• 04-03-2007, 12:08:26
  #1
  Sahtekarlığı mümkün kıldığı düşünülen mevcut "tıklama başına ödeme" (pay per click) sistemine göre reklam verenler Google, Yahoo gibi internet sitelerinde gösterilen reklamları için, peşin ödeme yapmak yerine siteye reklamları internet kullanıcıları tarafından her tıklandığında, tıklama başına ödeme yapıyor.

  Google, bazı şirketlerin rakiplerine daha fazla reklam ödemesi yaptırmak için onların reklamlarına tıklamasını ve internet sitelerinin zarar gören şirketler tarafından açılan ihmal davalarında milyonlarca dolar ödemek zorunda kalmasını önlemek amacıyla reklam verenlere, reklamlarının şüphelendikleri IP adreslerinden siteye giren internet kullanıcılarına gösterilmemesini sağlayacak bir hizmet hayata geçiriyor.

  2005 yılında Yahoo sahtekarlığa karşı önlem almamakla suçlandığı davada 4,5 milyon dolarlık anlaşmaya gitmişti.

  Alıntı: haber7.com

  Beni banladıktan sonra önlem aldı yavşaklar
 • 04-03-2007, 20:20:44
  #2
  bu önlemi aslında rakip firmaların birbirlerinin reklamlarını tıklamalarını engellemek için alıyorlar ama adsense yayıncılarına yarar mı emin değilim. bu sahtekarlık arama sonuçlarında çıkan reklamlar için geçerli. bir firma sahibi x kelimesiyle reklam veriyorsa google a x kelimesi ile arama yapıyor ve kendi reklamı dışındaki reklamları tıklıyor. bu önlem bunu önlemeye yönelik. içerik reklamı yayınlayan siteler için nasıl bir önlem alırlar ben de merak ettim.