Bugün yeni bir haber sitemizin Adsense gelirine bakayım dedim ve 4 tıka yaklaşık 8 lira verdiğini gördüm. Adsense Türkiye'de ki haber sitelerine olan tavrını değiştirmeye başlamış gibi duruyor çünkü birçok haber sitemde gelirler son 2-3 aydır artış göstermeye başladı.

Son 1-2 yıldır genelde haber sitesi işletenlerin sorunu Adsense gelirleri olmuştu. Eskiden 5K hit alan ile aylık çok ciddi bir gelir elde ederken son 1-2 yıldır genelde 5K hite 2-3 lira veriliyordu. Bu durum şimdi değişti ki ben haber sitelerimde artık hep bu performansı görüyorum, gelirler hep artış gösteriyor. Benim tahminimce reklam yerleşiminden çok sitenin içeriği çok önemli. Bu yüzden reklam yerleşim uzmanlarına para vermek yerine özgün haber girmek size her zaman artı katacaktır. Bu tabi haber sektöründe olanlara tavsiyemdir.

Spamsız habercilik devam ederse, Adsense gelirlerinin bu örnekte de olduğu gibi yavaş yavaş artacağını düşünüyorum. Bu sitemiz haber sitesi olmasına rağmen çok düşük tıklama oranına çok büyük gelir bırakıyor. Konuyu açma sebebim ise haber sitelerinde Adsense gelirinin düşük olduğunu söyleyen lafta uzmanların birçok girişimcinin hevesini kursağında bırakmasından dolayıdır. Emek gösteren herkes hakkını alıyor. Reklam yerleşimini, hangi site olduğunu vs. lütfen sormayın.