• 10-09-2017, 02:15:40
  #1
  Üyeliği durduruldu
  Malumunuz Google AdSense, birkaç hafta "Önce Kullanıcı" adını verdiği bir beta programını belirli kullanıcılarla birlikte sessizce başlattı. Bu program henüz ses getirmedi çünkü Google'ın bu programla alakalı olarak ne planladığı tam olarak bilinmiyor. Programla alakalı olarak tek bilinen aşağıdaki bağlantıda yer alan destek dökümanı.

  "Önce Kullanıcı" Beta Programı

  Google AdSense'nin sessizce bir programı başlatması ve bu programa ait dökümanı herkese açık olarak gösteriyor olması aslında gelecekte işin değişeceğinin göstergesi ve AdSense ekibi aslında biz yayıncılara mesaj veriyor ve diyor ki; gelecekte daha iyi kazançlar elde etmek istiyorsanız özel şartları sağlamanız gerekiyor.

  Evet, Google AdSense "Reklam Dengesi" özelliğini kullanıma sunmuştu ve bu özellikten kimisi verim alırken kimisi farkeden bir şeyin olmadığını söylemişti. Bir müddet sonra bu özellik kapatıldı ve bakıma alındı. Tam da bu noktada, AdSense'nin başlattığı Önce Kullanıcı beta programı ile Reklam Dengesi özelliği arasında bir bağlantı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

  Google AdSense ekibin hedefinde, gelecekte bu özelliği her yayıncının kullanmasını sağlamak yok. Aksine özel gereksinimleri karşılayan ve bir bakıma "kaliteli" olarak adlandırılan yayıncılar bu özellik başta olmak üzere gelir artırıcı AdSense özelliklerini kullanma hakkına sahip olacaklar. Nedir bunlar dediğiniz duyar gibiyim. Hemen açıklayım (yine programa ait yardım dökümanından aktarıyorum);

  - Kullanıcılarınız için doğru zamanlamaya sahip, alakalı reklamlar: Google'da oturum açan ziyaretçileriniz etkileşime girmek isteyecekleri reklamlar görecektir.
  - Sizin için daha değerli reklamlar: "Önce Kullanıcı" programının hedeflenen reklamları işletmeniz için daha faydalıdır ve gelir artışı sağlayabilir.
  - Daha az sayıda, daha iyi reklam: "Önce Kullanıcı" programı, ziyaretçilerinize daha da iyi bir deneyim sunmak için reklam sayısını optimize etmeye başlayacaktır.

  Üçüncü sıradaki avantaj maddesi size "Reklam Dengesi" özelliğini çağrıştırmıştır muhtemelen.

  Peki bu beta programının tamamlanmasının ardından programın herkese açık olarak sunulduğu gün neler olacak? Muhtemelen AdSense ana ekranınızda yeni bir puan kartı olarak adlandırılan kart oluşacak ve bu kartta sitelerinizin durumuna göre puanınız olacak. Puanlama ise üç ana kritere göre oluşturulacak. Bunlar;

  1) Site hızı,
  2) Reklam düzeni,
  3) Reklam memnuniyeti.

  Sitenin hızı için neyin referans alınacağı bilinmiyor ancak muhtemelen Google kendi servisi olan PageSpeed Insight skorunu baz alacaktır. Skor sürekli değişiyor bir sarıyım bir kırmızıyım demenin zamanı değil arkadaşlar, hem sunucu hem de site tarafında gerekli optimizasyonları yaparsanız PageSpeed Insight'ın nasılda sürekli geçerli puan verdiğini görebilirsiniz.

  Reklam düzeninde genel olarak; kullanıcının gözüne gözüne sokulan, adeta tıklamadan olmaz havası yaratılan reklam yerleşimi "kalitesiz reklam düzeni", bir kenara konulmuş hani kullanıcının dikkatini çekmesi sonrası görüp tıkladığı reklamlar yerleşimi ise "kaliteli reklam düzeni" olarak adlandırılıyor. Bu nedenle, AdSense'nin reklam yerleşim politikasını baz almanın yanında kendinizi direk, doğrudan kullanıcının yerine koymanız şart! Yani Sayfa TO'nuz hesabınız banlanmayacak seviyede ama genele göre yüksek ise (mesela 3-4-5 v.s.) muhtemelen kalitesiz reklam düzenine sahipsiniz denilebilir.

  Reklam memnuniyeti ise kullanıcıların reklamın sağ üst köşesindeki "x" düğmesine basarak yaptıkları geribildirimlere bağlı olarak oluşturuluyor. Bu artık biraz da ziyaretçilerin insafında olan bir durum ki reklam düzeni iyi olan bir sitede kolay kolay memnuniyetsizliğin oluşmasını beklemek pek mümkün değil. Sonuçta sayfanın olmadık yerine reklam konulmadığı sürece hiçbir ziyaretçi o "x" işaretine basmaz.

  Ve sonuç olarak, bu üç kriteride karşılayan yayıncılar geçerli puan alıp "Önce Kullanıcı Programı"nı kullanmaya, gelirlerini etkin bir şekilde yükseltmeye başlayacaklar.

  Google AdSense, muhtemelen bu programı 2018'de kullanıma sunacak. Bu nedenle, şimdiden siteler hızlandırılmalı, reklam düzeni gözden geçirilmeli. Zaten AdSense'nin bu programı kullanabilmeniz için sizden istediği şeyler doğrudan Google optimizasyonu için olmazsa olmaz şeylerden oluşuyor.

  Programla ilgili herhangi bir değişiklik veya yenilik olursa yazımı güncelliyor olacağım...

  Herkese iyi çalışmalar ve helalinden bol kazançlar diliyorum...
 • 11-09-2017, 16:46:17
  #2
  Teşekkürler hocam böyle bir yeniliği paylaştıgınız için. Takipteyim.

  SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi