Çoğu web site sahibi Adsense hesabı almayı internetten para kazanma amacının merkezine koymuş durumda. Tek düşünceleri yeni veya eski siteleri ile bir an önce Adsense hesabı alabilmek. Bunun için sitelerini Adsense politikalarına göre düzenlemek ve işin kolayına kaçmak adına günlerini hatta aylarını harcayanlar var. Çeşitli forumlar üzerinde 6 aydır, 2 yıldır, 3 yıldır Adsense alamadığını yazıp ücretli – ücretsiz yardım isteyenler mevcut. 150 – 200 TL karşılığında parayla Adsense hesabı alanlar ise 2-3 hafta sonra hesapların Google tarafından kapatıldığını söyleyip paramız boşa gitti diye veryansın ediyorlar. Hızlı, kolay ve yasal Adsense Nasıl Alınır? başlıklı yazımda da belirttiğim gibi Adsense almak belirli bir süreç gerektirir. Taktik bilmenize gerek yok, işin özünü kavrayın. Kalite, güncellik ve zengin içerik.

Bugün r10’da yeni konulara bakarken gözüme birşey takıldı. 1 günde, 2 günde, 3 günde Adsense alanlar mevcutmuş, olabilir. Ancak her zaman böyle olacak diye bir şart yok. Benim tahminime göre bu durum tamamen Google’ın yayıncı sayısındaki düşüş nedeniyle biraz esnek davranmasının bir sonucu. İnsanlarımızın bazılarının daha fazla para kazanmak için hileli yollara başvurup Google’ı kandırmaya çalıştığı bir gerçek. Peki Google bunu farketmiyor mu? Er ya da geç farkediyor ve yayıncıyı Adsense programından çıkartıyor. Üstelik hesabında biriken parayı da vermiyor. Yani pirince giderken bulgurdan oluyorsunuz. Demekki bu aralar ya Google’un reklamverenleri arttı ya da Google bu aralar çok fazla kişiyi Adsense konusunda hile yaptıkları için engellemiş ki yayıncı sayısını arttırmak adına Adsense programına kabul konusunda esnek davranmaya başlamış. (Şunu da belirtmek gerekir ki engellenenlerin tamamı hile yapmıyor, bazıları saldırıya uğruyor veya rakipleri tarafından sabote ediliyor. Maalesef Google bu durumu ayırt edemiyor.) Bu durum çok uzun sürmez. Yakın zamanda tekrardan sert Adsense politikalarını uygulamaya dönecektir Google.

Yazının başlığına gelecek olursak; Adsense almak mı daha zor yoksa para kazanmak mı?

Adsense hesabı alınınca otomatik olarak ceplere para gireceği düşünülür. Bu nedenle en büyük hedef Adsense hesabı alabilmektir. Bir şeye gerekenden fazla önem verirseniz de bu sizi doğallıktan çıkarır ve taktiksel bir yöntem uygulamaya yönlendirir. (Eğitim sistemimizin sektöre değil sınavlara yönelik inşa edilmesi ile benzer bir durum. Sınav stratejileri, taktikleri, test teknikleri geliştirilir ama kaliteli eğitim konusunda adım atılmaz.) Adsense hesabı alabilmek adına gösterilen yoğun çaba sonucunda bir şekilde amaca ulaşılır. Peki ya sonra?..

3 günde Adsense hesabı aldığınızı varsayalım. Sitenizde kaç içerik olacak? 5-10 tane. Peki 10 içerikle sitenize kaç ziyaretçi çekebilirsiniz? 10 – 20. Peki 20 ziyaretçi ile günlük ne kadar kazanabilirsiniz? 0 TL. Kocaman bir sıfır TL. Peki, gelen ziyaretçi sitenizin boş olduğunu görünce bir daha gelir mi? Gelmez. Dolayısıyla ziyaretçiler takipçiye döner mi? Dönmez. Sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilmek için ne yapmanız gerekir? İçerik eklemek. Ne kadar içerik? Kullanıcıyı tatmin edecek kadar içerik. Tahmini ne kadar sürer? 3-4 ay. Bu 3-4 aylık hazırlık sürecinde Adsense hesabınızda ne kadar para birikir? Tek tük tıklamalarla en fazla 10 TL. Yine bu 3 – 4 ay sonunda günlük ziyaretçi sayınız tahmini kaç olur? Site kategorisine göre değişmekle birlikte 200 – 500 arasında olduğunu kabul edelim. Bundan sonra günlük kazancınız ne kadar olur? 2-3 TL. İşte şimdi para kazanmaya başladığınızı söyleyebiliriz. Rakamları toparlayacak olursak; ne zaman Adsense aldık? 4 ay önce. 4 ayda ne kadar kazandık? 10 TL. Ne zaman para kazanmaya başladık? ortalama 4. aydan sonra. Şimdi düşünün, bu 4 ayda kazanacağınız 10 TL için tüm vaktinizi Adsense hesabı almaya ayırmak mı daha mantıklı yoksa sitenize özgün içerik eklemek ve ziyaretçi çekmek için araştırma yapmak mı?

Yani özetlemek gerekirse Adsense ile para kazanmak daha zordur. Adsense alınca iş bitmez, henüz başlar. Size para kazandıracak olan en büyük etken sitenizin içeriğidir. Siz içeriğinizi güçlendirin zaten hiç uğraşmadan ilk başvuruda Adsense hesabı alırsınız. 10 TL için vaktinizi boşa harcamaya değmez. Sitenize emek verince zaten 2-3 günde 10 TL kazanacaksınız.

Ek olarak değinmek istediğim bir konu daha var. Ne amaçla Adsense ile ilgileniyorsunuz? Tabi ki herkes para kazanmak için ilgileniyor. Ama önemli olan Adsense’den gelecek olan para sizin için ne kadar önemli? Yani bu para ile geçiminizi mi sağlayacaksınız yoksa buradan gelen para sizin için ihtiyacınız olmayan ekstra bir para mı? Daha önce de belirttiğim gibi bu yazı naçizane benim görüşlerimi ve gözlemlerimi içermekte olup her daim eleştiriye açıktır. İstikrarınızın çok kazancınızın bol olması dileğimle…

Kaynak: http://halilibrahim.net/adsense-alma...zanmak-mi.html