• 11-04-2007, 14:37:17
  #1
  Pekçok arkadaşımız Google adsense başvurusunda Sözleşme şartlarını okumadan kabul ediyor, oysa ki bu sözleşmeyi okumalı ve anlamalıyız.

  Google bize hangi şartlarla ne teklif ediyor, hepsi bu sözleşmede. Google ile olan anlaşmamız nedir, haklarımız nedir? Hepsini iyice okumalıyız.

  Google AdSenseTM Online Standart Şart ve Koşullar

  LÜTFEN ÇEVRİMİÇİ GOOGLE ADSENSE PROGRAMI'NA KAYDOLMADAN ÖNCE BU ŞARTLAR VE KOŞULLAR SAYFASINI VE AYRICA SSS SAYFASINI DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE OKUYUN. ÇEVRİMİÇİ GOOGLE ADSENSE PROGRAMI'NA KATILIM, BU ŞARTLAR VE KOŞULLARI KABUL ETTİĞİNİZ ANLAMINA GELMEKTEDİR. BU ŞARTLAR VE KOŞULLARI KABUL ETMİYORSANIZ, LÜTFEN ÇEVRİMİÇİ GOOGLE ADSENSE PROGRAMI'NA KAYDOLMAYIN VEYA KATILMAYIN.

  Giriş.Siz ve Google Inc. ("Google") arasındaki bu sözleşme ("Sözleşme"), Çevrimiçi Google AdSense Programı ("Program") Standart Şartlar ve Koşulları’ndan ("Şartlar ve Koşullar") oluşmaktadır. Genel olarak Google tarafından sunulduğu şekliyle Program’ın tarifi, https://www.google.com/adsense/faq adresinde bulunan Program İçin Sık Sorulan Sorular ("SSS") URL'sinde veya Google’ın zaman zaman sunabileceği benzer bir URL’de yer almaktadır. "Siz" veya "Yayıncı", aynı ya da bağlı kişiler ve/veya kendi adına (veya adlarına) hareket eden herhangi bir acente veya ağ tarafından gönderilen bir kayıt formunda tanımlanan ve ayrıca bu Sözleşme’nin koşulları ile bağlanan herhangi bir varlık anlamına gelmektedir.
  1. Programa Katılım. Programa katılım, Google’ın önceden onayına ve Siz'in, https://www.google.com/adsense/policies sayfasında veya Google’ın zaman zaman sunabileceği benzer bir URL’de yer alan Program Kuralları’na ("Program Kuralları") her daim uyum göstermenize tabidir. Google, tümüyle kendi takdirinde olmak üzere, herhangi bir başvuru sahibi veya katılımcının katılımını herhangi bir zamanda reddetme hakkını saklı tutar. Program’a kaydolmak suretiyle Siz, en az 18 yaşında olduğunuzu ve Google’ın, belirttiğiniz Web sitesi (siteleri) ve Atom, RSS veya bu türden Web sitesi (siteleri) ile dağıtılan yayınlar (bu türden her bir Web sitesi veya yayın, "Site" olarak anılacaktır) ile bağlantılı olarak üçüncü taraflar ve/veya Google tarafından sağlanan reklamlar (Google tarafından sunulan bu tür reklamların tümü "Reklamlar" olarak anılacaktır), ilgili Google sorguları ve/veya Reklam arama kutusu (kutuları) (“Bağlantılar” olarak anılacaktır), Google Web ve/veya Site arama sonuçları ("Arama Sonuçları" olarak anılacaktır ) ve/veya Google yönlendirme Reklamları (“Yönlendirme Düğmeleri ”) sunabileceğini kabul edersiniz. Herhangi bir şüpheye yer vermemek için, bu Sözleşme'de veya Program Kuralları'nda, münferit bir “Web sayfası”, “Web sitesi”, “Web sitesi sayfası” veya Sitenin bir parçası olan benzeri bir bölüme yapılan herhangi bir gönderme de söz konusu Web sitesi üzerinden dağıtılan yayınlar olarak kabul edilecektir. Aynı birey veya kurumun sahip olduğu birden fazla hesabın, Google tarafından (e-posta da dahil olmak üzere) açık bir şekilde onaylanmadığı sürece derhal sonlandırılması gerekmektedir.
  2. Reklamlar , Arama Sonuçları ve Yönlendirmeler ’in Uygulamaya Koyulması ve İşletimi. Siteniz (Siteleriniz) ile bağlantılı Reklamlar, Bağlantılar, Arama Sonuçları, Yönlendirme Düğmeleri ve Google Marka Özellikleri’nin (aşağıdaki Madde 12’de tanımlandığı haliyle) uygun bir şekilde sunulması, görüntülenmesi, izlenmesi ve rapor edilmesini sağlamak amacıyla Google tarafından zaman zaman sunulan teknik özelliklere, Google tarafından (e-posta da dahil olmak üzere) yazılı olarak açık bir şekilde belirtilmedikçe Google tarafından Siz’e sağlanan JavaScript ya da diğer programları hiçbir şekilde değiştirmemek de dahil ancak bununla sınırlı olmamak kaydıyla uyacağınızı kabul edersiniz.
