• 12-11-2008, 02:56:29
  #1
  Arkadaşlar öncelikler merhaba demek istiyorum aranıza yeni katıldım. Forumu biraz incelerken "XXX tık / XX $ olacak şey değil" "Eskiden Böyle Değildi" vs bir çok arkadaşımızın şikayetlerini gördüm. Anladığım kadarı ile genel sorun eCPM nin düşüklüğü.Size bunu kesin olarak düzelmenin yollarını anlatmaya çalışacağım nacizane deneyimlerimle.
  CPM nizi etkileyen faktörler ve yükseltmenin yolları:
  1- Sitenizin Konusu:
  Açıklama: En önemlisi sitenizin konusudur. Misal "Engineering" anahtar kelimesi ile "Flash Games" anahtar kelimesi aynı klik başına ödemeyi vermez. Sitenizin konusu ne ise alacağınız max değere razı olmanız gerekir.
  Hata: Misal, "Engineering" kelimesi çok para veriyormuş diyip, mühendislik ile ilgili site kurmak. Unutmayın ki "Content is the King" yani içeriğiniz her zaman kraldır, bilginiz olmadan yaptığınız siteden geçinecek kadar para kazanamazsınız. "High Paying Keywords" hurafelerini geçiniz, bilginizin olduğu ve kullanıcılarınıza yeni bir şeyler verebileceğiniz konuları seçiniz.
  2- Reklamlarınızı yarıştırın / Ad slots
  Açıklama: Her reklam türünün belli bir reklam kapasitesi (Ad Slot) vardır. Mesela 330x280 Reklamda 3 Ad Slot mevcuttur. Skyscraper da 4 tane, 468 banner da 2 tane vs vs. Sitenizde ne kadar çok reklam slotu varsa, reklamların rekabeti o kadar azdır, slotlarınızı azaltarak reklamları rekabet haline sokun.
  Hata: Ne kadar reklamım varsa o kadar kazanırım!
  Yanlış! Düşük ödemeli anahtar kelimelerde ne kadar az slotunuz varsa o kadar çok kazanırsınız. Birçok firma minimum ödemesini 1 cent te tutmak ister. Eğer sitenize 1 cent lik reklamlar gelirse, kolay kolay geri gitmezler.
  Örnek: Mesela "Game" konulu web sitenizde, 1 adet 468 Banner, 1 adet Gökdelen ve 1 adet Kare reklamınız olduğunu varsayalım. Toplam 9 tane ad slotunuz var demektir.
  "Game" Konulu web sitenizde "Racing Games" konulu bir sayfaya gelen reklamları inceleyelim. "Racing Games" konusunda tahmini 5-6 reklam veren firma olduğunu tahmin ediyorum. İlk olarak sitenize en düşük parayı veren ilanlar gelir ki her yayıncının yapacağı gibi bunların minimum bid i ( minimum teklif ) 1 cent olacaktır. 6 tane reklam veren 9 tane slotunuza reklamlarını 1 cent ten yerleştirmiş olacak ve 3 tane reklam slotunuza sitenizin konusundan alakasız reklamlar gelecektir. Günde 20 kere tıklandığını düşünürsek kazanacağınız para 20 cent olacaktır.
  Eğer ki tek resim ilandan oluşan bir kare reklam koysaydınız, 6 reklamveren 1 slota olan tekliflerini aşağı yukarı 10 cente kadar yükselteceklerdi.
  9 slotunuzla yakalayacağınız tıklama sayısını tabiki yakalayamayacaktınız, 3 reklam tipinden sadece birini kullandığımız için kaba hesap 1/3 tıklama diye hesaplarsak, 20 tık yerine 7 tık alacaktınız fakat kazandığınız para 70 cent yani 3.5 katı olacaktı.

