• 01-10-2017, 19:05:47
  #1
  Merhaba Arkadaşlar,
  Forumda yıllardır tartışması süren bir konu hakkında farklı bir soru sormak adına bu konuyu açıyorum. Sorum vergi verilmeli midir, İrlanda ile Türkiye sözleşmesi vergi muafiyeti var mı yok mu vs gibi tartışmaya açık ve yıllardır tartışılan sorulardan değil. Bu konular onlarca konuda zaten tartışıldı.
  Adsense üzerinden gelen gelirimin belli bir iyi bir düzeye gelmesi ve dikkat çekerek hesabımın vergi dairesi tarafından incelemeye alınmasını istememem nedeniyle.şahıs şirketi açmaya karar verdim. Çevremde birkaç kişinin vergi dairesine çağrılması ve bir takım sorunlar yaşaması sebebiyle vergilendirme sürecini hızlandırmaya başladım. Bu bağlamda adsense üzerinden belli bir tutarın üzerinde kazanıp bunu vergilendiren arkadaşların deneyiminden yararlanmak adına 2 sorum olacak.

  1- Adsense üzerinden gelen gelirleri ve diğer firmalarla olan reklam anlaşmalarını vergilendirmek ve faturalandırmak için şirket kuruluşundan faaliyet kodu olarak ne seçilmelidir? Sizler ne seçtiniz?
  2- Adsense dışında yazılım ve danışmanlık faaliyetleri için ek olarak hangi faaliyet kodları tanımlanmalıdır?

  Bu konuda deneyimi ve/veya bilgisi olan arkadaşlar yönlendirme yaparsa çok sevinirim.
  Not: Mali müşavir ile zaten görüşeceğim ancak bu konulara yabancı olduklarından dolayı ön bilgi almak adına bu başlığı açtım.
  İlerleyen zamanlarda süreci ve aşamları da ayrı bir yazı da paylaşmaya çalışağım.
  İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.
 • 01-10-2017, 19:35:45
  #2
  Toplam Aylık gelirin nedir?
 • 01-10-2017, 21:39:06
  #3
  Senelik kazancınız 12.000 TL'yi geçtiği takdirde gelir vergisi ödemeniz gerekiyor diye biliyorum.