• 08-05-2007, 11:31:28
  #1
  Eğer Google Adsense'ye üye iseniz lütfen aşağıdaki yazıyı dikkatlice okuyunuz.Faydasını göreceksiniz.

  Doğru içeriği olan bir sayfanızın olduğunu düşünürsek daha fazla para kazanmak için yapmanız gerekenler,

  1)Hemen herkes Adsense ile ilgili bilgilerini tazelemek ve artırmak isterken gözden kaçırdıkları bir nokta ise Adwords'dür. Google sonuçta reklam yayınına aracılık yapmakta ve aldığı paranın bir miktarını reklam yayınlayan sitelere ödemektedir. Bu oran yaklaşık %30 civarındadır. Adwords'ün temelleri tam bilinmeden Adsense'den gelecek rasgele tıklamalarla para kazanmak mümkün değildir. Herkesin peşinde olduğu pahalı kelimeler ki her durumda işe yarayacak demek değildir, bu kelimelere reklam verenler tarafından Adwords hesaplarında çok iyi siteler seçilerek yayınlanmaktadır. Siz ne kadar uğraşsanız da "Loan consolidation" kelimesinden (Tıklama başına 60$), 20$ para kazanamazsınız.

  2)Adsense blogunuz veya sitenizde içerik olduğu sürece pahalı kelimelerin yoğun bulunduğu siteleri banlamaz.Unutmamak gerekir ki Google hergün yüzbinlerce defa pahalı kelimeler listesi satan sitelerin reklamlarını bizzat yapmaktadır.

  3)Google sadece tıklanan reklamlardan değil, tıklanmayan reklamlardan da para kazanır. Nasıl diyeceksiniz.Sizin sitenizde her gösterdiğiniz reklamdan googlenin bir kazancı olacaktır. Şöyle anlatayım her Adwords yayıncısının-reklamverenin- tutturmak zorunda olduğu CTR (Tıklama oranı) vardır. Bu tıklama oranının altında kalan kelimeler için reklamlar google adsense programında gösterilmez. Sonrasında Google reklamverenden ya kelimeyi silmesini ya da reklam fiyatını yükseltmesini ister. Yükselen fiyatla tıklanan reklam Google'a yine para kazandıracaktır. Google'ın gelirlerinin artışının temeli bu şekilde gerçekleşmektedir.

  4)Sitenizi yaptığınızda içeriğiniz ne olursa olsun sitenizle alakasız reklamlar göreceksiniz. Bunları mutlaka "Rekabetçi reklam filtresi"ne ekleyin. Bunu için durmadan sitenizi ziyaret edip not almanıza gerek yok. Google'ın sunduğu "Adsense preview tool" ile sitenizde çıkması muhtemel reklamları görebilir, URL'lerini not alabilirsiniz. (Hepimiz biliyoruz ki görünen URL ile gidilen URL çoğu zaman aynı olmaz).

  5)Sedo'ya park edilmiş sitelere giden reklamları filtreye ekleyin. Tıklama ücretleri çok düşüktür.

  6)Sitenizde az para veren diğer tüm reklamları tespit edin.

  7)Bir sayfada 3 adet tek reklamdan fazla yayınlamayın. 336x280 geniş dikdörtgen kutu en güzel reklamdır.Ve bir sayfa için yeterlidir.Sayfanın üst kısmına sayfa renkleriyle uyumlu bir bağlantı birimi de konulabilir.Bunlar Yeterlidir.

  8)Tıklama oranınız % 4-5 seviyesinde kalırsa en güzel ve garanti parayı kazanırsınız. Binlerce gösterim yapmak başarı değildir.Yeter ki içeriğinizi geliştirin ve ziyaretcinizin ilgisini çekecek reklamlar sitenizde yayınlansın.

  9)Bir örnek vereyim. 400 sayfa gösteriminiz var. Sayfanızda 10 adet farklı reklam gösterdiğiniz birim var. Gelişmiş raporlarda "Tek reklam" olarak 3000 gösterim görüyorsanız, bu 10 reklamın 2 si çoğu zaman boş çıkıyor demektir. Bu Google'ın istediği bir şey değil. Ya reklamlarınızı azaltın ya da sayfanıza daha fazla içerik ekleyin.

