• 08-06-2008, 20:39:10
  #1
  Esasında hem tecrübelerimi paylaşmak, hem de sizlerden bu anlamda yararlanmak istiyorum.

  Kendimden paha biçiyorum, adsense reklamına göz aşinası olan biri olarak, mümkün değil reklamlara tıklamıyorum. Uğraştığım çeşitli sitelerden şunu tecrübe ettim: Sayfanın adeta bir parçası gibi duran, yani reklam olduğunu gizlemeye dönük yerleşimler kesinlikle az kazandırıyor. Çoğu insan der ki, sitenin rengi ne ise ona uygun renk paletleri uygulayın derler. Ben maalesef aynı görüşte değilim. reklam kendini histermeli, yani ziyaretci sitede, site sahibi beni zorla tıklamaya itmiyor, takdir edersem tıklamam için bir reklam politikası güdüyor. Bu şahsen benim de takdirle karşıladığım ve uyguladığım bir yöntem.

  Neden bu yerleşim daha çok kazandırıyor: Arkadaşlar ne derseniz deyin, google bir reklama neden tıklandığını çok çok iyi biliyor. Sayfa yüklendikten sonra başlayan süre ile tıklama arasında geçen sürenin farklı oluşu bile sizin aynı reklamdan farklı tıklama ücreti almanıza etken olmaktadır. Bu anlamda sayfanın bir parçası, içeriğin bir bütünü gibi algılatılan reklamların bu çerçevede daha az kazandırdığı kanısındayım.

  Sizi bilmiyorum ama, sayfasında topu topu 2 satır bilgi veren bir reklam yayınlayıcının, içeriğin sağını, solunu, üstünü ve altını reklama boğmaktan imtina etmediği bir gerçek ile karşı karşıyayız. O kadar iğrenç ve itici gelmektedir ki, sayfadaki bilgi ne kadar doyurucu olsa bile verdiği (pardon veremediği) haz sizde ne kadar etkili olabilmektedir.

  Tüm bunları toplarsak, ziyaretciyi enayi yerine koyan bir reklam politikası uzun vadede, site sahibine emeğinin karşılığını vermediği gibi, az önce anlattığım iğrenç yerleşimle karşılaşan kullanıcıların "Hemen Çıkış Oranını" nın %100 lere yakın olması, adsense açısından goole un, sitenize olan bakışın kalitesiz reklamları yayınlatmakla sonuçlanacağından emin olabilirsiniz.

  Zihin dünyamızın reklamlarla ilmek ilmek örüldüğü bir anda, gelin uzun vadeli düşünelim.
 • 08-06-2008, 20:52:45
  #2
  kesinlikle doğru bilgiler ama aynı renkte yapmaz isek tıklama gelmiyor malesef :s
 • 08-06-2008, 21:01:35
  #3
  07melih adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  kesinlikle doğru bilgiler ama aynı renkte yapmaz isek tıklama gelmiyor malesef :s
  Hocam adwordsunu ayarladığım müşterilerim var. Sizlerce de malum adwords da dersiniz ki, bana günlük örnek veriyorum 10 YTL lik bir ziyaretci yolla. Ona göre belirlediğiniz kelimelerin asgari bedellerini adwords size sunar, siz de ona göre teklifte bulunursunuz asgari ücretin altında olmamak kaydı ile.

  Şimdi google bir gün içerisinde, buna uygun bir politika uyarlıyor. Ne yapıp edip bi şekilde 10 YTL lik bir ziyaretciyi size yolluyor. Bundan hareketle, siz farklı renkte reklam yerleşimini uyguladınız, şuna katılırım, tıklanma oranı azalır. bu kesinlikle doğru. Fakat öyle kaliteli reklam alırsınız ki, biri tıkladığında 10 kişinin tıklamasına bedel olabilmektedir.

  Yine bir tecrübe olarak şunu ifade isterim ki, siz ne kadar reklam yerleştirirseniz yerleştirin, reklamı da ne kadar güzel ve ahenkli yerleştirirseniz yerleştirin, google gün içinde size belli bir bedeli bir şekilde vermektedir. %5-10 sapma ile sitenizin google açısından bir kalitesi vardır. Neden 4-5 dolarlık tıklama getirisi olan bir reklam birçoğumuzda çıkmaz. Bence bundan ötürü...