• 07-03-2007, 02:50:46
  #1
  arkadaslar ben ilk defa adsense reklamları koydum siteme pek fazla olmadı.elımden geldıgınce forumu karıstırıyorum bişiler öğrenmek için.ama kafama takılan bi soru var.benim sitem chat-sohbet sitesi böyle olunca halıyle ister istemez tittle ve metaların içinde chat kelımesı gecıyo.chat türkce bi kelıme olmadıgı ıcınde gay chat skype chat ne bılım bisürü yabancı reklam cıkıyo.siteye girenlerın cogu türk ip si adamlar napsın gay chat yada girls chat gibi reklamları gorunce halıyle dayanamayıp sazanlama atlıyolar.sımdı 2 sorum var.
  türkce içeriklı bi sitede yabancı reklam cıkardıgım için banlanırmıyım?
  yabancı reklamlara türk ip lerı fazla tıkladıgı için banlanırmıyım?

  işin aslı forumu baya karıstırdım bu konu ıle ılgılı bı cok sey okudum.kımısı banlanırsın demıs kimisi sitede hile yoksa bişi olmaz demıs.sitede en ufak bir hile yok.ama malum adsense kımsenın gozunun yasına bakmıyo.bu konuda görüslerınızı beklıyorum.şimdiden tşk
 • 07-03-2007, 03:47:14
  #2
  benim görüşüm banlanırsın yönünde.çünkü, adsense yayınlamak için temel kural, sayfada, telif hakkında özen gösterilmiş içerik bulunması.sohbet sayfasında zaten içerik bulunmaz. sayfada sohbet, chat yazabilir ama bu içerik değildir. sayfa sohbet ile ilgili ise, google istiyorki, sayfada sohbet tanımlansın, sohbet sözcüğü hakkında fikirler açıklansın. aynen wikipedia gibi. wikipedia sayfalarının üst sıralarda yer alma nedeni de bu.

  ilgi çekmeyen sayfa banlanmıyor. o sayfandan 30 cent kazanıp da diğer sayfalarında çok gösterim yapıyorsan, sohbet sayfan dikkat çekmeyeceği için veya dikkat çekse de, diğer sayfaların hatrına görmezlikten gelinecektir. çünkü hiç bir site dört dörtlük değildir.ama sen o sayfandan günde 10 dolar yaparsan, bugün olmasa yarın dikkat çekecektir.risk var yani.

  aksi görüş olarak, chat reklamı sohbet sayfasında çıkar tabii diye de düşünülebilir.ama ben yine de riske girip de emeklerin boşa gitmesine imkan vermeme taraftarıyım.
 • 07-03-2007, 10:57:02
  #3
  ya ama şöyle bişi var.madem ki chat mentalitesi dilimize girmiş chat artık nerdeyse uluslararası bi kavram olmus benım sayfamda chat ıle ılgılı reklam cıkması kdr normal birsey yoktur.ayrıca dıyosun kı sohbet içerik değildir..ben sayfanın bi kösesıne sohbetın tanımlamasını veya sohbetın acıklamasını yapayım al sana içerik.adsense ille bunumu yapmamı ıstıyor.bu resmen spam yapmaktır.sohbet ıle ilgili bir içerik yapılmaz.belkı bazı webmasterler diyebılır kı bu tür bi site cöp sitedir.cöpte olsa burda bisürü emek var.ve ayrıca bir cok içerikli siteden daha cok ıcerık var.ve bılıyorum kı bazı chat sohbet sayfaları yıllardır hic banlanmadan sohbet kısmındakı tıklamalar ıle diğer sayfaların verdıgı gosterımlerle yoluna devam edıyor.napıyım suc benımmı elin oglu chat reklamı verdıyse ve bu benım sayfamda cıkıyosa.zaten söylede bi sorun var bisürü sirket var sadece chat ıle alakalı reklam vereen.sohbet sıtelerınde adsense olmazsa bu chat reklamları nerde yayınlanacak? bu reklamların usere ulasması ıcın en ideal ortam cöpte olsa chat sayfalarıdır.napıyım ille bircok kişi gibi bendemı hile yapayım?
  soru1 sohbet kısmına reklam koymak yasakmıdır?
  soru2-3 ilk mesajımdakı sorular hala gecerli?
  pin hakkında eft hakkında ctr hakkında cpm hakkında bircok görüşü olan arkadasın böyle birsey hakkında yorumu yokmu ?
 • 07-03-2007, 16:43:41
  #4
  aslında yasak olmaması gerekir bildiğim kadarıyla google sadece reklam içeren sayfaları içeriksiz olarak kabul eder. testerenin dediği gibi çok dikkat çekmiyorsa sorun olmaz. ama siten bariz reklamdan kazanmak için yapıldıysa bir gün siten engellenebilir. (sanıyorum google siteyle ilgili bir sorun olduğunda siteyi engelliyor, sahte tıklama vs. olduğunda ise kullanıcıyı sistemden atıyor.)
  eğer reklamların hep ingilizce geliyorsa sitendeki bütün "chat" kelimelerini "sohbet" ile değiştir. o zaman bu dertden büyük ölçüde kurtulursun.