• 20-03-2018, 15:52:27
  #1
  Üyeliği durduruldu
  arkadaşlar sizler için özenle hazırladığım yazıyı paylaşmak istiyorum

  yıllardır adsense hesap alış-satış ilgileniyorum deneyimlerimi bu yazıda paylaştım


  1. Adsense Gizlilik Politikası
  Adsense’in bloğunuzu veya sitenizi kabul etmeme nedenlerinden birisi belki de siteniz veya bloğunuz içerisinde bir gizlilik politikası sayfasının yer almıyor olmasıdır. Benim ki küçük, kendimce paylaşımlar yaptığım bir blog gizlilik politikamın olması neyi değiştirebilir ki? Bu soruyu soruyor olabilirsiniz fakat şunu bilmelisiniz ki bu tamamen yanlış bir düşünce.


  2. Üst Seviye Bir Alan Adı
  Bazı Blogger arkadaşlarımız için üzücü bir kriter olsa da belirtmek zorundayız. Blogger veya WordPress tarafından sunulan ücretsiz alan adları kullanılarak bir Adsense hesabı almanız bir hayli zor olacaktır.

  Birçok kullanıcı bu platformlar üzerinden emek verip büyüttükleri bir bloğa sahip olsalar dahi Adsense onayı alamadıklarında bir hüsrana uğrayabiliyor. Bu durumda üst seviye bir alan adına geçiş yapmaları gerektiğini fark ederek, ekstra bir çaba içerisine girmeleri gerekebiliyor.

  Üst seviye bir alan adı derken neyi kastettiğimizi anlamadıysanız şu şekilde bir örnek verelim;
  Üst Seviye Alan Adı: Google.com
  Alt Seviye Bir A. Adı: Google.blogspot.com
  Alt Seviye Bir A. Adı: blog.wordpress.com

  Umarım bu örneklerimiz olayı anlamanıza yardımcı olabilmiştir. Yeni alan adınızı belirlerken bazı terimleri geçirmemeye dikkat edin.

  Site adreslerinizi seçerken içerisinde “Hack, Full İndir” gibi illegal içerik belirten sözcükler kullanmayın. Bir birey veya kuruma ait telif hakkına tabi isimler seçmeyin. Argo veya küfür içeren isimlerden kaçının. Ayrıca kesinlikle cinsel bir başlık seçmeyin.

  Daha öncesinde Blogger alt yapısında bir internet sitesine sahipseniz bu sitenize bir alan adı bağlantısı kurabilir ya da sitenizi bir WordPress alt yapısına taşıyabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız altta paylaşacağımız yazımıza bir göz atabilirsiniz.

  SEO Kaybı Yaşamadan Blogger'dan WordPress'e Nasıl Geçilir? – Sıfırdan Bir WordPress site kurulumu ve taşıma işlemleri.
  3. İçeriğiniz Yeterli Mi?
  Google’ın içerik kriterlerinin neye göre ve ne kadar olduğu konusunda net bir bilgi yer almıyor. Fakat sitenizin onay alabilmesi için tavsiyemiz minimum 20 adet yazıya sahip olmanız. Fakat bu yazıları 100-200 kelime gibi kısa tutmaktansa 400-600 arası bir uzunlukta tutmaya dikkat etmelisiniz.
  4. İçeriğiniz Kaliteli Mi?
  Adsense’in başvuru şartlarında yer almakta olan kalite standartları belki de en önemli maddelerden birisi. Sitenizde yer alan içeriklerin kesinlikle kopyala – yapıştır yöntemiyle yapılmamış olması gerekiyor. Özgün bir şekilde, ziyaretçi dostu bir içeriğe sahip olmalısınız.

  Kaliteli İçerik
  İçeriğinizin kalitesinin yanı sıra belirli konuları içermiyor olması da gerekli. Adsense’in kesinlikle kabul etmediği bazı içerik türleri var. Bunlar; Telif hakkı içeren siteler (Örneğin film veya dizi siteleri), müstehcen (+18) içerikler, hack, her türlü uyuşturucu madde ve alkol içeren siteler kabul edilmiyor. Ayrıca, casino ve kumar içerikli sitelerde Adsense tarafından kabul edilmemektedir. Son olarak şunu da belirtelim, bunların dışında yer alan tüm yasa dışı içerikler de direk olarak ret yemenizi sağlayacaktır.
  5. Hakkımda Sayfanız Bulunmalı
  Aynı şekilde bir gizlilik politikası sayfanız gibi, Hakkımda sayfanızın da yer alması gerekiyor. Eğer bir Hakkımda sayfanız yer almıyorsa içeriğiniz aşırı kaliteli değilse boşuna beklemenize gerek yok “Adsense Başvurunuz Reddedildi” mesajını almanız uzun sürmeyecektir.
  6. İletişim Sayfası
  Belki de en önemli sayfalarınızdan birisi bu olmalı. Google, incelemeleri sırasında ziyaretçilerinizin sizinle iletişime geçebilmesi için bir iletişim sayfası oluşturup oluşturmadığınızı kontrol edecektir. Ziyaretçilerin sizinle iletişime geçmesini sağlayacak bu sayfa üzerinde bir iletişim formu yerleştirmelisiniz. Ayrıca sitenizle aynı uzantıya sahip bir e-posta adresine yer vermeniz daha iyi bir sonuç doğuracaktır.

