• 22-09-2017, 20:00:57
  #1
  Arkadaşlar bir çok konu açılıyor bu konuda ve çoğu kişi halen alamamakta. Bende sizler için adsense alma konusunda bir içerik yazdım detaylıca ve kendim nasıl aldım bunu anlattım...

  Sitesi olan bir çok kişinin en çok sorun yaşadığı konulardan biriside adsense alma konusundur. Bu makalemizde sizlere adsense alma rehberi adı altında adsense nasıl alınır? Adsense alma taktikleri ve sitemize nasıl adsense aldık bunlardan bahsedeceğiz.

  Öncelikli olarak adsense almak o kadar da zor bir işlem değildir. Her şeyi yaptım ama yinede adsense alamıyorum dediklerinizi duyar gibiyim… Evet her şeyi yapmış olabilirsiniz, adsense program politikaları ve istenilen her şeyi yaptınız ama yinede almıyorsanız eğer mutlaka gözden kaçırdığınız bir şey vardır. Şimdi gelelim adsense bizden neler istiyor onları size anlatmaya çalışayım;

  1- İçerik sayısı

  Adsenseye başvuru yapmak için öncelikle sitenizde en az 30 makale olması şart. Dediğim gibi en az 30 makale olması gerekiyor. Bu konuda kesin bir sayı söylemek zor 20 makale ile alanda var 300 makale ile alanda var. Burada önemli olan makalenizin kalitesidir. Kullanıcıların o makalede ne kadar çok vakit geçirdiği, içeriğin kalitesi ve en önemlisi özgün olmasıdır.

  Şimdi size kısaca bir örnek ile anlatayım; sitenizde 600 yada 700 makale var kullanıcı konulara bakıp hemen çıkıyor ise bu siteye adsense onay vermez. Çünkü adsensenin asıl amacı kullanıcıyı bir makalede uzun tutan siteleri dikkate almaktır. Ayrıca bu içeriklerin özgün olması gerektiğini söylememe gerek yok çünkü bu olmazsa olmaz kurallardan birisidir.

  Bir diğer önemli konu ise kelime sayısıdır. Bu konuda bir çok söylenti mevcuttur ancak siz yinede 300 kelimenin altında makale girmemeye özen gösteriniz.

  2- İletişim / Hakkında /Künye / Gizlilik Politikası

  En önemli noktalardan biriside burasıdır. Sitenizde mutlaka sizinle iletişim kurulacak bir bölümün olması olmazsa olmazlardan birisidir. Siteniz hakkında ve yaptığı içerik hakkında mutlaka bilgi vermeniz gerekiyor. Mutlaka mail adresleri olsun hakkımda kısmında. Adsense başvuru sürecinde adsense ekibinin ilk girdiği yerler iletişim, hakkında ve gizlilik politikası kısmıdır. Gizlilik politikası bölümünde de adsense şartları hakkında da bilgi verirseniz daha iyi olur. Bu konuda örnek bir site istiyorsanız eğer sitemizin künye, iletişim, hakkında ve gizlilik politikası bölümüne bakabilirsiniz.

  3- Tasarım

  Bir diğer nokta ise sitenizin tasarımı yani kullanmış olduğunuz temalar. Adsense nasıl alınır konusunda siz en önemli bir diğer konu tasarım hakkında bilgi vereceğim. Tasarım konusunda oldukça titiz olan adsense ekibi, kullanıcıların gözünü yormayan, ana sayfa ve kategori bakımından zengin görünen, kullanıcı bir konuyu okuyup bitirdikten sonra diğer biri konuya rahat geçebilen ve kullanıcıyı aldatıcı içerikler içermeyen tasarımlara daha çok önem vermektedir. Bu konuda çok eleştiri mevcuttur. Bir çok kişi ben şu kadar çok para verdim şu temayı aldım şu tasarımı yaptırdım gibi… Bu konuda da örnek istiyorsanız eğer sitemizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

  Adsense başvuru süreci
  Adsense alma rehberi konumuzda yukarıda bahsetmiş olduğumuz konulara dikkat edip uyguladıktan sonra şimdide adsense başvuru süreci konusuna geçelim. Adsenseye başvuru yaparken gmail adresinizde adınızın ve soyadınızın olması gerekiyor. Adseneye başvuru yaparken de google chrome tarayıcısından asla giriş yapmayınız. Mozilladan giriş yapıp adsense başvurusuna başlayınız. Başvuru esnasında bütün bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde giriniz.

  Başvuru yapmadan önce sitenizde farklı şirketlerin reklamları ve banner gibi reklamlar kesinlikle olmamasına dikkat ediniz. Başvuruyu yaptıktan sonra sitenize her gün düzenli olarak özgün içerik giriniz ve bu içeriklerin sayısının hemen hemen aynı olmasına özen gösteriniz. Örnek verecek olursak bugün 5 girdiniz yarında 5 içerik giriniz diğer gün 6 içerik giriniz bir diğer gün tekrar 5 içerik giriniz. Bu şekilde devam ediniz.

  Başvurunuzu yaptıktan sonra size cevap geldiğinde eğer olumsuz bir cevap gelirse reklam kodlarını silmeden tekrar başvurunuzu yapınız ve hitinizi sosyal medya aracılığı ile arttırmaya gayret ediniz. Bu red cevapları 2-3 kez gelse dahi hemen pes etmeyiniz sürekli reklam kodlarını silmeden başvurunuzu tekrar gönderiniz.

  Makalenin başında da dediğimiz gibi kendi sitemize nasıl aldık bunu da anlatacağız ancak fark ettiyseniz eğer bu söylediklerimizin hepsini yapıp sitemizi adsenseye onaylatmış bulunuyoruz.

  Adsense sizden zor bir şey istemiyor kaliteli içerik kaliteli tasarım ve hit… Konu hakkında sorusu olan ve kafasına bir şey takılan olursa konu altına yorum yapabilir.

  Kaynak : https://www.hazarmedya.com/adsense-alma-rehberi/
 • 24-09-2017, 20:42:36
  #2
  Temelde anlatılanlar birbirine uysa da her yazıda birşeyler öğrenmek mümkün. Kısa süre önce ben de adsense alma rehberi hakkında bir yazı oluşturmuştum. Bunu da incelemenizi tavsiye ederim.