   • Arama için AdSense. Arama Sonuçları almayı tercih ettiyseniz, Siteniz'de (Siteleriniz'de) Google tarafından sağlanan teknik özelliklere göre bir Google arama kutusu (bir "Arama Kutusu") görüntüleyeceksiniz. Bir Arama Kutusu içeren her bir Web Sayfası'nda (Sayfaları'nda) Siteniz'le ilgili başka içerikler de yer almalıdır. İlgili Google sorguları dışındaki tüm arama sorguları (bir Reklam arama kutusuna girilen sorgular da dahil olmak üzere) doğrudan Sitenizdeki (Sitelerinizdeki) bir Arama Kutusuna (veya uygun olduğu hallerde Reklam Arama Kutusuna) veri giren ayrı ayrı son kullanıcılardan başlamalıdır. Herhangi bir sorguyu ve tüm sorguları (söz konusu sorguları ayrı ayrı veya toplu olarak düzenlemeden, değiştirmeden veya filtrelemeden) Google'a göndereceksiniz ve Google, Siz’e, geçerli ve kullanılabilir olduğu ölçüde ilgili Arama Sonuçları'nı ve/veya Reklamlar'ı sağlamak için ticari olarak makul her türden çabayı gösterecektir. Arama Sonuçları ve beraberindeki tüm Reklamlar, Google tarafından barındırılan ve biçimi ve görünümü Google tarafında zaman zaman değiştirilebilecek olan Web sayfalarında (her biri bir " Arama Sonucu Sayfası "dır) görüntülenecektir.
   • İçerik için AdSense. İçerik ve Site tabanlı Reklamların tümü (ve eğer varsa, son kullanıcılar tarafından Bağlantılar'a yapılan tıklamalar ve girişlere cevaben sunulan Reklamlar) Google tarafından gruplandırılacak ve Site'nin (Siteler'in) son kullanıcılarına, SSS'da açıklanmış olabileceği şekilde genel olarak Google tarafından zaman zaman sunulan standart biçimlerdeki reklam birimleri (toplu olarak "Reklam Birimleri" olarak anılan Reklam ve/veya Bağlantı grupları) halinde görüntülenecektir. Site (Siteler) ile ilişkili Reklam Birimleri'nin görüntülenmesi için Google tarafından onaylanmış bir biçim seçebilirsiniz ancak, Reklamlar ve/veya Bağlantılar'ın: ( i ) sadece, her biri tümüyle kendi takdirinde olmak kaydıyla herhangi bir zamanda Google’ın gözden geçirme ve onayına tabi olan Site (Siteler) ile ilişkili olanlarının görüntülenebileceğini; ve ( ii ) burada belirlenen yerleşim yönergelerine tabi olduğunu kabul edersiniz. Ayrıca, Site'deki her bir Web sayfasında birden (1) fazla Reklam Birimi görüntüleyebilecek olmakla birlikte Google tarafından onaylanmadıkça başka bir Google AdSense müşterisiyle (örneğin, Web barındırma şirketiniz) ilgili Reklamlar içeren bir sayfada herhangi bir Reklam Birimi görüntülemeyeceğinizi kabul edersiniz.
   • Yönlendirmeler. Google AdSense Yönlendirmeler özelliğini kullanmayı tercih ettiyseniz, Siteniz'deki (Siteleriniz'deki) tüm Yönlendirme Düğmeleri'ni Google tarafından sağlanan teknik özelliklere göre uygulayacaksınız. Bir Yönlendirme Düğmesi içeren Her bir Web sayfasında (sayfaları) Sitenizle ilgili diğer içerikler de bulunmalıdır. Bir Yönlendirme Düğmesi'ne tıklayan son kullanıcılar, Google tarafından barındırılan ve biçimi ve görünümü Google tarafında zaman zaman değiştirilebilecek olan bir Web sayfasına (" Yönlendirme Sayfası ") yönlendirilecektir. Son kullanıcı, Site'deki bir Yönlendirme Düğmesi’ne tıkladığında bir “Yönlendirme Olayı” başlatılacak ve bu Sözleşme uyarınca ilgili Google ürünü için yönlendirme gereksinimleri karşılandığında olay tamamlanacaktır. Yönlendirme Olayı için geçerli tutarla birlikte bu tür yönlendirme gereksinimleri, [https://www.google.com/adsense/referrals] sayfasında veya Google’ın zaman zaman sunabileceği benzer bir URL’de yer almaktadır. Siteniz'le ilgili Yönlendirme Olayları'nın uygun şekilde izlenmesi ve rapor edilmesine olanak tanımak için Google tarafından zaman zaman sunulan teknik özelliklere uymayı kabul edersiniz. Google tarafından (e-posta da dahil olmak üzere) yazılı olarak açık bir şekilde onaylanmadıkça bir Yönlendirme Olayı ile ilgili olarak Site'de, bir Yönlendirme Düğmesi görüntülemek dışında reklam yapamaz veya kolaylık sağlayamazsınız.
   • Genel . Kendisiyle ilgili olarak herhangi bir Reklam Birimi, Bağlantı, Arama Kutusu veya Yönlendirme Düğmesi görüntülenen Web sayfasında Siteniz'in (Siteleriniz'in) son kullanıcısının bir Google reklamıyla karıştırabileceği veya herhangi bir şekilde Google ile ilişkilendirebileceği hiçbir reklam görüntülememeyi kabul edersiniz. İçerik veya Site Tabanlı Reklamlar almayı tercih ettiyseniz, herhangi bir Hizmet Sayfası'nda Google’a ait olmayan içerik hedefli reklam (reklamlar) görüntülememeyi kabul edersiniz. Herhangi bir Site'de Arama Sonuçları almayı tercih ettiyseniz, söz konusu Site'de (Siteler'de) yegane İnternet arama hizmeti sağlayıcısının Google olacağını kabul edersiniz. Program'ın bir parçası olarak sunulan bazı Google hizmetleri, hesabınız üzerinden erişebileceğiniz GüvenliArama veya AdSafe gibi filtreleme özelliklerine sahip olabilir. Ancak, bu türden herhangi bir filtreyi etkinleştirmeyi tercih ederseniz, şunları da kabul edersiniz: (i) söz konusu özellikleri Google tarafından sağlanan teknik özellikler doğrultusunda etkinleştirmek sizin sorumluluğunuz altındadır, ve (ii) Google, (Reklamlar, Bağlantılar ve Arama Sonuçları da dahil olmak üzere) tüm sonuçların, bu tür filtreleri etkinleştirmek suretiyle, seçilen sonuçlarla sınırlandırılacağını taahhüt etmez ve edemez. Ayrıca Google, bazı hizmetlere Google’ın ilgili tarihte geçerli olan teknik belgelerinde desteklenmeyen özellikler de ekleyebilir. Bu tür özellikler, “olduğu gibi” sunulmuştur ve bunları kullanma riski yalnızca size aittir.