  İletişim
  İletişim sayfanıza ekleyebileceğiniz bir diğer seçenekler ise, iletişim formu ve e-postanın yanı sıra Sosyal Medya hesaplarınızı da bu bölüme ekleyebilirsiniz. Ayrıca bulunmuyorsa bir Google +1 (Plus) hesabı oluşturarak eklemenizde fayda var.
  7. Tasarımınız Ziyaretçiyi Yormasın
  Kaliteli bir içeriğe sahip olmanız çoğu zaman yeterli olmayabilir. Zira Adsense reklamlarını yerleştirebileceğiniz aynı zamanda ziyaretçilerinizin sitede kaybolmasını engelleyecek bir tasarıma sahip olmalısınız. Kullanışlı bir tasarımınız bulunmuyorsa net bir şekilde şunu belirtebilirim ki “Adsense Aboneliğiniz Kesinlikle Reddedilir”.

  Web Design
  Adsense’in en önemli kriteri bu olabilir. Bakın en önemlilerden birisi demiyorum, en önemlisi diyorum. Kullanıcı dostu, kolay kullanılabilen yönlendirme çubukları ve arama kutusu yer almıyorsa Adsense hesabını unutun.
  8. Google’da Kaydınız Bulunuyor Mu?
  Eğer Google’da bir kaydınız yer almıyorsa sizinle bir ortaklık içerisine girmesini beklemeyin. Google kaydından kastımız bir Google hesabınızın bulunması değil, sitenizin Google arama motorunda kayıtlı olup olmadığı. Bloğunuzu kesinlikle arama motoruna kayıt ettirmelisiniz ve içeriklerinizin index alıp almadığını kontrol etmelisiniz.

  İndex: İçeriklerinizin arama motorunda kaydının bulunup, bulunmaması demektir.

  Google index
  9. Google Analytics Kullanabilirsiniz
  Google tarafından sunulan Analytics hizmeti, bloğunuz veya diğer sitelerinizin istatistik verilerini detaylı bir şekilde takip ederek inceleme imkanı sunan bir sistemdir.

  Bu sistemi doğru kullanmanız halinde sitenizi daha iyi yerlere getirebilecek istatistiksel verilere ulaşabilir ve buna göre çalışmalar yürütebilirsiniz. Elbette Adsense hesabının onay alması için zorunlu bir işlem değil fakat kullanmanız sizin için faydalı olacak ve ufakta olsa bir artı kazanmanızı sağlayacaktır.
  10. Farklı Reklamlar Bulunuyorsa Kaldırmayı Deneyin
  Bloğunuz veya internet siteniz, Adsense öncesinde farklı firmalardan reklamlar alarak yayınladıysanız bunları kaldırmayı deneyin. Resmi olarak bir kriter olmasa da sitenizi kontrole gelen Adsense ekibinin gözünde kötü bir izlenim bırakmaya yol açabilir. Aslında farklı reklam şirketleriyle Adsense reklamları aynanda yayınlanabilir bunda bir sıkıntı yok fakat siz yinede onay öncesinde bu reklamları kaldırmayı deneyin.

  EKSTRA - Bunları Da Atlamayın
  Yukarıda sizinle paylaştığımız 10 maddeye dikkat etmenizin ardından ekstra olarak bu bilgilere bir göz atmayı unutmayın. Bu bilgiler hesabınızın onaylanması için sizlere katkı sağlayacaktır.

  Birden fazla internet sitesi veya bloğunuz bulunuyorsa, bunlar arasından en iyi diyebileceğiniz adresle başvuruda bulunun. İlk onay sonrasında tüm sitelerine reklam kodu ekleyebilirsiniz.
  Adsense başvurularınız sırasında kesinlikle gerçek kimliğinizi kullanın. Bunlar kontrol edilecek olup, hatalı veya fake bilgiler kullanmanız reddedilmenizi sağlayacaktır.
  Telif hakkı içeren resimler, görseller kullanmayın. Eğer kullanmanız gerekiyorsa bunların kaynağını belirtin. Google Kaynak belirten sitelerini oldukça sever. Kaynak kullanmaktan çekinmeyin.
  Adsense başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz sırada 18 yaşını doldurmuş olduğunuza emin olun. 18 yaşından küçükler kabul edilmeyecektir.
  Eğer bloğunuza para karşılığı veya illegal yollarla trafik sağlamışsanız kesinlikle Adsense başvurusu yapmayın. Aksi takdirde uzun süre hiç inceleme dahi almayabilirsiniz.
  Yukarıda sizlerle paylaştığımız bilgilere dikkat ederek başvuru sağladığınız takdirde hesabınızın onaylanmaması için hiçbir neden olmayacaktır. Bunlara ek olarak aşağıda paylaşacağımız 3 sayfayı da incelemenizde fayda var.

  Google Adsense Onaylatma 10 Garantili Yöntem
 • 20-03-2018, 15:54:22
  #2
  hocam sanırım makaleyi buraya da yazmalısınız forum kurallarınca. Forum yöneticileri el atmadan siz bence düzeltin
 • 20-03-2018, 15:55:18
  #3
  Aynen