• 12-02-2010, 14:45:32
  #1
  Arkadaşlar , bildiğiniz gibi Google Adsense'in düzenlediği webinarlar var.10 şubat tarihinde gerçekleştirilen "AdSense'i En Etkili Şekilde Kullanma " webinarında bahsedilen bir konu kafama takıldı.
  Alıntı
  Konu : İlk reklam birimi önemlidir
  Reklam açık arttırmasını kazanan, yani performansı en iyi olan reklam birimleri, sayfanızdaki ilk reklam biriminde görüntülenir. Tıklama oranı en yüksek olan reklam birimini, HTML kaynak kodunuzda ilk reklam birimi olarak tanımlarsanız bundan yararlanabilirsiniz.
  Webinar sunucusu, HTML kodlarını gösteremediği için örneklendirme yapamadı.Ama bu konu üzerinde çok fazla durdu.(Webinar sunumunda yaşanan ses problemi nedeniyle, anlattıklarının bir bölümünü dinleyemedim)

  Adsense reklam yerleşiminde diyelimki sayfanın üst bölümde 728x90 , yan tarafada 160x600 ebatlarında reklam yerleştirdik ve 160x600 ebatlarında yer alan reklam birimin çok daha fazla kazandırdığını gözlemledik.
  Soru 1- Bu çok kazandıran 160x600 reklam birimini HTML kaynak kodunda nasıl ilk reklam birimi olarak tanımlaya biliriz?
  Soru 2- WordPress'te bu tanımlamayı nasıl yapmalıyız?

  Not: Bu konuda arama yaparken Google Adsense Yardım'da En Etkili 5 Optimizasyon Yöntemi başlığı altında bu konuya değinilmiş ama orada da fazla bir açıklama yok.
 • 13-02-2010, 10:50:22
  #2
  İlk reklam biriminden kasıt tahminimce sayfa kodlarında en üstte olan reklamdır.. Kaynak görüntüleme kısmında baktığınız zaman en önce gelecek olan reklam, ilk reklam birimidir.

  Tanımlama yapma gibi bir durum değil. Sadece kaynak koduna göre ilk koyduğunuz reklam o olmalı..


  Tam emin olmamakla birlikte benim çıkardığım mana budur..
 • 13-02-2010, 10:59:22
  #3
  hamdialev adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  İlk reklam biriminden kasıt tahminimce sayfa kodlarında en üstte olan reklamdır.. Kaynak görüntüleme kısmında baktığınız zaman en önce gelecek olan reklam, ilk reklam birimidir.

  Tanımlama yapma gibi bir durum değil. Sadece kaynak koduna göre ilk koyduğunuz reklam o olmalı..


  Tam emin olmamakla birlikte benim çıkardığım mana budur..
  bende sizin gibi düşünüyorum ama emin değilim sadece fikrim böyle.
 • 13-02-2010, 11:12:00
  #4
  Misafir
  Çoklu reklam ünitesi sistemi, her reklam ünitesine HTML kodunuzda göründükleri sırayla reklam gönderir. Çoğu durumda bu, reklam ünitelerinin sayfanızda göründüğü sırayla aynı olacaktır. Buna rağmen kodunuzda DIV etiketleri veya diğer pozisyon tekniklerini kullıyorsanız, son kullanıcılara sayfanın en altında görünen reklam ünitenizin dahi sistemimiz tarafından ilk reklam ünitesi olarak algılanması mümkündür. Sistemimiz herhangi bir sayfadaki tüm reklam ünitelerini ger zaman dolduramayacağı için, 'ana' reklam ünitenizin HTML kodlarınız ilk sırada görünmesi önemlidir.

  https://www.google.com/adsense/suppo...er=10542&hl=tr

  "Buna rağmen kodunuzda DIV etiketleri veya diğer pozisyon tekniklerini kullıyorsanız, son kullanıcılara sayfanın en altında görünen reklam ünitenizin dahi sistemimiz tarafından ilk reklam ünitesi olarak algılanması mümkündür."

  Mantıken kanal oluşturup siteye ilk koyduğunuz reklam ilk reklam birimidir dicektim ama div ile belirtirsek bunu google sistemi bile algılayabilir diyorlar kendileri.

  Sonuç olarak sayfa açılırken açılan ilk reklam kodu ilk reklam birimi oluyor.
 • 13-02-2010, 13:27:56
  #5
  Açıklamalarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.

  hamdialev ve LordEspoir. Ben de sizler gibi kaynak görüntülemede ilk görünen reklam kodunun ilk reklam birimi olduğunu düşünüyordum ama o zaman (örneğin çok kazandıran) 160x600 ebatlarında ki geniş kule reklam birimini header'ın altına yerleştirmek gerekir, ki bu da görsel olarak hoş değil.

  meteceri'nin google'dan yaptığı alıntıyı inceleyeceğim şimdi.Sanki google da aynı şeyleri söylüyor...Ama işte o zaman ilk açılan reklam kodunu nasıl ayarlayacağız ki?
 • 14-02-2010, 23:24:36
  #6
  Misafir
  < div id="1">
  google reklam kodu
  </ div >

  diğer reklamları da 2 3 vs yaparsan sıralama verirsen hepsine, google sistemi sıralamayı algılayabilir diyor ne kadar doğru bilmem denemek lazım.