 • 11-04-2007, 14:38:58
  #2
  1. İletişim Sadece Google ile Kurulacaktır. Siteniz'le (Siteleriniz'le) ilişkili olarak görüntülenen herhangi bir Reklam veya Bağlantı'yla ilgili tüm iletişimleri herhangi bir reklamverene değil, Google’a yönlendirmeyi kabul edersiniz.
  2. Tarafların Sorumlulukları. Tüm içerik ve materyaller de dahil olmak üzere Site'den (Siteler'den) ve buna bağlı olarak sitenin bakımı ve işletiminden, Google'ın teknik özelliklerinin gerektiği gibi uygulanmasında ve Program Kuralları'na uyum da dahil olmak üzere bu Sözleşmenin şartlarına uygun davranmaktan sorumlusunuz. Google, kendi takdirinde olmak kaydıyla, Reklamlar'a, Bağlantılar'a, Arama Sonuçları'na veya Yönlendirme Düğmeleri'ne erişmek ya da herhangi bir Yönlendirme Olayı'nı tamamlamak için herhangi bir yazılım uygulaması kullanımı veya bu Sözleşme kapsamında yasaklanan herhangi bir faaliyete girişilmesi de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bu Sözleşme'yi ihlal edebilecek herhangi bir faaliyet hakkında araştırma yapma hakkını saklını tutar. Siteniz'in (Siteleriniz'in) son kullanıcılarından sorgular alınması veya Siteniz (Siteleriniz) ile Google arasında veri iletimi de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere Siteniz (Siteleriniz) ile ilgili hiçbir şeyden sorumlu değildir. Ayrıca Google, herhangi bir Reklam, Bağlantı, Arama Sonucu veya Yönlendirme Düğmesi'nin Siteniz'in (Siteleriniz'in) son kullanıcılarına uygun şekilde görüntülenmemesi veya Yönlendirme Olayı'nın Siteniz'in (Siteleriniz'in) son kullanıcıları tarafından uygun şekilde tamamlanmaması durumunda Siz'e bildirimde bulunmakla yükümlü değildir.
  3. Yasaklı Kullanımlar. (i) Tekrarlanan manuel tıklamalar, robot veya başka otomatik sorgu araçları ve/veya bilgisayarla oluşturulmuş arama talepleri kullanımı ve/veya başka arama motoru optimizasyon hizmetleri ve/veya yazılımlarının yetkisiz bir biçimde kullanımı da dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir otomatik, yanıltıcı, hileli araçlar veya başka geçersiz araçlar yoluyla herhangi bir Reklam, Bağlantı, Arama Sonucu veya Yönlendirme Düğmesi'ne ilişkin doğrudan veya dolaylı olarak sorgu, Yönlendirme Olayı, görüntülenme ya da tıklama oluşturmak; (ii) herhangi bir şekilde herhangi bir Reklam, Bağlantı, Reklam Birimi, Arama Sonucu veya Yönlendirme Düğmesi'ndeki bilgileri düzenlemek, değiştirmek, filtrelemek veya sıralamasıyla oynamak ya da herhangi bir Reklam, Reklam Birimi, Arama Sonucu veya Yönlendirme Düğmesini silmek, gizlemek veya küçültmek; (iii) son kullanıcı tarafından bir Reklam'ın herhangi bir bölümüne tıklamak suretiyle erişilen herhangi bir Web sayfasının ("Reklamveren Sayfası") herhangi bir Arama Sonuçları Sayfası'nın veya herhangi bir Yönlendirme Sayfası'nın tam ve eksiksiz görüntüsünü çerçeve içine almak, küçültmek, silmek veya başka herhangi bir şekilde engellemek; (iv) bir son kullanıcıyı herhangi bir Reklamveren Sayfası, Arama Sonuçları Sayfası veya Yönlendirme Sayfası'ndan uzaklaşacak şekilde yeniden yönlendirmek; bir Reklamveren Sayfası, Arama Sonuçları Sayfası veya Yönlendirme Sayfası'nın son kullanıcının doğrudan herhangi bir Reklamveren Sayfası, Arama Sonuçları Sayfası veya Yönlendirme Sayfası'na giderek erişebileceği sayfadan farklı bir sürümünü sunmak; Reklam ile Reklamveren Sayfası, Arama Kutusu'nun bulunduğu sayfa ile Arama Sonuçları Sayfası veya Yönlendirme Düğmesi ile Yönlendirme Sayfası arasındaki herhangi bir içeriği karıştırmak; veya Bir Reklamdan Bir Reklamveren Sayfası'na, Arama Kutusu'nun bulunduğu sayfadan Arama Sonuçları Sayfası'na veya Yönlendirme Düğmesi'nden Yönlendirme Sayfası'na doğrudan bir bağlantı dışında herhangi bir şekilde bir şey sunmak; (v) herhangi bir hata sayfası, kayıt veya "teşekkür" sayfası (örneğin, ilgili Web sitesine kaydolan kullanıcıya teşekkür eden bir sayfa), sohbet sayfası, e-posta veya Web sayfasında veya pornografik, nefret yaratıcı, şiddet veya yasa dışı içerikli herhangi bir Web sitesinde herhangi bir Reklam, Bağlantı veya Yönlendirme Düğmesi görüntülemek; (vi) Reklamlar, Bağlantılar, Arama Sonuçları veya Yönlendirme Düğmelerinin, herhangi bir yazılım uygulaması, Web sitesi veya yalnızca bu Sözleşmede belirtilen kapsam dahilinde olmak üzere Siteniz (Siteleriniz) dışında (örneğin, Arama Sonuçları'na Sitenizden dolaylı yollarla