• 24-05-2015, 19:08:25
  #1
  Baya bi ciddiyim artık iyice adsense odaklı çalışmak istiyorum bunun için araştırmalar yapıp baya bi çalışıyorum burada çok bilgili arkadaşlar gördüm o yüzden kendilerinden de fikir edinmek istiyorum

  1. Adsense'den para kazanmak için İngilizce içerikli siteler mi açmalıyız ? Türkçeye oranla çok daha kazandırdığını duydum
  2. Bilgi sahibi olduğum konu web ama web üzerine açmak istemiyorum sizce hangi kategoride açmalıyım ?
  3. ciltbakımı ya da sağlık belki de tatil var aklımda fakat tatili açmak istersen genel olarak bi tatil blogumu sadece bi konuya yoğunlaşarak mı ? örneğin gap turları ile güneydoğu ile ilgili bi site açmak mı daha çok kzanadırır ve üsteli kbu siteyi ingilizce mi yoksa türkçe mi açmalıyız ?
  4. domain uzantısı nasıl bi etkendir ? co ya da com farkeder mi ?
  5. yeni açılan siteye hemen backlink almak doğru bi yöntem midir ?
  6. sitelere günde kaç içerik girilmelidir ?
 • 24-05-2015, 19:15:15
  #2
  Sorularını bildiğim kadarıyla tek tek cevap vereyim.

  1.İngilizce içerikli siteler tıklama başı daha fazla bıraktığı doğrudur.Tabi bunda asıl etken bence kategori.
  2.Kategori olarak sana önerim dekorasyon,fotoğraf.
  3.Genel bir konu açarsan belki daha fazla ziyaretçi çekersin lakin bana kalırsa konuyu kısıtlaman gerekli.Çünkü belli bir süre sonra siteye içerik yetiştiremezsin.
  4.Domain uzantısının bir etkeni yoktur.Alan adının keyword olması pozitif bir değer katacaktır.
  5.Hemen backlink almak doğru değil.Siteyi açtığından itibaren hergün içerik gir.Böylelikle siteye 2. ay sonunda tanıtım yazısı.6-7 ay sonrada azar azar backlink alabilirsin.
  6.İdeal olan 2 içerik ama hergün girmek şartıyla.
 • 24-05-2015, 20:12:10
  #3
  Kurumsal Üye
  1. İngilizce içeriğin daha fazla kazandırdığı doğru fakat Türkçe içeriğe göre daha fazla özen isteyen ve daha fazla rekabetin olduğu bir sektör. Mutlaka niche bir sektörde içerik üretmeniz lazım aksi halde harcadığınız emek, zaman ve para boşa akar gider. En önemlisi başlangıç düzeyinde İngilizce bilmeniz şart. İçeriği bir şekilde birisine yazdırırsınız fakat backlink almak ve en azından sosyal medyada reklamınızı yapmak için ihtiyaç duyacaksınız. Translate ile olacak iş değil baştan belirtiyim.

  2. Bilgi sahibi olduğunuz konuda açmanız en mantıklısı ama yine de farklı alanlara yoğunlaşabilirsiniz. Niche bir kategori bulup oraya yoğunlaşmaya çalışın.

  3. Kategori olarak gitmende fayda var. Türkçe yada başka dil farketmez. Misal tatil blogu bile açıyorsanız tek bir bölgeye yoğunlaşmanız hem daha az emek harcamanıza hem de rekabet oranının düşmesine neden olur. Türkiye'de gezilmesi gereken yerler yerine Antalya'da gezilecek yerler, konaklama mekanları ve restoranlar gibi bir site açmanız örnek verilebilir.

  4. Keyword bir domain olması ve .com uzantısına sahip olması tekrar ziyaret edilebilir olma olasılığını mutlaka arttıracaktır. Özellikle ziyaretçinin belli aralıklarla siteyi ziyaret etme olasılığı varsa mutlaka .com daha etkilidir. Domain alırken de eğer .com uzantısı dolu olan bir kelime bulduysanız mutlaka başka alternatiflere bakmaya çalışın. Aksi halde ziyaretçinizi başkalarına kaptırırsınız.

  5. Backlink terim olarak geri bildirim demektir. Yeni açılmış ve organik ziyaretçisi olmayan bir site bir anda backlink almaya başlarsa mutlaka ilerleyen zamanlarda başına bela olabilir. Önemli olan içeriğinizi oluşturup Google politikalarına uygun hareket etmek. Aşağı yukarı 2-3 ay sonra abartmadan ve en önemlisi düzenli aralıklarla backlink almak.

  Burada yine önemli bir nokta var. Site açan bir çok arkadaş sitesine binlerce backlink alırken dışarıya link vermeye günaha girecekmiş kadar korkuyor. Eğer içeriğiniz ile alakalı ve kaliteli bir site ise bırakın zararı yararı olacaktır.

  6. İçerik sayısı da sitenizin içeriğine bağlı olarak değişebilir. Güncel bir siteyse bazen 10 tane içerik girmeniz gerekebilir. Ama sayısından çok düzenli olarak aksatmadan içerik girmek en makbülü.

  Edit: Genel blog sitesi açmak isteyen arkadaşlar güncel olaylardan ziyade genel aranma hacmi yüksek konulara yoğunlaşsınlar. Örnek operatörlerin dönemlik kampanyalarını yazmak yerine bedava internet, dakika ve sms nasıl kazanılır gibi sürekli aranan konular uzun vadede daha fazla ziyaretçi çeker.

  Bir diğer önemli ipucu da açtığınız konuları internette arattığınız da en son yayınlanan konuların genelde bir kaç sene önce yazılmasına dikkat edin. Bu sayede aynı konuda detaylı bir yazı yazarsanız güncelliği sağladığınız için Google sizi daha üst sıralara çıkarıyor. Konu da rekabetin yüksek olması gözünüzü korkutmasın. Hatta o konu hakkında başka hangi yazılar yazılmış, insanlar neyi merak edip sormuş bunları not alıp o konular hakkında içerik ekleyin. Yeter ki yeterli ve kaliteli içerik sunun, otoriter siteleri bile geride bırakabilirsiniz.