• 15-09-2015, 11:33:40
  #1
  Arkadaşlar merhaba.

  Daha önceden bir konu açmama rağmen sanırım başlıktan olsun pek ilgi görmedi ve yorum alamadım. Forumda birkaç arkadaşa mesaj attım sağolsunlar yardımcı olmaya çalıştılar. Kimisi normal dedi kimisi çok fark var dedi. Konuyu detaylı yazayım, yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

  Şimdi denme bir sitemde günde 130 civarı hit var. Analytics sayfa gösterim 300-230 civarında. Blogger sayfa gösterimide 300 civarında.

  Neyse ben bloggerdan kazanç kısmını aktif edip ilk ordan reklam ekledim neyse sonra reklam göstermeyi iptal ettim çünkü hoşuma gitmeyen bir yerleştirme düzeni vardı. Sonra kodları istediğim gibi eklemek için Adsense'den oluşturdum. Adsensede sahipli siteye siteyi ekledim.

  Eşzamanlı Eşzamansız reklamları 1 gün arayla denedim gösterim 90 filan.
  İşin ilginç yanı ise 1-2 tık dün vardı. Bugün hiç yok mesela. Reklam uyumlu bir site olduğunu söyleyeyim.

  Bu hiç normal değil. Site hitinden eminim. En azından Blogger sayfa gösterim hata yapmaz.

  Ne tavsiye edersiniz?
  Sizdede bukadar uçurum varmı? 3.5ta 1ini Adsense ancak işliyor.

  Teşekkürler arkadaşlar

  Güncelleme:

  ben durumu çözdüm. Buraya yazayım diğer arkadaşlarda bilgilensin.

  Öncelikle Google Adsense arayüzü değişti ve bazı bilgilendirme başlıkları yanlış anlaşılıyor. Diğer yandan hitin büyük bir oranı reklam engelleyici kullanıyor.

  Şimdi açıklayım.
  Google Adsense anasayfada yer alan sayfa gösterim sayısı aslında kullanıcıların kaç sayfada adsense reklamı gördüğünü vermiyor.

  Alıntı
  Sayfa görüntülenme sayısı : Kullanıcılar Google reklamlarını gösteren bir sayfayı görüntülediklerinde, bir sayfa görüntüleme oluşur. O sayfada görüntülenen reklam sayısı kaç olursa olsun, bunu tek bir sayfa gösterimi sayarız.
  Kısacası bu sayı reklam gören tekil hiti ifade ediyor.

  Diğer yandan ürünler>içerik için adsense kısmında yer alan görüntülenme sayısı ise toplam gösterilen reklam sayısı. Mesela her sayfada 2 reklam var bu kişi 5 sayfa gezdi diyelim.

  Sayfa görüntülenme sayısı 1 , Görüntülenme sayısı 5 oluyor.

  Gelelim sonuca dün 142 analytics hite, adsense reklam gösterilen tekil hit 92

  Bu demek oluyorki 50 kişi adsense görmemiş. 142 kişide 50 demek %35 reklam görmemiş. Bu gerçekten büyük rakam. Analyticsin hatalı saydığını düşünsek bu belki oranı %20lere çekebilir.


  Ancak asıl sorun neden ziyaretçiler reklam görmez?
  Siteye gelen hit %50 mobil. Bunu araştırmak lazım


  Aslında bunları araştırmak lazım.
 • 15-09-2015, 13:08:23
  #2
  Blogger bariz hatalı sayım yapıyor.3 yıldır blogger alt yapısını kullanıyorum,birgün adsense,analitik ile eşleşen bir sayım yaptığını görmedim.Deneme amaçlı sayaç kodu da kullandım,sayaç adsense ile hemen hemen aynıydı,lakin blogger le yakından uzaktan alakasız.

  Siz blogger yerleşimini değil de,yazı içi ve sidebar'a gadget şeklin de yerleşim yapın.
 • 15-09-2015, 14:03:36
  #3
  zerare adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Blogger bariz hatalı sayım yapıyor.3 yıldır blogger alt yapısını kullanıyorum,birgün adsense,analitik ile eşleşen bir sayım yaptığını görmedim.Deneme amaçlı sayaç kodu da kullandım,sayaç adsense ile hemen hemen aynıydı,lakin blogger le yakından uzaktan alakasız.

  Siz blogger yerleşimini değil de,yazı içi ve sidebar'a gadget şeklin de yerleşim yapın.
  konuya gerekli açıklama eklenmiştir.

  teşekkürler
 • 16-09-2015, 13:20:33
  #4
  Güncelleme 2

  Adsense'yi anlamak mümkün değil. Dün sayfa gösterim sayısını açıklamıştım. Hatta google'da bunun için reklam gören tekil kişi sayısı gibi bir açıklama vardı. Yani 1 kişi 5 reklamda görse 1 sayılıyordu. Dün sonuçlarda ilginç birşey oldu.

  Analytics 149 hit olan sitede Adsense birkaç gündür 90 98 olarak yer olan sayfa gösterimi 205 olarak yer aldı. Gerçekten çok ama çok tuhaf. Buna göre 205 kişiye reklam gösterilmiş ama Analytics hitleri hiçte bunu doğrulamıyor. Düne ait blogger sayfa gösterimi ise 315. siteye 150 kişi girdiği belli ama adsense 205 sayfa gösterimi yukarıdaki açıklamalara göre tezat oluşturuyor :S

  ilginç gerçekten
 • 16-09-2015, 13:31:29
  #5
  hocam ben de bir anormallik seziyorum bazen adsense reklamları göstermi oluyor bazen bi gidiyor görünmüyor bir yenilik aşamasında olabilir adsense birşeyler peşinde anlamak zor