• 10-03-2007, 03:11:46
  #1
  Merhaba öğrenmek istediğim bir konu var , adsense hesabında vergi bilgilerini doldurmak zorunlumudur ? PIN kodu girerek ve eft hesabını onaylayarak ödemelerimizi alamıyormuyuz ? VERGI ile ilgili kısımda kendimize uygun bir yeri illa ki seçmek zorundamıyız ?


  ABD Dışı Şirket (ABD Etkinlikleri Yok) )
  Birleşik Devletler (ABD) etkinlikleri AdSense programından alacağınız kazançla herhangi bir şekilde ilişkili olarak ABD’de çalışan veya ekipman sahibi olmayı içerir. Buna şunlar da dahildir: ABD’de bir web sunucusu veya barındırma hizmeti sahibi olmak, veya ABD’de şunlarla ilgili işçisi olmak:
  1. bir web sunucusu, barındırma hizmeti veya web sitesi kurmak
  2. web siteniz için içerik geliştirmek
  3. siteniz için bir kullanıcı tabanı oluşturmak
  4. siteniz için telefon desteği
  5. siteniz için ürün satın almak
  6. sitenizi kontrol etmek
  Genel olarak, web sayfalarınızı barındırmak için üçüncü parti bir ABD web barındırma hizmetinden yararlanmak, üçüncü kişilerden ABD’de bulunan web sunucusu kiralamak, ödemelerini bir ABD Posta Kutusu’na göndertmek birer ABD etkinliği sayılmaz.
  ABD etkinlikleriniz yoksa bununla ilgili bir anlaşmayı kabul etmeniz gerekir. Bu durumda vergi formu doldurmanız gerekmez.

  Buradada görüldüğü gibi ABD için bir vergi yükümlülüğümüz yok , ancak kendi ülkemize karşı bir vergi yükümlülüğümüz var mı ? Bu kazançlar için olası bir durumda siz bu kazançlarınız için vergi ödüyormusunuz Türkiye Cumhuriyetine denilebilir mi ? Neticede biz bu kazancı Türkiye Cumhuriyetinden almıyoruz bize parayı ödeyen GOOGLE yani ABD ve onlarda zaten Amerika Birleşik Devletlerine vergi ödemelerini yapıyorlar buna rağmen yine de dediğim gibi merak konusu olan örneğin adsense hesabımı birisi banlattırdı kural ihlali yaparak ve bende bunu tespit ettim deliller ile sonrada dava açtım bu kişiye mahkemede bana bu kazançlarınız için Türkiye Cumhuriyetine vergi ödüyormusunuz gibi bir soruları olabilir mi? Türkiyeye karşı bu durumda bir vergi mükellefliğimiz yok ama yinede emin olmak istedim.
 • 10-03-2007, 03:24:50
  #2
  Ödeme alabilmek için bazı isteklerde bulunuyor, PIN, Vergi bildirimi gibi. Ödeme almadan önce sizden bunları isterse yaparsınız istemez ise gerek yok. Vergi bildiriminde bulunmak zorundasınız diye uyarı gelirse;
  ABD Dışı Şirket (ABD Etkinlikleri Yok) )
  Bunu seçip ilerleyin.
  ABD Dışı olduğu için vergi kesmiyor. İleriki günler neyi gösterir bilemiyroum ama şuan vergi kesintisi yok. Edinilmiş kazançlarada sonradan vergi eklenebileceğini sanmıyorum. Olursa sonraki kazançlara yapılabilir. Buda kesin değil tabiki.
 • 10-03-2007, 03:35:58
  #3
  peki Türkiye ile ilgili bir vergi yükümlülüğü var mı sayfayı refresh edermisin ilk mesajıma ekleme yaptım bir okurmusunuz tekrar