• 29-11-2005, 15:00:07
  #1
  Misafir
  İştira :

  Çek bedelinin çek lehdarına anında ödenmesidir. Bu ödemeden sonra banka, çeki yurtdışında anlaşmalı bulunduğu bir bankaya göndererek bedelin gelmesini sağlayacaktır. Burada hassas nokta çek bedelinin daha bankanın cebine girmeden müşteriye ödenmesidir. Burada bir risk olduğu açıktır. Zaten T.C Merkez Bankası da bu tip işlemleri kredi olarak saymakta ve bankalara bu işlemler için kredi açmalarını söylemektedir. Bu hüküm emredicidir.  Bu bir arkadaşımızın İş Bankası İle yaptıgı görüşme sonucu aldığı bilgidir.

  Yaptığım araştırmalara göre Kişi İştira Yoluyla Çekini Anında Tahsil edebilme Hakkına sahiptir.Üstelik Kişi Çekin Tahsili Durumunda Bankaya Komisyon vermemektedir.

  Çekin Google çeki olması dolayısı karşılıksız çıkması durumu % 0 oldugundan dolayı Belırtılen riskte ortadan kalkmaktadır.

  Lakin İştria yontemı ıle bankadan Çekinizi alabılmenız ıcın Bankada hesabınızında olması gerekmekteymiş.

  Bir Arkadaşımızın Yapı Kredi İle yaptıgı görüşmedede İştira sistemının yapı kredıdede varoldugunu dogrulamıştır.
 • 29-11-2005, 15:36:26
  #3
  Banka müdürü, çek getiren kişiyi bir süzer gözleriyle baştan aşağı,
  eger begenmezse vermeme hakkınada sahiptir, büyük il merkezlerinde almak zor.
  Çok eski banka müşterisi olmanız (8 aydan eski bir hesabınız olmalı ) , hesabınızda mutlaka para olması ve hesap trafiginizin (para çekme para yatırmada aktif kullanılan bir hesap ) olması gerek bu iş için.

  Eger küçük yerlerde yada ilçelerde yaşıyorsanız banka müdürü zaten sizi tanıyordur yada banka müdürünü tanıyan bir yakınınız ile giderseniz sorunsuzca alırsınız ama bu seferde banka müdürü google amcanın kim oldugunu bilememesi gibi bir sorun çıkma ihtimali yüksek.
 • 29-11-2005, 16:24:33
  #4
  Misafir
  Ben sürekli çalıştıgım şube (YKB) ile konuştum bu olayı. Direk banka müdürü ile konuştum. Bu kredi gibi bir olay dedi. Gel bir ara bizim bu işlere bakan elemanlarımız ile seni görüştüreyim, sonra iştira ile bozdurursun çeklerini dedi. Halen gidicem Gidiyorum ama bahsetmiyorum bu konudan. Gerek yok. 1 ay sonra alırım.
 • 29-11-2005, 16:44:22
  #5
  evt bu yöntem icin güven şart 40 ytl gibi bir komisyon aliniyor bu bankacinin elinde.
 • 29-11-2005, 17:50:47
  #6
  İştira yöntemini karıştırmayalım arkadaşlar. Eğer Amerikan merkez bankasının çeki veya seheyat çekleri söz konusu ise tamam ama bu çeklerle ilgisi yoktur.

  Biliyorum çünki bankacıyım
 • 29-11-2005, 19:33:24
  #7
  Reminder adlı üyeden alıntı:
  İştira yöntemini karıştırmayalım arkadaşlar. Eğer Amerikan merkez bankasının çeki veya seheyat çekleri söz konusu ise tamam ama bu çeklerle ilgisi yoktur.

  Biliyorum çünki bankacıyım
  Bende bu konu ile ilgili İşbankası ile konuşacaktım, yarın bilgi veririm...
 • 30-11-2005, 10:38:17
  #8
  Olay şu aslında. Banka müşterisine garanti olarak gördüğü çekin karşılığını nakit olarak ödüyor. Ama bu çekin ödenmesi için belirli ortamın olması lazım. Mesela Amerikan Merkez bankası veya seheyat çekleri gibi. Ama bunlarda bile gerekirse ödenmiye biliyor.

  Peki neden ödeniyor. Sebebi şu aslında. Çek miktarı bloke edildiğinden ne olursa olsun o çekin karşılığı var. Eh böyle olunca bankada gönül rahatlığı ile ödüyor.

  Bizlerin elindeki çeklerinde garantisi var ama banka bunu bilmez. Onun için önemli olan anlaşmalardır.

  Sevgiler.
 • 30-11-2005, 12:55:55
  #9
  Evet iştira seyahat çekleri işe ilgiliymiş, en azından banka tarafından o şekilde bilgilendirildim.