• 15-04-2008, 16:39:15
  #1
  Diyelim ki yabancı bir dilde özgün içerikli bir site yaptık.Peki bu sitenin link değişimi,yahoo ya kaydı vb şeyler için ideal zaman nedir?Kopyalanma korkusuyla forumda site ismi vermiyoruz ancak listelere kaydolunca ya da link değişimi yapınca da kopyalanma riskiniz artıyor.Sonuç olarak bu kopyalanma endişesinden ne zaman kurtulmalıyız?Kesin bir şey tabi ki söylenemez ancak şu pr i aşınca ya da tekil hitin şu kadar olunca vb şekilde tavsiyesi olan varmı?
 • 15-04-2008, 16:54:05
  #2
  kopyalama tamamen karşısı alınamayacak birşey. ama önlemler alına bilir.
  mesela RSS kaynaklarını geçici bir süreye devre dışı bırakın. Google siteyi indexlemeden fazla link değişimi, dizinlere ekleme gibi şeyler yapıp içerik çalan botların dikkatini çekmeyin.
  Google sitenizi indexledikten bir süre sonra başka botlar gelip içeriğinizi çalsa bile Google o içeriğin çalıntı sitede sizin sitenizden daha sonra yayınlandığını farkederek o içerik aramalarında çalan siteye fazla yer vermez, yada en azından böyle olduğuna inanılıyor.
  tabi çalan sitenin yaşı, google gözünde güveni ve backlink durumuna göre bu değişe de bilir.
  konunu adsense ile nasıl bir alakası var ben onu anlayamadım.
 • 15-04-2008, 16:58:07
  #3
  Kopyalanma endişesini taşımamak için.
  Google webmaster tools'a üye ol sitemap'ı yolla.
  Sitemap'ında Tarih v.s gibi fonksiyonlar vardır. Robot sitemapındaki verilerin kayıtlarını tutar..
  Şu var o Tarih'de o yazıları yazan sensin, ilerki bir tarih'de o yazıların aynılarına rastladınmı, rasladıklarına kopya tehşisi koyması için yardımcı olabilirsin.