erişilebilmekle birlikte sadece Google tarafından barındırılan ilgili Web sayfasında görüntülenebilirler) başka bir araç yoluyla veya başka bir araçtan doğrudan veya dolaylı yollarla erişilebilir, başlatılabilir ve/veya etkinleştirilebilir kılınması veya bu tür ortamlara dahil edilmesi; (vii) herhangi bir Reklam, Bağlantı, Arama Sonucu veya Yönlendirme Olayından elde edilen bilgileri veya bunların bir kısmını, kopyasını veya türevini "taramak", "örümcekten geçirmek", indekslemek veya kalıcı bir şekilde saklamak ya da önbelleğe almak; (viii) Google Web Sitesi'ne asılan ve zaman zaman üzerinde değişiklik yapılabilecek olan Program Kuralları'nı (herhangi bir sınırlama olmaksızın Google AdWords programının şartları da dahildir) ya da Siz ve Google arasındaki başka herhangi bir sözleşmeyi ihlal eden davranışlarda bulunmak veya Google açısından olumsuz sonuçlar doğuran ya da Google'ın ününü veya itibarını herhangi bir şekilde düşüren ya da değersizleştiren herhangi bir faaliyette bulunmak gibi işlemleri yapamazsınız ve üçüncü tarafları bu tür işlemleri yapmaya yetkili kılamaz ve teşvik edemezsiniz. Yukarıda belirtilen hususlardan herhangi birine bilinçli olarak dahil olunması veya bunların herhangi birinin ihlal edilmesi durumunda bu Sözleşme de ihlal edilmiş kabul edilecek olup Hesabınız'ın derhal askıya alınması veya bu Sözleşme'nin feshedilmesi de dahil olmak üzere Siz'e karşı geçerli tüm yasal yollara ve nesafet hukuku dahilindeki yollara ve ayrıca tüm medeni hukuk ve ceza hukuku yaptırımlarına başvurabiliriz.
  4. Fesih; İptal. Diğer Google müşterileriyle (örneğin, Web barındırma şirketiniz) yapmış olabileceğiniz herhangi bir üçüncü taraf sözleşmesine bağlı olarak Program dahilindeki herhangi bir Site'de Reklamlar, Bağlantılar, Arama Kutuları veya Yönlendirme Düğmeleri'ni görüntülemeyi, Google JavaScript uygulamasını ya da benzeri programları Siteleriniz'den kaldırmak suretiyle gerekçeli veya gerekçesiz olarak istediğiniz an sonlandırabilirsiniz. Bu Sözleşme'yi, adsense-tr@google.com adresine Program'a Katılım'ınızı iptal etme isteğinizi belirtilen yazılı bir bildirim göndermek suretiyle gerekçeli veya gerekçesiz olarak istediğiniz an feshedebilirsiniz. Sözleşme, Bildiriminiz'in Google tarafından alınmasını izleyen on (10) işgünü içerisinde feshedilmiş kabul edilecektir. Google, bu Sözleşmeyi ihlal eden herhangi bir faaliyet hakkında araştırma yapabilir. Google, tümüyle kendi takdirinde olmak kaydıyla, herhangi bir nedenden ötürü Program'ın tümünü veya bir kısmını sonlandırabilir, bu Sözleşmeyi feshedebilir veya herhangi bir Site'nin Program'ın tümüne veya bir kısmına katılımını askıya alabilir ya da sonlandırabilir. Ayrıca Google, iki (2) ay ya da daha uzun bir süre boyunca Reklamlar veya Yönlendirme Düğmeleri'ne (her durumda Google’ca tespit edilecek) yeterli sayıda geçerli tıklama almayan ve Reklamlara dönük yeterli düzeyde geçerli görüntülenme oluşturamayan herhangi bir hesabı, bildirimde bulunmadan iptal etme hakkını saklı tutar. Herhangi bir gerekçeyle Program'daki herhangi bir Site'nin katılımının iptal edilmesi veya bu Sözleşme'nin feshedilmesinden sonra Madde 3, 6-10 ve 14-17 yürürlükte kalmaya devam edecektir.
  5. Gizlilik. Google'ın Gizli Bilgileri'ni, Google'ın yazılı onayı olmadan ifşa etmemeyi kabul edersiniz. "Google'ın Gizli Bilgileri" herhangi bir sınırlama olmaksızın şunları içermektedir: (a) Program'la ilgili tüm Google yazılımları, teknolojileri, programları, teknik özellikleri, malzemeleri, kılavuzları ve belgeleri; (b) Google tarafından Siz'e sunulan Program'daki Site performansı ile ilgili tıklama oranları veya diğer istatistikler; ve (c) Google tarafından "Gizli" olarak tanımlanmış olan veya eşdeğeri bir tanıma sahip olan diğer tüm bilgiler. Ancak, Google'ın, Program kapsamında dize yapmış olduğu brüt ödemeleri doğru bir şekilde olmak kaydıyla ifşa edebilirsiniz. Google'ın Gizli Bilgileri, Siz veya Google tarafından herhangi bir ihlale yol açılmadan kamuoyu tarafından bilinir hale gelmiş bilgileri veya (i) yazılı olarak kanıtlanması koşuluyla, Google'ın Gizli Bilgileri'ne erişilmeden bağımsız olarak geliştirilmiş bilgileri; (ii) Siz'in, üçüncü taraflardan yasal yollardan aldığınız bilgileri veya (iii) kanuni olarak ya da bir devlet makamı tarafından ifşa edilmesi zorunlu kılınan bilgileri içermemektedir.
