• 10-10-2010, 03:25:11
  #1
  Sitenizin içeriğine göre ve tam olarak bilinmeyen bir çok fonksiyona bağlı olarak sitenizde reklamlar çıkar. Her sitenin belli bir kredi notu vardır Google gözünde.

  Sisteme göre sitenizde belli bir sırayla çıkar reklamlar. Örneğin;

  A, B, C, D
  E, F, G, L
  K, M, N, V

  Şimdi bu 3lüden ilk satırdaki siteler, Adwords'e bağlı olarak rekabette üst sıralarda çıkmak için tıklama başı ücreti en yüksek veren sitelerdir. Bu yüzden ilk satırdakiler o anda ilgili sayfada yayındadır.

  Dediğim gibi bu ilk satırdaki sitelerin kaliteli reklam olmaları yani tıklama başı verdikleri ücret, sitenizin içeriğine, ilgili sayfadaki kelime yoğunluğuna, sitenizin Google gözündeki kredi notuna ve daha bilinmeyen birçok nedene bağlıdır. Ama site içeriği çok büyük bir orana sahiptir bu pastada...

  Bu yüzden rekabeti az olan bir platform ile ilgili bir siteniz var ise, istediğiniz kadar özgün içerik kasın, en iyi çıkacak reklam tıklama başı 0,05 olacaktır mesela. Ama bunun tersi olsa, kopya içerik bile olsa çıkacak en kötü reklam tıklama başına 0,05 verecektir İstisnalar tabii ki burada da vardır.

  Filtrelemeye gelirsek, mesela siz "B" sitesini filtrelerseniz, hemen sırada bekleyen "E" sitesi yayına girecektir. Ve filtrelediğiniz siteden daha az tık başı ücret alacaksınızdır.

  Bu yüzdendir ki ben kolay kolay duymadım, filtreleme yaptım kazançlar çok yükseldi ve artık sorunum yok. Ne duyuyorum peki ?

  Filtreleme yaptım kazanç arttı biraz, ama şimdi yine düştü ne yapayım ?
  Filtreleme yaptım kazançlar aynı, sorun nerede ?
  Filtreleme yaptım kazançlar artacağına düştü nedendir acaba ?
  Filtreleme yaptım tıklama oranı yükseldi ama kazançlar eskisi gibi ?
  gibi..

  Buradan "Filtreleme yaptım tıklama oranı yükseldi ama kazançlar eskisi gibi ?" sorusuna da cevap vereyim hemen, filtreleme bir yönden iyi çünkü sayfayla alakasız olan siteleri devredışı bırakabiliyorsunuz. Bu yüzden sayfayla aynı içerikte çıkan reklama tıklama oranı yükseliyor.

  Düşünün oyun sitesinde, epilasyon reklamı çıkıyor buna ziyaretçi tıklar mı ? Tıklamaz... Onu filtrelersiniz, oyun ile ilgili herhangi bir reklam gelir mesela ve tıklama oranı artar.

  Epilasyon reklamı tık başı 0,02 dir mesela ama 20 tık alıyordur, Toplam kazanç: 0,4 $
  Oyun ile ilgili bir reklam tık başı 0,01 dir ama 50 tık alıyordur, Toplam kazanç: 0,5 $


  Umarım konunun mantığı zihninizde canlanmıştır.

  Bu konuyla gözüme çarpan bazı mesajlara da toptan cevap verme olanağına sahip oldum.

  İyi kazançlar


  OLCAYTO85 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  en güncel reklam filtresini 2 gün forum sitemde denedim kazançlar yarı yarıya düştü. 2 gün sonra kaldırdım düzeldi. Bilginiz olmasında fayda var
  jann adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  listeyi boşaltınca tık başı ortalama 0,03 $ oluyor.
  buradaki güncel listeleri ekleyince tık başı ortalama 0,02 $ ye düşüyor birden.
  binlerce çöp site var text reklamlarda, bunlarla uğraşmamak için sadece resim reklam kullanıyorum bende. yinede tık başı ortalama 0,03 ü geçmiyor
  scrol adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Arkadaşlar filtre yaptım normalde tık başı 0,025 falan alabilirken şu anda 0,015 lere falan düştü. Filtreyi kaldırdım halada aynı. Ne yapmam lazım ?
  ManyMen adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  filtreden sonra 7 tıkda 0,02 almaya başladım,sorun nedir arkadşalar
  sibumi adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Buradaki listeleri kullandığımda kazancım yarı-yarıya düşüyor.Hiç filtre kullanmadığımda 5-8$ arası alıyorum. Farklı listeleri denedim sonuç hep böyle oldu nedense.
  BurakMakar adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Selamın aleyküm,

  Adsense bölümünde bulunan filitrelerden birini aldım ve içinde çok patlamış , çok ölmüş site oldugunu gördüm hepsini temizledim ve 150 tane felan site kaldı..Şimdi yavaş yavaş sitemden , kötü gördüğüm reklamları siliyorum..Ancak şöyle bir sorun var , galiba çok filitreledim bazen yani ara sıra güneş dünyayı nakadar ısıtır? dünyanın kaç uydusu var gibi şeyler çıkıyor..sonradan düzeliyor.. sizce 500 Tane filitre hakkımızın hepsini kullansak.. reklamsız kalırmıyız ? yoksa adsense bize reklam bulurmu?
  marcos adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  bu formulx3 reklamları güncel listede var ve güncel listeyi eklediğim halde hala çıkıyor? Adwords bunlara kıyakmı geçiyor nedir?
 • 10-10-2010, 21:02:04
  #2
  yeni bir bilgi göremedim yeni başlayanlar bu yazından başlarsa ileride konu açmazlar en azından