  3- Düşük CPM, düşük ödeyen ilanları çağırır

  Düşük bir CPM ye sahipseniz, ilanlarınız düşük para veren ilanlar olmaya devam edecektir.
  Nasıl düzeltirim?
  Gözünün yaşına bakmadan en düşük performansı aldığınız ilanı silin! Bunda korkacak birşey yok, eliniz hiç titremesin, öbür gün CPM nizin yükseldiğini göreceksiniz.
  Nasıl reklamlarımı takip edeceğim?
  Adsense te bulunan "Kanallar" özelliğini kullanarak bütün reklamlarınızın verilerini ayrı ayrı alabilirsiniz.
  4-Adsense kodunuzu tek sitede kullanın!
  Dediğim gibi "Düşük CPM, düşük ödeyen ilanları çağırır", Sitelerinizden birinin düşük bir CPM ye sahip olması, diğerininkini de düşürür. Adsense bana göre siteye göre değil PubID nize göre verilerinizi değerlendirir. Resmi bilgi olmamasına rağmen tecrübe edilmiştir Faydasını çok görürsünüz.
  Eğer ki bu dediklerimi yapıp hala toplam CPM nizi 0.45 i geçirtemediyseniz. Diğer reklam programları sizin için daha uygun gibi gözükmekte. Güzel bir CPM networkü reklam basına 0.15 CPM vermektedir, popup reklamlar 1$ a yaklaşıktır. Bu da bu konumda adsense ten daha karlı olmaktadır
 • 12-11-2008, 02:58:29
  #2
  Alıntı
  Adsense kodunuzu tek sitede kullanın!
  Bütün sitelerimde kullanıyorum ama yanlış anladığımı şimdi yazarken farkettim her site için ayrı kod kullanıyorum ben de kanal takibi açısından da bu lazım zaten tşk.ler.bilmeyenlere harika kaynak bence.
 • 12-11-2008, 03:07:25
  #3
  güzel bir kaynak olmuş fakat ben gelirlerimi takipte zorlanıyorum bi gün 0.30 $ bi gün 1.00$ bi gün 0.50 $ onun için sık sık iyisi olması için kodlarlar yada yerleşimle oynama yapamıyorum forum sitesinde.
 • 12-11-2008, 10:57:04
  #4
  Schatten adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  güzel bir kaynak olmuş fakat ben gelirlerimi takipte zorlanıyorum bi gün 0.30 $ bi gün 1.00$ bi gün 0.50 $ onun için sık sık iyisi olması için kodlarlar yada yerleşimle oynama yapamıyorum forum sitesinde.
  Adsense kanalları ile çok rahatlıkla reklamlarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca forum kategorileriniz için URL kanalları ekleyip, hangi forumunuzdan ne kadar geliyor onu öğrenebilirsiniz. Nasıl koyacağınız Adsense in kendi dökümanlarında detaylı olarak yazmaktadır.

  Haftaiçi haftasonu, resmi tatiller vs cpm nizde dalgalanmalar yapar.
  Haftasonları ve tatillerde daha çok reklam veren olacağından, iyi rekabet olur, iyi CPM sağlar. Reklamları optimize edilmemiş site haftasonunda daha az cpm verir. Çünkü daha çok minimum bid i 1 cent olan reklamveren sitenize girecektir ve reklamlarınızı işgal edecektir.
  Tavsiye Yoğun sitelerde (özellikle uluslarası site sahibi arkadaşlar ) haftasonlarına özel 3-4 reklam slotunuzu kaldırmanızdır ki bu sizin hafta içi kazançlarınızı da önemli bir şekilde etkiler.Haftaiçi tekrar slotlarınızı koyabilirsiniz.
 • 05-11-2009, 22:06:57
  #5
  süper bir analiz olmuş . özenle okudum . Ellerinize sağlık
 • 05-11-2009, 22:27:31
  #6
  Alıntı
  Mesela 330x280 Reklamda 3 Ad Slot mevcuttur.
  330*280 de 4 reklama kadar reklam görüntüler, siz 3 demişsiniz. Yoksa ben mi yanlış anladım ?

  Ayrıca güzel bir makale
 • 06-11-2009, 00:08:42
  #7
  Güzel bir açıklama oldu fakat ben kanallar kısmını tam çözemedim