• 27-01-2017, 01:31:12
  #1
  Üyeliği durduruldu
  Benim gözlemim yaklaşık 6-7 aydır tbm lerde ciddi düşüş söz konusu. Öyleki site işini tamamen bıraktırma noktasına geldi bende. Şöyle bir çıkarımda bulundum. Ülkemizde reklam veren sayısı ve kalitesi yerinde sayarken, yayıncı sayısı çok hızlı bir şekilde artıyor. Bilhassa youtubeda herkesin dikkatini çekmiştir. Zilyon tane insan youtube kanalı açıp bir şekilde para kazanma peşinde. Site işleri bilgi ve tecrübe gerektirirken, video işinin çok daha basit olması, herkesi bi şekilde bu alana sevketti.(Kendim dahil)

  Yayıncı çok, reklam veren az olunca rekabet olmuyor ve TBM ler yerde sürünüyor. Benim sitemde zaman zaman reklam dahi çıkmıyor. Eğer gözlemlerim doğru ise, TBM ler gün geçtikçe daha dibe vuracak. Youtubeda ışığı gören geliyor çünkü .

  İşin özeti durum kötü, 1 sene önce 20 krş tan aşağı düşmeyen TBM ler şimdilerde 5 Kuruşu geçmez oldu. Tek seçenek yabancı site ve video alanına yönelmek gibi duruyor.
 • 27-01-2017, 20:25:40
  #2
  Bence youtube'dan kazanmak çok daha zor. Siteden kazanmak daha kolay. Her ne kadar gelirler eskisi gibi olmasa da youtube'da tutunmak için çok sağlam projeler üretmen veya ünlü olmak için kendini çok fazla ön plana atman gerekiyor.

  Yani biz kendimizi pek göstermeyi sevmediğimiz için youtube işinde normal site işi yapanlar pek tutunamıyor youtube'un site sahiplerinin reklam gelirini düşürme olayı bence abartılıyor. çünkü youtube'da yıllardır reklam var.

  Asıl sorun son yıllarda aşırı derece site açılması ve yayıncı sayısının artması. Youtube yayıncalarına oranla site yayıncısı 10 kat arttı.
 • 27-01-2017, 20:39:24
  #3
  Bence youtube yayıncılarının sayısının artmasında etkisi olabilir. Çocuklar bile kanal açmaya başladı