• 04-07-2010, 00:19:50
  #1
  Merhaba, 2005'ten beridir adsense yayıncısıyım ve bildim bileli aynı reklam türleri var. Adsense neden yeni reklam türlerini hizmete sokmuyor olabilir?

  Tabi ki splash ya da pop-up reklamdan bahsetmiyorum. Ama mesela linkz.net'in sistemi gibi kelime parlatmalı ya da türk bir reklam şirketinde görmüştüm, maskot reklam deniyor sanırım, maskot reklam neden uygulamıyor olabilir.

  Sizce ne tür reklam modelleri eklense hem yayıncı hem reklam veren için daha iyi olabilir?
 • 04-07-2010, 00:26:24
  #2
  Üyeliği durduruldu
  adsense'in özelliği, içeriğe göre reklam çıkartması. link reklam gibi özellikler katamaz çünkü linkleri kontrol edebilmesi, kalitesini ayırt etmesi, vs mümkün değil. link reklam yayınlatan firmalar, her siteyi kabul etmezler. tek tek denetlerler. google bunu da yapamaz.

  ancak söylediğiniz doğru. adsense reklam modellerini herkes biliyor ve reklam körlüğü en üst seviyeye ulaştı artık. premium üyelere verdiği formatları herkese tanıması lazım. sanırım 728*90 formatında bunu deniyor.
 • 04-07-2010, 01:28:48
  #3
  zamanla burayada el atar son zamanlarda baya bi yeniledi kendini
 • 04-07-2010, 01:45:12
  #4
  En çok şikayetçi olduğum konudur zaten, text reklama tıklama oranı nerede ise n kalmadı sitelerimin tümünde. Full resim reklam kullanıyorum, bence kesinlikle yenileme yapması lazım; Hele hele sitedeki ziyaretçilerin %70 inin hergün takip ettiği sitelerimde tıklama oranı %1-2 lerde.. Millet ezberledi artık, ben adsensenin yerinde olsam splash falan her türlü bol reklam çeşidi koyardım açıkçası, nede olsa her tıklamadan kazandığımız paranın 2 katına yakınını da onlar kazanıyor. Yenileme şart.
 • 04-07-2010, 02:12:59
  #5
  Kendini yenileme ihtiyacı duymuyor. Yenilik peşinde koşması için kaybının olması gerekiyor.

  Maalesef adsense yayıncısı her geçen gün artıyor neden yeniliğe gitsinler ki.
 • 04-07-2010, 02:44:42
  #6
  konu içeriği ile alakalı reklamdan daha iyisi ne olabilir ki? evde tv seyrederken giren reklama kim iyi gözle bakmış.
 • 04-07-2010, 03:10:15
  #7
  alışılmış reklam tür ve boyutlarının dışına çıkılması yayıncılar açısından iyi olur. Adsense şuanda buna hiç ihtiyaç duymuyor. Sadece varolan reklam türleri üzerinde oynamalar yapıyor. Ancak yeni reklam firmaları olaya çeşitlilik katıyor. Reklam pazarı şuanda google'ın elinde. ve yerel reklam firmaları hiçbir şekilde Google'ı harekete geçirmeye yetecek güçte değil. Bunu ancak çok büyük firmalar yapabilir. mesela "Yahoo" böyle bir girişimde bulunsa ve yeni reklam modelleri ile rekabet ortamı yaratsa o zaman Google'da değişime gitmeye ihtiyaç duyacaktır. Ancak yahoo gördüğüm kadarıyla hiç oralı bile değil. Birileri yahoo'nun kulağını çekmeli bence, artık onlar için endişelenmeye başlıyorum

  Yahoo'nun dışında Google'ı harekete geçirebilecek henüz başka bir güç bilmiyorum. Yahoo'da korkak. ne yaparsa yapsın Google'ın gerisinde kalıyor. Yahoo'yu yönetenler bana göre aptallar. Elinizde güç varsa bu gücü değerlendirmeniz gerekir. Yahoo bunu yapamadı. Yapamamakla kalmadı Google'ın yaptıklarını sadece izledi. Görünüşe göre izledi bile denemez. Google yanlarından o kadar hızlı geçtiki ne olduğunu bile anlayamadılar.

  Güzel bir tartışma konusu olmuş. Konuyu açan arkadaşı tebrik ederim.

  Şöyle bir şey de söylemem gerekiyor. Hiçbir güç kalıcı değildir. Ben bile Google'ın yapması gerekipte yapmadığı ya da çok geç başladığı birçok uygulamaya şahit oldum. Bunu ben görebildiysem, benim gibi herkeste görebilmiştir. Bu fırsatları iyi değerlendirenler Google'la farklı alanlarda yarışabilecek ve Google'ı farklı bir alanda geçerek Google'dan daha güçlü olabilecektir. Mesela facebook! Google neden facebook benzeri bir ortam yaratmıyor? Neden sadece facebook'u izliyor? Mesela e-ticaret! Google neden hala AdSense dışında başka para kaynaklarına yönelmiyor? Google'ın hala çok fazla eksiği var. İnternet Google'dan ibaret değil. Zamanı geldiğinde Google'ın Yahoo'ya yaptığını başkası da Google'a yapabilir. Bunu biz görür müyüz? Neden olmasın? Bir devin acizliğini gördük. Başka bir devin acizliğini, hatta onu aciz edenin bile acizliğini görebiliriz. ya da Google amca biraz akıllanır ve bu süreci başka bir nesile devreder, kimbilir! İzleyip göreceğiz.

  Ekleme: arkadaşlar sadece kendi bilgilerim kadarıyla aktarmaya çalıştım. Bilmediğim konular olabilir, kusura bakmayın. beni de aydınlatırsanız hatta memnun olurum.
 • 04-07-2010, 03:16:12
  #8
  Üyeliği durduruldu
  böyle en iyisi boşverin gerisini