• 28-07-2010, 15:55:28
  #1
  Merhabalar, adsense yerleşimi ile ilgili bir konuda cevap yazdığım için bu aralar sık sık adsense reklam yerleşimi için yardım talepleri alıyorum Şimdiye kadar yardım isteyenlere elimden geldiğince yardım etmeye çalıştım. Fakat tek tek herkese yardımcı olmak yerine herkesin yararlanabileceği bir yazı yazmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ve bunun üzerine kendi adsense tecrübelerimden yola çıkarak naçizhane bu konuyu açtım..

  Yardım isteyen arkadaşlarda öncelikle dikkatimi çeken en önemli husus kullanılabilecek maksimum reklam sayısındaki eksik bilgi. O yüzden öncelikle bu konuya bir açıklık getirmek istedim.

  İçerik için adsense reklamları ikiye ayrılıyor. Birincisi reklam birimi, ikinci bağlantı birimi. Bir sitede bu reklamlardan 3'er adet olmak üzere toplam 6 adet reklam kullanılabiliyor. Bazı arkadaşlar toplam 3 reklam kullanıldığını düşünerek bağlantı birimi reklamlarını sitelerinde kullanmıyorlar. Halbuki kendi sitelerimde bağlantı birimi reklamlarından oldukça fazla tıklama alıyorum.

  Şimdi gelelim içerik bazlı adsense reklam yerleşimlerine..

  Video, Dizi, Film Siteleri için Adsense Yerleşimi

  Bu içerikteki sitelerde ziyaretçinin en çok odaklandığı bölge malumunuz video player ve çevresidir. Bundan dolayı video etrafı reklam yerleşimi için en uygun alan olmuş oluyor.

  Video player üstü için;
  Tavsiye edilen reklam boyutu : 468x60 yalnızca metin reklam.
  Tavsiye edilen reklam renkleri : Öncelikle denenmesi gereken site renklerine uyumlu renklerdir. Ancak bazı sitelerin temalarında kullanılan renkler pasif renkler olduğu için reklamlar çok dikkat çekici olmuyor. Pasif renklerin ağırlıklı olduğu temalarda site renginin tersine daha cart renkler tercih edilebilir.

  Video player altı için;
  Tavsiye edilen reklam boyutu : 468x60 yalnızca resim reklam.

  Sağ Menü için;
  Tavsiye edilen reklam boyutu : 160x600 | 120x600 (kule reklamlar) tercihe göre yalnızca metin, yalnızca resim ya da her ikisi birden olabilir.

  Üst menü altı için;
  Tavsiye edilen reklam boyutu : Eğer menü uzunsa 728x90 bağlantı birimi, menü kısa ise 468x60 bağlantı birimi

  Yine sağ menüde uygun bir alana bağlantı birimi reklamlarından bir adet 180x90 veya 160x90 boyutlarında reklam kullanılabilir. Bu reklamdaki reklam başlığı renkleri menüdeki öğeler ile aynı olabilir.

  Örnek Yerleşimler;
  Bilgi İçerikli Siteler İçin Adsense Yerleşimi

  Bilgi içerikli sitelerde ziyaretçiler makaleye odaklanacağı için makale etrafı adsense reklam yerleşimi konusunda önem verilmesi gereken bölgedir.

  Makale Başlığı Altına Reklam;

  Makalenin başlığının hemen altına 336x280 boyutlarında yalnızca metin reklam yerleştirip reklamın başlık, arka plan ve url renklerini sitenizin renklerine göre düzenleyebilirsiniz. Kendi tecrübelerim bana forum sitelerinde Kırmızı ve bordo renkli reklam başlıkları, sağlık içerikli sitelerde mavi renkli reklam başlıkları, kadın içerikli sitelerde kırmızı ve pembe renkli reklam başlıklarının daha çok tıklama aldığını gösterdi..

  Header Altına Reklam;

  Hemen headerdan sonra site düzenine göre 468x60 728x90 boyutlarında metin ve resim ikisi bir arada reklamlar yerleştirilebilir. Eğer bu reklamlar makale ile ilgili reklamlar olursa ziyaretçinin dikkatini yazıdan önce reklam çekecek ve tıklama olasılığı artacaktır.

  Sağ Menüye Reklam;

  Sağ menünün(right-sidebar) sol menüye(left-sidebar) göre reklam yerleşimi için çok fazla tercih edilmesinin sebepleri arasında en büyük etken ziyaretçilerinin çoğunun fareyi sağ elleriyle kullanmaları diye düşünüyorum. Bilgisayar ekranında sağ taraf her zaman daha fazla dikkat çekiyor ve psikolojik olarak erişmesi daha kolay gibi göründüğünden buradaki reklamların tıklanma olasılığı daha fazla oluyor. Site düzenine göre sağ menüye 336x280 300x250 250x250 ya da 120x600 160x600 boyutlarında resim ya da metin reklamlar yerleştirebilirsiniz. Renkleride yukarıda bahsettiğim renklerden seçebilirsiniz.

  Örnek Yerleşim;

  Not: Kendi sağlık sitemden screen aldım.

  İçerik için adsense dışında tavsiye edebileceğim bir reklam türüde Beslemeler için Adsense reklamlarıdır. Özellikle e-mail abonesi fazla olan siteler için bu reklamın mutlaka kullanılmasını tavsiye ederim.. Bu reklam türünde görünen reklamlar e-mail ile aboneye giden konu neyse o konuyla alakalı oluyor ve buda tıklama olasılığının yüksek olmasını sağlıyor..

  Evet arkadaşlar ben kendi tecrübelerim ve düşüncelerimi aktardıktan sonra konuyu burada noktalıyorum.

  Farklı içerikteki siteler için (örneğin; oyun, firma rehberi, demo, freeware program, driver paylaşım vb. gibi) bu içerikte siteleri olan arkadaşlar tecrübelerini yazarlarsa herkes için faydalı bir yazı olacağına inanıyorum. Ayrıca belirtmek isterim ki bu yazıyı yalnızca r10.net için yazdım. Yani başka hiçbiryerde yayınlamadım. Dileyen kaynak göstermeksizin sitesinde yayınlayabilir

  Herkese bol kazançlar...
 • 28-07-2010, 16:11:31
  #2
  Üyeliği durduruldu
  hocam bu güzel paylaşım ve emek için teşekkür ederim
 • 28-07-2010, 16:16:42
  #3
  Metin_can adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  hocam bu güzel paylaşım ve emek için teşekkür ederim
  Ben teşekkür ederim hocam güzel yorumunuz için. Umarım faydalanan çok olur..
 • 28-07-2010, 17:02:51
  #4
  teşekkürler hocam güzel yazı
 • 28-07-2010, 18:57:39
  #5
  gokh2o adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  teşekkürler hocam güzel yazı
  Umarım fikir edinmenize yardımcı olmuştur..Ben teşekkür ederim
 • 28-07-2010, 19:03:24
  #6
  teşekkürler abi güzel makale olmuş +rep
 • 28-07-2010, 19:06:00
  #7
  Tesekkurler yazi icin,faydali bir yazi olmus
 • 28-07-2010, 19:16:49
  #8
  Fatihim sağol kardeşim umarım işinize yarar Bu yazıyı yazmam çok kısa sürdü, aslında daha fazla özenerek çok daha güzel bir yazı yazmak istiyorum bu konuda. Bakalım zamanım olursa daha ayrıntılı bir yazı yazacam..