• 01-04-2008, 10:35:39
  #1
  Merhabalar Adsense'nin teknik alt yapısını anlatacağım

  Google adwords e reklam veren siteler, Google Adsense'de gözüken reklamlarında tıklama başına maliyet belirliyor.

  Maliyet ve Bütçe ayarlaması;
  Adwords e 20ytl lik bir aylık reklam verelim.Bu reklam 1 ay boyunca 20ytl'lik gösterim yapacaktır. 20YTL'lik bütçemizi tıklama başına 0.20 cent olarak değerlendirirsek yayınladığınız reklama tıklanırsa size google %40 gibi bir kârını veriyor buda 0.11 cent ediyor. Eğer adwords e 200ytl lik bir reklam verip tıklama maliyetini 1$ yapsa idi reklam veren site kazancınız daha cok olacaktı.

  Türkiye'de reklam verenler YTL bazında verdiği için TR reklamları düşük getiri sağlıyor.
  İçeriğiniz ingilizce ise yurt dışından verilen reklamlar 10.000$ gibi bir bütçe ile verildiği için genelde bu sayede tıklama başına 2-3$ sağlıyor.

  Demek istediğim reklamların düşük getirisi olmasının sebebi adwords e reklam veren site sahipleri.

  Umarım anlatabilmişimdir iyi çalışmalar
 • 01-04-2008, 12:43:36
  #3
  bu bu kadar basit bişey değil..

  direk tık başına 2-3 dolar verdirtmişsin ingilizce sitelere...

  çok büyük rekabetin olduğu sektörlerdeki firmalar bi kere adwords başvurusunu öyle adwords sayfasına girip ben 50.000$ ayırdım tık tık hadi başlasın reklamlarım diye vermiyolar...özel bazı durumları var öyle verenlerin..5 dolar tık başına vermeyi kabul eden firmalar yedirmezler reklamını 3 günlük siteye...daha doğrusu google o pahalı reklamları kolay kolay yedirmiyo..

  yani mesela MR makinesi satan bir firma yurtdışında diyelim reklam bütçesini belirledi..50.000$
  başk bir MR makinesi satan firma da bütçesini belirledi.o da 50.000$ dolar dedi..

  burası önemli

  ilk firma 3 dolar tık başına dedi
  2. firma 0,01 dedi..

  ha işte o tık başına 3 dolarlık reklam veren firmanın senin bununla ilgili sitende reklamı çıkma olasılığı yüzde 5 se atıyorum 0,01 reklam veren firmanın reklamının çıkma olasılığı yüzde 100 dür

  adamların kendi açıklamaları var...yani google ın..özel hklar tanıdıkları sitelerde ki bu premium olur ya da oluşturdukları sistemlerine göre başka olur işte o reklamlar öncelikli çıkar..bu google firmasının özellikle belirttiği bişeydir..

  yani benim de demek istediğim google adsense ve adwords sistemi esasında çok karışık..bize en basit geleni tık başına şu kadar..bizi ilgilendiren tamam bu ama öyle bir sistem var ki tekrar söylüyorum bırkın 4,5 dolarlık tek tık kazancınızı 2 dolarlık kazancı görmek bile ingilizce sitelerde çok zor..

  yeri gelmişken söyleyeyim..mesela haksız yere banlandım diyenler var ya..bi firma diyelim 1.20 vermeyi taahhüt etmiş tık başına....adamlar bi bakıyo aynı siteden hile yapmadan bile olsa reklam verenin 200 doları gitmiş..sitenin tekil hiti 1000 ..ha işte o tık başına fazla reklam veren firmalar isterlerse şikayet edip kontrol eder misiniz diyebiliyo google a..böyle hakları da var..

  neyse uzadı..ama boru değil..adam ayırmış eşşek yüküyle reklam parası hem kendi hakkını arayacak hem de google onun hakkını arayacak..reklamverenlerimiz için risk teşkil ediyo siteniz diye banlıyolar ya..işte sebeplerinden birisi de budur

  hadi kolay gelsin herkese
 • 01-04-2008, 13:29:03
  #4
  Ortalama genelde ingilizce içerikli siteler daha kârlı cıkıyor ilgin için tşk ederim