• 28-08-2015, 02:07:14
  #1
  Merhaba arkadaşlar,

  Son günlerde Adsense ile ilgili denemeler yapıyorum. Niş bir konuda yazdığım bol resimli, 300-400 kelimelik özgün ve viral formattaki yazılarıma Facebook sayfamdan trafik gönderiyorum. Bu model çoğu kişi tarafından kullanılıyor ve çok okuduğum için benzer senaryoları gönlüm rahat fakat farklı bir şey denemek istiyorum ve tecrübeleri olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

  Diyelim ki sitemiz arabalar hakkında, fakat ben farkettim ki (kafadan sallıyorum) Almanya tatili kelimesi çok ödüyor. Eğer şöyle bir şey yazarsam 'Almanya sadece arabalarıyla değil, tatil beldeleriyle de ünlü!' ve klasik formatımda bir yazı çıkartsam ve trafiği siteme yönlendirsem, Google bunu bir aldatma olarak düşünür mü?

  Yani sitemin etrafında döndüğü konudan farklı bir anahtar kelimeyle ilgili bir yazı yazsam ve bu kelimenin aranma sayısından çok daha fazla trafik göndersem, doğal olmayan bu trafik akışından dolayı Google sitemi cezalandırır mı?

  Lütfen bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar cevaplasın, şahsi fikirler bu konuda oldukça yanıltıcı olabiliyor.

  Teşekkürler,

  Enes
 • 28-08-2015, 22:29:25
  #2
  Şöyle anlatayım Google Sosyal ağlardan gelen trafiğe bir şey demez hatta sever. Fakat örnek facebookta paylaştığın içeriğe sayfada reklamalara tıklayn diye bir şey yazarsan ki bunu paylaşan bir de sen olursan o zaman tıklamaya teşvikten Adsenseden Müebbet yersin. Diyelimki siten Arabalar hakkında ve sen Almanya tatili hakkında sitende bir makale yayınladın ve Facebookta da doğru metinler ile sitene zaten var olan sayfana trafik yönlendirdin. Site Arabalar ile de ilgili olsa o sayfa gerçekten var ve ziyaretçi facebook tan ziyaretçi geliyor ve senin reklamlarna makul bir şekilde tıklanıyorsa bunda hiç bir sorun yok. Sorun olmayan bir sayfa için sitende alakasız bir sayfaya yönledirme yaparsan işte o zaman sorun olur. Zaten Facebook gerçekte olmayan bir sayfaya trafik sağladığınız şikayetlerini değerlendirir ve sayfanızı spama düşürür. Ama gerçekte öyle bir sayfa varsa site ne sitesi olursa olsun Yemek sitesi bile olsa hiç kimse tarafından sorun olmaz.