana hakkı olmayan şekilde ceza keserse ve üzerinde en küçük hakkı olmayan yurt dışında bir şirketten kazandığım paraya göz dikerse aynı şekilde ben de tepki gösterir paramı yurt dışındaki bankalarda değerlendiririm. Aynı bankadan aldığım bir kredi kartı ilede paramı Türkiye dahil dünyanın istediğim ülkesinde çatır çatır yerim.

  Velhasıl burada kaybeden ben değil ülkem olur.

  Bu vergi ödemek zorundasın diyen arkadaşlarım lütfen bana T.C. kanunlarında hangi maddeye dayanarak yurt dışında kazanılan paralar için Türkiye de vergi ödemek zorunda olduğumuzu yazarsa memnun olurum.


  Selamlar.
 • 01-11-2010, 02:54:12
  #49
  20'li yaşlarda sırtında 10 kilo yük taşımamış biri gemi alıyor, neden aldı nasıl aldı sorgulanmıyor, üstelik birde çamlıcada villası var.. hatta bu mini-billgates askerliktende muaf ) bu sorgulanmıyor da benim 6 ayda bir hesabıma yatan 100 dolarmı sorgulanacak???
 • 01-11-2010, 07:44:41
  #50
  gzou adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  http://sorucevap.memurlar.net/soru/937
  vergi versen zaten kendini ihbar etmiş olursun biliyorsun memur ek iş yapamaz, linki oku.. kardeş, eş gibi kişiler üzerinden yapmak lazım..
  ama 657 sayılı kanun çok eski, güncel değil .. tacir sayılabilecek şeyleri yasaklamış.. internetten ürün alıp satmak ticaret ama reklam almak olmaması lazım.. mesela tarla, kira geliri yasal memurlar için
  oradaki metin 657'ye göre memurlar.net in yorumudur. 657'ye göre bir devlet memuru yazarlık yaparak telif geliri elde edebilir. Web sitesinde yapılan esasında yazarlıktır. Ücretli bir web sitesini bir memur yönetemez. Ama site ücretsizse 657 kapsamında telif ve sponsorluk alınabilir.(bu ictihada göre yorumum) memurlar.net in yorumu farklı yönde bile olsa bağlayıcı değil.