  6. Herhangi bir Güvence Verilmez. Google, Reklamlar'a dönük görüntülenme düzeyi veya herhangi bir Reklam veya Yönlendirme Düğmesi'ne tıklama, bu tür görüntülenme ve/veya tıklamaların sunulma zamanlaması, Yönlendirme Olaylarının tamamlanması veya bu Sözleşme kapsamında siz yapılacak herhangi bir ödemenin miktarı ile ilgili hiçbir güvence vermez.
  7. Herhangi bir Garanti Verilmez. GOOGLE, REKLAMLAR, BAĞLANTILAR, ARAMA, YÖNLENDİRMELER VE DİĞER HİZMETLER İTİBARİYLE HERHANDİ BİR SINIRLAMA OLMAKSINIZ, AÇIK VEYA DOLAYLI HİÇBİR GARANTİ VERMEZ VE HERHANGİ BİR İHLALE YOL AÇMAMA, TİCARİ OLARAK SATILABİLİRLİK VE BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK İLE İLGİLİ TÜM GARANTİLERDEN VE KOŞULLARDAN FERAGAT EDER. REKLAMLAR, BAĞLANTILAR VE ARAMA SONUÇLARI'NIN GOOGLE'A AİT OLMAYAN İÇERİĞE DAYANDIĞI DURUMLARDA GOOGLE, SÖZ KONUSU REKLAMLAR, BAĞLANTILAR VE ARAMA SONUÇLARININ GÖRÜNTÜLENMESİNDEN ÖTÜRÜ HİÇBİR YÜKÜMLÜLÜK TAŞIMAZ.
  8. Yükümlülük Sınırlaması; Mücbir Sebepler. PROGRAMLA İLGİLİ HERHANGİ BİR FİKRİ MÜLKİYET HAKKINI VE/VEYA PATENT ÇIKARLARINI İHLAL ETTİĞİNİZ DURUMLAR VEYA BU SÖZLEŞME KAPSAMINDAKİ HERHANGİ BİR TAZMİNAT VE GİZLİLİK YÜKÜMLÜLÜĞÜ DIŞINDA (i) BU SÖZLEŞME KAPSAMINDA TARAFLARDAN HİÇBİRİ, İSTER KONTRAT, İSTER HAKSIZ FİİL, İSTER BAŞKA BİR HUKUK TEORİSİ KAPSAMINDA OLSUN HİÇBİR SONUÇSAL, ÖZEL, DOLAYLI, EMSAL NİTELİĞİ OLAN VEYA CEZAİ ZARARLARDAN, İLGİLİ TARAFA BU TÜR ZARARLARIN MEYDANA GELME OLASILIĞI BİLDİRİLMİŞ OLSA BİLE VE HERHANGİ BİR SINIRLI DÜZELTİCİ EYLEMİN ESAS AMACINA DÖNÜK HERHANGİ BİR UYUMSUZLUĞA RAĞMEN SORUMLU OLMAYACAKTIR; VE (ii) HERHANGİ BİR HAK TALEBİNDEN ÖTÜRÜ GOOGLE'IN BU SÖZLEŞME KAPSAMINDA YAYINCIYA DÖNÜK TOPLAM YÜKÜMLÜLÜĞÜ, GOOGLE TARAFINDAN İLGİLİ HAK TALEBİNİN TARİHİNDEN ÜÇ AY ÖNCESİNE KADAR YAYINCIYA ÖDENEN NET TUTARLA SINIRLIDIR. Tarafların her biri, bu Sözleşme'yi burada belirtilen yükümlülük sınırlamalarına dayanarak imza etmiştir ve bu sınırlamalar, taraflar arasındaki pazarlıkta asıl zemindir. Yukarıda belirtilenleri sınırlamadan ve ödeme yükümlülükleri hariç olmak kaydıyla taraflardan hiçbiri, devlet uygulamaları, terör eylemleri, deprem veya diğer mücbir sebepler, çalışma koşulları ve enerji kesintileri de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla ilgili tarafın kontrolünü aşan bir durumdan kaynaklanan başarısızlık veya gecikme nedeniyle yükümlü olmayacaktır.
 • 11-04-2007, 14:41:40
  #3
  1. Ödeme. Siteniz (Siteleriniz) ile bağlantılı olarak görüntülenen Reklamlar'a yapılan geçerli tıklamaların, Reklamlar'ın geçerli görüntülenmelerin ve/veya Yönlendirme Düğmesi ile başlatılan ve geçerli bir şekilde tamamlanmış olan Yönlendirme Olayları'nın sayısı temelinde, her bir durumda Program'ın katılımcıları için Google tarafından belirlenen bir ödeme alacaksınız. Arama Sonuçları almayı tercih ettiyseniz, bu ödeme Arama Sonuçları için geçerli ücretlerle dengelenecektir. Taraflarca (e-posta da dahil olmak üzere) yazılı olarak mutabık kalınmadığı sürece, Siz'e yapılacak ödemeler, kazanç bakiyenizin $100 veya üzeri olması halinde Reklamlar veya Yönlendirme Düğmeleri'nin Siteniz'de çalıştığı veya Reklamlar'ın Arama Sonuçları Sayfaları'nda çalıştığı her bir takvim ayının bitişini izleyen yaklaşık otuz (30) gün içinde Google tarafından gönderilecektir. Sözleşmenin feshedilmesi durumunda, Google, Sözleşmenin Siz (Google'ın Siz'in bu Sözleşmeyi feshetmeye dönük e-posta da dahil olmak üzere yazılı talebinizi almasının ardından) veya Google tarafından Sözleşmenin feshedildiği takvim ayının bitişini izleyen yaklaşık doksan (90) gün içinde kazanç bakiyenizi ödeyecektir. Ancak, Google, $10'ın altındaki hiçbir kazanç bakiyesi için hiçbir suretle ödeme yapmayacaktır. Yukarıda belirtilenlere rağmen Google, aşağıda belirtilenlere dayanan hiçbir ödemeden dolayı yükümlü olmayacaktır: (a) herhangi bir kişi, robot, otomatik program veya benzeri bir aygıt tarafından, (i) IP adresiniz veya kontrolünüz altındaki bilgisayarlardan gelen, (ii) son kullanıcılara reklamlara tıklamaları için para karşılığında, yanlış sunum yoluyla veya rica üzerinden talepte bulunarak veya (iii) son