• 11-08-2015, 18:39:26
  #1
  ekşi de başlıklara bakarken şu başlık dikkatimi çekti.

  https://eksisozluk.com/adblockun-rek...3277?a=popular

  Belki de adsensede ki düşüşün az da olsa kaynağı adblock kullanımının yaygınlaşmaya başlaması olabilir.
  Başlık altında ise yapılan yorumlar da beter olsun reklam yayıncılarına webmasterlara gibi söylemlerle dolu. Bunu yazanlar şunu düşünemiyor sanırım. internette ki tüm bilgi kaynaklarıyla dolu siteler geçimini reklamlar sayesinde sağlıyor. şu meyve nereme faydalıymış. şu yemek nasıl yapılıyor diye google da aratmasını bilenler yarın birgün adblock sayesinde belki de güncel hiç bir bilgiye bile ulaşamayacaklarını düşünemiyorlar.
 • 11-08-2015, 23:03:20
  #2
  Normal reklam yerleşimi olan sitelere bir şey dedikleri yok, bir bilgiye ulaşmak için tıklanan bir linkin 500 sayfa açmasına kızıyor herkes. Özellikle film siteleri javascript koduyla sitenin neresine tıklasan reklam açıyor, reklamı kapat dediğinde bir reklam daha açıyor, site yanlışlıkla boş bir alana tıkladığında kesin reklama denk geliyor... haliyle insanlarda böyle yöntemlere başvuruyor.
 • 11-08-2015, 23:04:18
  #3
  Eğer kısa süre içerisinde bu duruma bir çözüm bulunamazsa, tıklanma oranları düşüşünü sürdürecek ve bir noktadan sonra web yayınclığı emeğinin karşılığpını alamaması nedeniyle sıkıntıya düşecektir. Bir gerçek var ki, birçok kişide artık bu eklentiler var. Oranın %40 civarında olduğunu düşünüyorum. Adsense'nin bir an önce bu eklentilerin yapımcılarıyla görüşüp, havuzdan çıkarılmalarını istemesi gerekir.
 • 11-08-2015, 23:12:42
  #4
  Adsense tabiki görüşüyordur zaten adblock özelliklerine bakarsanız genelde google reklamlarını göster veya youtube kanallarına izin ver gibi bir çok seçenek mevcut

  burada kimse kusura bakmasın bu eklentiyi kulllanan en büyük kitle gene webmasterlerdir.

  Yani bizim katlanamadığımız reklama başkalarını görmek normal değil zaten bu sebep ile herkes kendisine çeki düzen vermelidir.
 • 11-08-2015, 23:33:49
  #5
  hocam ben şöyle birşey gördüm bazı sitelerde adblock kapatmassan sitede gezemiyorsun konu görüntüleyemiyosun izin vermiyor kapatıp tekrar girmeni istiyor bu kullanılırsa kullanıcı konuyu görmek için adblock kapatıp girebilir veya aksine iyice kızıp hiç girmeyedebilir
 • 11-08-2015, 23:43:25
  #6
  Zaten şuanda reklamlara yönelik aşırı bir söylem varken ekşi yönetimi kendini baltalayacak böyle bir konuyu halen nasıl tutuyor bilemiyorum. Haber sitelerinin reklamlarına sürekli bir sitem mevcut. İnsanlar öyle bir şey istiyorlar ki reklam olmasın, 7-24 haber olsun. Sürekli güncel olsun ama karşımdaki para kazanmasın istiyor. Çoğumuzun sitesine gelen kullanıcılar reklamlardan şikayetçidir. Şahsen bnm siteme reklamlara çok söylem geliyor ve reklamlarım rahatsız edici değil. Ancak adamlar halen konuşuyor. şöyle bir şey var hiç birimiz bu işi hayrına yapmıyoruz. Kimimiz ev geçindiriyor kiminiz yatırım yapıyor. Belki biz okuduğumuz haberden sonra veya bir blog yazısından sonra teşekkür maksatlı reklamlara tıklıyor bir şekilde açılan sayfada vakit geçirebiliriz ama insanlar bunun farkında değil.

  Not: mobilden yazdım hatalarım olabilir kusura bakmayın.
 • 11-08-2015, 23:46:12
  #7
  evilsith adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Zaten şuanda reklamlara yönelik apır bir söylem varken ekşi yönetimi kendini baştalayacak böyle bir konuyu halen nasıl tutuyor bilemiyorum. Haber sitelerinin reklamlarına sürekli bir sitem mevcut. İnsanlar öyle birşey istiyorlar ki reklam olmasın, 7-24 haber olsun. Sürekli güncel olsun ama karşımdaki para kazanmasın istiyor. Çoğumuzun sitesine gelen kullanıcılar reklamlardan şikayetçidir. Şahsen bnm siteme reklamlara çok söylem geliyor. Ancak reklamlarım rahatsız edici değil. Ancak adamlar halen konuşuyor. şöyle birşey var hiç birimiz bu işi hayrına yapmıyoruz. Kimimiz ev geçindiriyor kiminiz yatırım yapıyor. Belki biz okuduğumuz haberden sonra veya bir blog yazısından sonra teşekkür maksatlı reklamlara tıklıyor bir şekilde açılan sayfada vakit geçirebiliriz ama insanlar bunun farkında değil.

  Not: mobilden yazdım hatalarım olabilir kusura bakmayın.
  çok mantıklı karşıdaki kişi bizim kazanmamızı istemiyor resmen 7/24 paylaşım olsun ama sen kazanma
 • 12-08-2015, 00:00:17
  #8
  ...
 • 12-08-2015, 00:27:04
  #9
  metinciris adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  5 yıl önce bu soruyu sormuştum.

  Yayınlanan cevap
  Galiba geçerliliği devam ediyor.
  Adblok'un varlığı biliniyordu ancak webmasterlar arasında bilinen bir konuydu. Çok yaygın değildi ancak bunun Ekşi sözlükte yayınlanması, kullanım oranının artacağına işaret. Eklentinin Google playstore'da bulunması da ayrı bir durum zaten.