• 02-12-2015, 16:52:49
  #1
  Merhabalar arkadaşlarım. Buraya bu konuyu açmamdaki amacım, ülkemdeki webmaster dostlarımın, Google Adsense kullanırken kendilerine zarar vermelerini engellemek. Ben aylarca zarar vermişim de haberim yokmuş.

  Bakın günlük birkaç bin tekil hitli, niş sektörlü sitemde başıma geleni anlatayım:

  -Sitemde yazı sonuna 300'e 600 denilen uzun gökdelen reklamından koymuştum. Tıklanma oranı gayet iyi, sayfayı mobilde tamamen kaplıyor falan...

  -Ancak birkaç şana eseri vuku bulan olay neticesinde adsense reklamlarını aylardan sonra ilk defa kaldırdığım gün inanılmaz bir değişiklik oldu istatistiklerimde!!

  -Tekil ziyaretçim aynı idi, ancak sayfa gösterim miktarım aşağı yukarı 2.5 kat artmıştı. Yani 1'e 1.8 olan sayfa göstermi adsense kodlarını kaldırdığım anda 1'e 3.8'e çıktı!!

  Daha önceden "web-sitesinde kullanıcı deneyimi" denilen şeyin minicik ayrıntılardan etkileneceğini hatta sayfadaki renk tonu değişikliğinin bile muazzam farklar yaratabileceğini duymuştum. Ancak başıma gelmeden hiç inanmamıştım.

  Arkadaşlar benim başıma geldi, sizin de bu konuda kendinize bakmanız gerekmetedir.

  Zira google reklamlarından 3 kuruş kazanacağım diye sitenizi 3 kat daha az randımanlı duruma düşürebilir ve hatta potansiyelini gölgeleyebilirsiniz...

  Hatta şırası bir gerçek ki ben Adsense reklamlarının siteme yarattığı bu yükü fark edince kodları hiç koymamayı bile düşünüyorum kafamda şu anda... Zira hitim 3 katına çıktığında affilliate linklerimin gelirleri de 3 kat artmıştı. Üstelik satış ortaklığı gelirleri adsense'i gölgede bırakacak durumda...

  Yani diyeceğim o ki; kendinizi tek bir gelir kalemine hapsedip, potansiyelinizi gölgelemeyin.

  Türkiyemin güzelim web-sitelerinin bu özgürlüğe ihtiyacı var!! Artık Google Reklamlarının olmazsa olmaz olduğunu düşünmekten vazgeçin!

  Zira ben mail attığım zaman cevap alabileceğim, iş yerini ziyaret edebileceğim, insan muamelesi göreceğim, gerekirse hakkımı aramak için bağırıp çağırabileceğim, dava açabileceğim yerli bir reklam firmasıyla çalışmayı kendini Tanrı gören, ortaklarından mail bile kabul etmeyen bir firmayla çalışmaya yeğlerim...

  Saygılarımla
  M.G
 • 02-12-2015, 16:59:26
  #2
  Zaten adsense ye rakip olacak firma bulamadığınzdan dolayı onu seçiyoruz. sizin kullandığınız affilliate sistemi nedir ?
 • 02-12-2015, 17:09:28
  #3
  Hocam, orası öyle, ancak bakın tekrar ediyorum. Bizim sorunumuz burada, ortaya aracı koymak zorunda değiliz;

  Ben şu anda benim sitemin sektörüyle uygun bir firma ile giderek direkt anlaştım. Adamlar ne yaptı biliyor musunuz? Bakın ne dedi:

  -Değerli M.G hocam, ne güzel bir teklif ile gelmişsiniz. Memnuniyet duyarız. Ver hocam kağıdı, 3 aylık imzalayalım...

  Arkadaşla o sıra orada çay içiyordum, gayette yeri yurdu belli, randevumu alıp görüşmemi yaptım, anlaşmamızı yaptık.

  Neden bu kadar çabuk kabul ettiler biliyor musunuz?

  Çünkü; söz konusu firma benimle doğrudan anlaştığında
  - Adsense'de söz konusu olan Dolar, TL geçişleri için kayıplar yaşamayor(bu mevzuyu daha detaylı olarak forumda öğrenebilirsiniz.)
  -%30 civarı verdiyi çok daha düşürebiliyor. Zira Google yabancı bir firma olduğu için onun ödediği vergi ile bizim doğrudan anlaşmamız sırasında ödediğimiz vergi kıyaslanamaz.
  -Google amcaya, %20 kar bırakmak zorunda kalmıyor.
  -Parayı peşin ödemek zorunda kalmadığı için daha cüretkar davranabiliyor.

  Yani arkadaşlar, saymakla bitmez doğrudan kendimiz anlaştığımız 'zaman neden daha karlı olacağımızı.

  Hee, burada şöyle bir durum da var. Siteniz niş değilse, Google Adsense'e daha çok mahkumsunuz ki zaten o durumda da Google size tık başı 0,05 gibi rakamlar vererek yine bir katkı sağlamıyor.

  Anlayacağınız, iş size bağlı, hangi sektördeyseniz gidin anlaşın. İnanın firmalara mail attığınızda çok olumlu yaklaşacaklardır...