kullanıcılara Yönlendirme Olayları'nı tamamlamaları için para karşılığında, yanlış sunum yoluyla veya rica üzerinden talepte bulunarak gerçekleştirilen tüm tıklamalar veya görüntülemeler de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla Google tarafından makul bir şekilde belirlenen geçersiz sorgular, geçersiz Yönlendirme Olayları veya Reklamlar için geçersiz tıklamalar veya görüntülemelerden; (b) Tarayıcılarında JavaScript devre dışı bırakılmış son kullanıcılara gönderilen Reklamlar veya Yönlendirme Düğmeleri'nden; (c) Yardım kuruluşlarından faydalanan Reklamlar ve Google'ın sunabileceği diğer yer tutucular ve açık Reklamlar'dan (d) Google'ın kendi ürünleri ve/veya hizmetlerine dönük reklamlarından (tamamlanmış Yönlendirme Olayları temelindeki ödemeler hariçtir); veya (e) yukarıda (a) açıklanan önemli sayıda geçersiz tıklama ile karıştırılmış olan tıklamalardan veya bu Sözleşme'nin sizin tarafınızdan herhangi bir geçerli ödeme döneminde herhangi bir şekilde ihlal edilmesinden doğan herhangi bir tutar. Google, yukarıda belirtilenlerden herhangi birinin veya bu Sözleşme'nin Siz'in tarafınızdan herhangi bir şekilde ihlal edilmesinin Google tarafından makul bir şekilde araştırılmasının ardından veya Siteniz (Siteleriniz) ile bağlantılı olarak Reklamları görüntülenen bir reklamverenin söz konusu Reklamlar için Google'a ödeme yapmaması halinde yukarıda belirtilenlerin herhangi biri veya bu Sözleşme'nin Siz'in tarafınızdan herhangi bir şekilde ihlal edilmesi nedeniyle, ödemeyi bekletme veya hesabınızı borçlandırma hakkını saklı tutar. Ayrıca, (Google AdWords programı da dahil ancak bununla sınırlı olmamak kaydıyla) herhangi bir Google programıyla ilgili olarak Google'a yapmanız gereken herhangi bir ödemenin vadesini geçirmişseniz, Google, tüm bekleyen ödemeler yapılana kadar ödemeyi bekletme veya Program'la bağlantılı olarak alacaklı olduğunuz tutarı Google'a borçlu olduğunuz tutarla dengeleme hakkını saklı tutar. Ödemelerin uygun şekilde yapılmasını sağlamak için, hesabınızla ilgili doğru temas ve ödeme bilgilerini sunmak ve muhafaza etmekle yalnızca Siz sorumlusunuzdur. ABD vergi mükellefleri için bu bilgiler, herhangi bir sınırlama olmaksızın geçerli bir ABD vergi numarasını ve tümüyle doldurulmuş W-9 Formu'nu içermektedir. ABD dışındaki vergi mükellefleri için bu bilgiler, herhangi bir sınırlama olmaksızın vergi mükellefinin ABD'de herhangi bir Faaliyeti olmadığını gösteren imzalı bir sertifika ( https://www.google.com/adsense/taxinfo URL'sinde veya Google tarafından zaman zaman sunulabilecek olan benzeri bir URL'de bulunan Google AdSense: Vergi Bilgileri Sayfası'nda açıklandığı şekilde) veya tümüyle doldurulmuş W-8 formu ya da ABD vergi makamlarınca gerekli görülen geçerli bir ABD vergi numarası gerektirebilecek başka bir formu içerir. Temas veya ödeme bilgileri hatası veya eksikliği nedeniyle geri dönen veya iptal edilen çeklerle ilgili tüm banka masrafları, yeni yapılacak ödemeden düşülebilir. Program'a katılımınızla bağlantılı olarak herhangi bir devlet kurumu tarafından çıkartılan geçerli tüm vergileri ve masrafları ödemeyi kabul edersiniz. Google, fiyatlandırma ve/veya ödeme yapısını istediği an değiştirebilir. Program kapsamında yapılan herhangi bir ödemeye itirazınız olması halinde, söz konusu ödemeyi izleyen otuz (30) gün içinde Google'ı yazılı olarak haberdar etmeniz gerekmektedir; Google'ın bu şekilde haberdar edilmemesi, söz konusu ihtilaflı ödeme ilgili olarak tüm hak taleplerinizden feragat etmenizle sonuçlanacaktır. Ödeme, yalnızca Google tarafından tutulan kayıtlar temel alınarak hesaplanacaktır. Başka hiçbir ölçüm veya herhangi bir istatistik Google tarafından kabul edilmeyecek ve bu Sözleşme kapsamında geçerlilik taşımayacaktır. Bu Sözleşme kapsamında yapılan ödemeler yalnızca Siz'in kullanımınız içindir ve Google tarafından (e-posta da dahil olmak kaydıyla) yazılı olarak açık bir şekilde onaylanmadıkça herhangi bir üçüncü şahsa havale edilemez veya herhangi bir şekilde devredilemez (yani, tarafınızdan yönetilen ve ayrı ayrı ödemeler gerektiren Siteler'e dağıtılamaz).