  10)Google baktığı bir başka nokta da kod/içerik oranıdır. İyi bir web sitesinde bu oran 1/6 dır. Sayfanızda Reklamın çıkacağı kelimenin de %2 ile %3 arasında olması iyidir. Daha fazlası gerçekleşmiş ise bu spam olarak kabul edilir.

  11)Google herşeyi bilir.Bunu unutmayın. Bugün Google Analiytics'i incelerseniz vatandaşa sunduğu bedava hizmette böylesine akıl almaz veriler toplayan Google'ın en büyük gelir kaynağı olan Adsense ve Adwords'ü korumak için nasıl bir sisteme sahip olduğunu tahmin edebilirsiniz. Onun için google hile yemez.Hiç boşuna hile yapmak için uğraşmayın.Siz sadece blogunuzun içeriğini geliştirin.yeni siteler kurun.Sonra para kazanma olayınız kendiliğinden gelecektir.

  12)Google bir kişinin sitede geçirdiği zamanı hesaplayarak ona göre reklamlar yayınlamaktadır. Çok hızlı giriş çıkış yapılan sitelerde "sayfa görüntülemesi çok olsa da "tek reklam" sayısı azalmaktadır.Sayfanızdaki azalan görüntüleme/tek reklam oranı para kazanmanızı imkansız hale getirir.Onun için sayfanıza gelen ziyaretcinin sayfanızda zaman geçirecek öğeleri bulması gerekir.

  13)Sayfa kodunda ilk okunan reklamlar en pahalı reklamlardır. Yerleşimi buna göre yapın.

  14)Yüksek PR'lı sitelerde daha kaliteli reklamlar yayınlarlar. PR'ınızı yülseltmeye bakın.Bunun içinde pr si en az 2 olan sitelerle link değişimine gidin.Bu konuyu pagerank bölümünde açıklamıştım.

  15)Google reklamlarını tıklatmaya yönelik her türlü hareket yasak olsa da bu konuda Google çok acımasız davranmıyor. "Bu site Adsense reklamları ile gelir elde ediyor" butonu koyarak belki biraz avantaj sağlayabilirsiniz. Bu linkten sizin referansınızla üye olabilecek bir reklamverenden para da kazanabilirsiniz.

  16)Yakında PR sistemi kökten değişiyor. Google tool bar aracılığıyla "Sık kullanılan"lara eklenen siteler, sitede geçirilen süre, toolbardaki gülen surat, ziyaret sayısı yeni PR hesaplamalarında göz önüne alınacak. Bu yüzden ziyaretçileri sitenizde uzun tutmaya bakın. Sık kullanılanlara ekletmeye çalışın.Sonrasında kaliteli reklamlar alırsınız.

  Herkese bol kazançlar dilerim.
 • 08-05-2007, 11:35:05
  #2
  bence pek faydası olucağını sanmıyorum.. Türk ziyaretçi ve Türk reklamlarıyla taş çatlasın 600-700 ytl alan olmuştur.oda hiti 50-10bin olcak günlük tekil.. daha çok kazanmanın pr ile ilgisi yok zaten.yabancı ziyaretçi bul. yabancı site kur.koy reklamı. 300-400 kişi tıklasın. en az 50 dolar günlük.
 • 08-05-2007, 12:13:53
  #3
  alıntı yaw ne olcak işte ben yazmadım
 • 09-05-2007, 12:02:27
  #5
  Kaynak nedir?Alıntı yapmak da güzel bişey aslında neyse
 • 10-05-2007, 04:26:47
  #6
  murdock adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  bence pek faydası olucağını sanmıyorum.. Türk ziyaretçi ve Türk reklamlarıyla taş çatlasın 600-700 ytl alan olmuştur.oda hiti 50-10bin olcak günlük tekil.. daha çok kazanmanın pr ile ilgisi yok zaten.yabancı ziyaretçi bul. yabancı site kur.koy reklamı. 300-400 kişi tıklasın. en az 50 dolar günlük.
  yazınızın yabancı site bölümü ışında hiçbir yerine katılmıyorum..

  güzel makale teşekkürler..