• 02-05-2008, 04:12:37
  #1
  Adsense sistemi ile biz web masterlara sitelerimiz üzerinden gelir elde etme imkanı sunan Google'a önerimdir.

  Özellikle son zamanlarda artan memnuniyetsizlik ve şikayetlerin size kadar ulaşıp ulaşmadığını bilmiyorum. Hatta bu yazdıklarımı da okuyup okuyamayacağınıza emin değilim. Türkiye'deki en büyük webmaster forumunda bu konuyu açarken okuyup değerlendireceğinizi ve bu yazdıklarımı okuyan diğer webmasterların arasından benimle hem fikir olanların da tepkilerini sıcağı sıcağına takip edeceğinizi düşünüyorum.

  Konum şudur ki, son dönemde sitelerimiz üzerinde yayınladığımız Adsense reklamlarında, bir kısım AdWords kullanıcısının Google kurallarının esnekliğini kullanarak, düşük bütçeli ve tamamen tek bir elden çıkma olduğu belli olan cep telefonu melodisi, kontor servisleri gibi bu reklamlara tıklayan ziyaretçilerimizi de zarara uğratan reklam içeriğine bolca rastlamamız.

  İlgili düşük bütçeli ve yanıltıcı içeriğe sahip reklam veren siteleri her ne kadar engellemeye çalışsakta, ucuz .info uzantılı ve/veya manasız domainler satın alarak yüzlerce domain ile yeni Adwords hesapları da kullanarak bu tarz yayınları engellemekte güçlük ve hatta imkansızlıklar yaşamaktayız.

  Önerim ; Nasıl ki Adwords ile reklam verenlere belli bir bütçe üzerinde ve belli sözcükler ile reklam şablonu belirleme şansı ve imkanı veriyorsanız. Biz yayıncılarınıza da , belli bir bütçenin altına, belli bir bir domain uzantısına, belli sözcükleri hedef alan reklamları yayınlamama hakkını vermelisiniz.

  Bu hakka sahip olduğumuzda sitemizde hem hedeflediğimiz kitleye uygun, hemde hem reklam veren, hemde reklamı yayınlayan tarafların hoşnut kaldığı bir sistem oluşturulabilir.

  Kolay gelsin...
 • 02-05-2008, 04:32:00
  #2
  Çok güzel bir açıklama yapmışsınız, tebrik ediyorum sizi. Ama işte bu biraz zor gözüküyor.