  2. Kamuya açıklık. Google'ın, adınızı ve logonuzu sunumlarda, pazarlama materyallerinde, müşteri listelerinde, finansal raporlarda, müşterilerin Web sitesi listelerinde, Arama Sonuçları Sayfaları'nda ve Yönlendirme Sayfalarında kullanabileceğini kabul edersiniz. Google'ın ticari adlarını, ticari markalarını, hizmet markalarını, logolarını, alan adlarını ve diğer ayırt edici marka özelliklerini ("Marka Özellikleri") kullanmak istediğinizde, bunu, söz konusu kullanım bu Sözleşme'yle ve Google'ın ilgili güncel Marka Özelliği kullanım yönergesi ve ayrıca söz konusu yönergede yer alan veya göndermede bulunulan herhangi bir içerikle uyumlu olduğu sürece yapabilirsiniz; söz konusu yönergeyi aşağıda URL'de (veya Google'ın zaman zaman sunabileceği benzeri bir URL'de) yer almaktadır: http://www.google. tr /permissions/guidelines.html .
  3. Beyanlar ve Garantiler. (a) Siz'in tarafınızdan Google'a Program'a kaydolmak amacıyla sunulan tüm bilgilerin doğru ve güncel olduğunu; (b) her bir Site'nin sahibi olduğunuzu veya bu Sözleşme'nin ve Program'ın amaçları doğrultusunda söz konusu Site'nin (Siteler'in) sahibi adına hareket etme yetkisine yasal olarak sahip olduğunuzu; (c) bu Sözleşme'yi yapmaya veya bu belge kapsamında Siz'den beklenen işlemleri gerçekleştirmeye dönük her türden hak ve yetkiye sahip olduğunuzu; ve (d) bu belge kapsamındaki tüm faaliyetlerinizde geçerli tüm kanunlar, tüzükler, kurallar ve yönetmeliklere (bunlara herhangi bir sınırlama olmadan, 2003 CAN SPAM Anlaşması ve verilerin korunması veya kişisel gizliliğin korunması hakkındaki ilgili kanunlar dahil olmak üzere) uygun davrandığınızı ve uymaya devam edeceğinizi beyan ve garanti edersiniz. Ayrıca, her bir Site'nin ve burada görüntülenen tüm materyallerin: (i) geçerli tüm kanunlar, tüzükler, kurallar ve yönetmeliklerle uyumlu olduğunu; (ii) fikri mülkiyet, kamuya açıklık veya gizlilik hakları veya tüketiciyi koruma, ürün sorumluluğu, haksız fiil ya da kontrat teorileri kapsamındaki haklar ya da görevler de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla herhangi bir kişi veya kurumun görev veya haklarını ihlal etmediğini; ve (iii) (pornografik, nefret yaratıcı veya herhangi bir şekilde şiddet içerikli olmadığını da beyan ve garanti edersiniz.
  4. Tazminat Yükümlülüğünüz. Google'ı, acentelerini, bağlı şirketlerini, yan kuruluşlarını, yöneticilerini, memurlarını, çalışanlarını ve geçerli üçüncü tarafları (örneğin, ilgili reklamverenler, sendikasyon ortakları, lisans verenler, lisans alanlar, danışmalar ve taşeronlar) (toplu olarak "Tazmin Edilen Taraf(lar)") Program'ı kullanımınız Site'niz (Siteler'inizden) ve/veya bu Sözleşmeyi ihlal etmeniz sonucu ortaya çıkan, bunlarla ilgili olan veya bunlar sonunda ortaya çıkabilecek olan ve herhangi bir Tazmin Edilen Taraf'a yöneltilen (zarar kararları, hesaplaşma tutarları ve makul yasal harçlar da dahil olmak üzere) herhangi bir ve tüm üçüncü taraf hak talepleri, yükümlülükleri, zararları ve masraflarından ve masraflarına karşı tazmin etme, savunma ve zarar görmelerini engellemeyi kabul edersiniz.
  5. Google’ın Hakları. Herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm Fikri Mülkiyet Hakları da (aşağıda tanımlandığı şekilde) dahil olmak üzere Programa dönük tüm hak, unvan ve çıkarların (Google'ın reklam sunma teknolojisi, arama teknolojisi, yönlendirme teknolojisi ve Marka Özellikleri dahil, Google'ın üçüncü tarafların lisansı altında kullandığı öğeler hariçtir) Google'a ait olduğunu ve bu Sözleşme'de açık bir şekilde belirlenmiş olanlar dışında Programa dönük hiçbir hak, unvan veya çıkar edinmeyeceğinizi kabul edersiniz. Herhangi bir Google hizmeti, yazılımı veya belgesini değiştirmeyecek, uyarlamayacak, tercüme etmeyecek, türev ürünler hazırlamayacak, kaynak koda dönüştürmeyecek, tersine mühendisliğe tabi tutmayacak, parçalarına ayırmayacak veya başka herhangi bir şekilde kaynak kodunu türetmeye çalışmayacak veya Program ya da onunla ilişkili tescilli bilgilere erişim üzerinden denk veya benzer bir hizmet veya ürün oluşturmayacak veya oluşturmaya çalışmayacaksınız. Herhangi bir Google hizmeti, yazılımı veya belgesine eklenen veya beraberinde verilen Google telif hakkı bildirimi, Marka Özellikleri veya diğer tescilli haklar bildirimlerini (herhangi bir sınırlama olmaksızın geçerli olan hallerde Google Marka Özellikleri'nin Reklamlar, Bağlantılar, Arama Kutuları, Arama Sonuçları ve/veya Arama Düğmeleri ile birlikte görüntülenmesi de dahildir) silmeyecek, gizlemeyecek veya değiştirmeyeceksiniz. "Fikri Mülkiyet Hakları", patent kanunu, telif hakkı kanunu, yarıiletken yonga koruma kanunu, ahlaki haklar kanunu, ticari sırlar kanunu, ticari marka kanunu, haksız rekabet kanunu, kamuya açıklık hakları kanunu, gizlilik hakları kanunu kapsamında zaman zaman hasıl olan herhangi bir hak ve tüm haklar ve diğer tescil haklarının herhangi biri ve tümü ve ayrıca şimdi veya bundan sonra dünya çapında yürürlükte ve geçerli olan bu haklara dönük uygulamalar, yenilemeler, uzatmalar ve düzeltmelerin herhangi biri ve tümü anlamına gelmektedir.
  6. Bilgi Hakları. Google, Site demografik bilgileri ile temas ve fatura bilgileri de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla sunduğunuz tüm bilgileri, ( http://www.google. tr /privacy.html URL'sinde veya zaman zaman Google tarafından sunulabilecek benzer bir URL'de bulunan) Google Gizlilik Kuralları'nın koşullarına bağlı olarak saklayabilir ve kullanabilir. Google'ın, Program'a katılımınızı onaylama ve olanaklı kılma amacıyla hakkınızdaki kişisel tanıtıcı bilgileri, bulunduğunuz yargı bölgesindekilerden daha az kısıtlayıcı veri kanunlarına sahip üçüncü taraflar da dahil olmak üzere üçüncü taraflara aktarabileceğini veya ifşa edebileceğini kabul edersiniz. Google ayrıca, mahkeme çağrıları, arama emirleri ve mahkeme emirleri gibi geçerli yasal işlemlere cevaben veya yasal haklarını tesis etmek ya da uygulamak veya yasal iddialara karşı savunma yapmak için de bilgi sunabilir. Google, bu tür bilgilerin söz konusu üçüncü taraflarca herhangi bir şekilde ifşa edilmesine dönük tüm sorumluluklardan feragat eder ve yükümlülük taşımayacaktır. Google, Site URL'leri, Site'ye özgü istatistikler ve Google tarafından toplanan benzeri bilgiler de dahil olmak üzere kişisel olarak tanıtıcı olmayan hakkınızdaki bilgileri reklamverenler, iş ortakları, sponsorlar ve diğer üçüncü taraflarla paylaşabilir. Ayrıca Google'a, Site'yi (Siteler'i) veya belirli bir parçasını, Web örümcekleri ve tarayıcıları gibi otomatik araçların kullanımı da dahil olmak üzere erişme, indeksleme ve önbelleğe alma hakkını verirsiniz.
  7. Muhtelif. Bu Sözleşme, kanun ilkelerine dönük ihtilafları haricinde Kaliforniya kanunları tarafından yönetilecektir. Bu Sözleşme'den veya Sözleşme ile ilgili olarak ortaya çıkan tüm ihtilaflar veya hak talepleri, Kaliforniya, Santa Clara Şehri'nde karara bağlanacaktır. Taraflar Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Mal Satışı Sözleşmeleri Konvansiyonu'nu ve Tek Tip Bilgisayar Bilişim İşlemleri Kanunu'nunu özel olarak, Sözleşme'de uygulama dışı bırakmaktadır. Sözleşme, bu belgedeki konu itibariyle taraflar arasındaki tüm sözleşmeyi teşkil etmektedir. Bu Sözleşme'de yapılacak tüm değişiklikler her iki tarafın da imzası bulunan yazılı bir biçimde, güncelleştirilmiş koşulların Siz'in tarafınızdan çevrimiçi olarak kabul edilmesi yoluyla veya Google tarafından söz konusu koşullar güncellendikten sonra da Program'a katılımınızı devam ettirmeniz suretiyle yapılmalıdır. Herhangi bir hükmün yerine getirilmesinin talep edilmemesi, taraflardan birinin daha sonra herhangi bir zamanda yükümlülüğün yerine getirilmesini talep etme hakkını etkilemez ve bu Sözleşmenin herhangi bir şekilde ihlalinden veya yükümlülüklerine uyulmamasından feragat, daha sonra gerçekleşecek herhangi bir ihlale veya yükümlülüğe uymamaya dönük bir feragat ya da hükmün kendisinden feragat anlamına gelmeyecektir. Buradaki hükümlerden herhangi birinin uygulanması mümkün değilse, tarafların niyetini yansıtacak şekilde değiştirilecek ve Sözleşmenin diğer hükümleri tümüyle geçerli kalacaktır. Bu belge kapsamındaki haklarınızdan herhangi birini satamazsınız, başkalarına tahsis edemezsiniz veya devredemezsiniz. Bu türden her girişim, Google'a herhangi bir sorumluluk yüklemeden bu Sözleşmenin feshiyle sonuçlanabilir. Yukarıda belirtilenlere rağmen Google, önceden haber vermeksizin bu Sözleşme'yi herhangi bir bağlı şirkete tahsis edebilir. Google ile Siz'in aranızdaki ilişki, kanuni bir ortaklık ilişkisi değil, bir tür bağımsız yüklenici ilişkisidir.
  3.11.2005
 • 14-11-2010, 01:07:45
  #5
  Bunu kabul ettim acaba hata mı yaptım yoksa iyi mi yaptım bılgılı arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.
 • 14-11-2010, 01:13:22
  #6
  Abc_18 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bunu kabul ettim acaba hata mı yaptım yoksa iyi mi yaptım bılgılı arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.
  süper bir soru olmuş helal
 • 16-11-2015, 17:39:33
  #7
  EnesVural adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  süper bir soru olmuş helal
  Aynen ama cevap yok :S
 • 16-11-2015, 18:03:11
  #8
  Oraya bi miktar para talebi maddesi ekleseler, okuyacağıma öderim. O ne biçim bi sözleşmedir abi. Adamlar ansiklopedi yazmış
 • 16-11-2015, 18:55:13
  #9
  Koskoca Google bu arkadaşlar Normal yani, adamlar yayıncı ve reklam vereni dünyada en iyi şekilde bir araya getiriyor. Çok kötü bir şeyler olsaydı büyük internet siteleri, bu işin büyükleri bu sözleşmeyi kabul etmezdi. Endişelenmenize gerek yok

  Konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim. Çok iyi olmuş.