• 07-03-2008, 16:45:43
  #1
  Uzun süredir, Googlenin kullanıcılarının tecrübelerini paylaşması için açtığı forumlarda bilgi paylaşımı yapıyorum.Hem yeni şeyler öğreniyorum hemde bildiğim kadarıyla arkadaşlara yardımcı oluyorum.
  Son zamanlarda dikkatimi çeken genelde aynı sorunların yazılması. Gerek Google Pro’lar gerekse aktif olan arkadaşlar elimizden geleni yapıyoruz. Ben faydalı olacağını düşündüğüm için 10 soruda Google Adsenseyi anlatmaya çalışacağım.


  Bu sorulara geçmeden önce Google Adsense Formunun Linkini veriyorum AdSense Yardım Forumu
  Soru1: Adsense’ye başvurdum 1 hafta yazıyordu ama hala hesabim aktif olmadı ne yapmalıyım ?
  Cevap1: Türiyedeki hesaplar genelde 1 haftada aktif olmuyor. Belki diğer ülkelerdede bu şekilde gecikmeler oluyordur bundan haberim yok ancak hesabınızın daha hızlı aktif hale getirlmesini istiyorsanız barkaç önerim var.

  - Site içeriğiniz oluşmadan Adsenseye başvurmayın
  -Site içeriğiniz de ,yasal olmayan yazılar ve meteryaller bulunmasın. Nedir bunlar ,telif hakkı içeren eserler, mp3,divx,+18 içerik,lisansı kırılmış programlar,program şifreleri(serialler), hack ve pc ye zarar veren yazılımlar gibi.
  -Sitenizde Google benzeri reklam bulunmasın.
  -Gerçek kimlik bilgilerinizi verin ve bu başvuruyu birkere yapın.
  Bunları yapmanız sitenizin daha çabuk onaylanmasını sağlayacaktır

  Soru2: Pin nezaman istemem gerekiyor/ Pinim gelmedi ne yapmalıyım
  Cevap2: Pin 10$ olunca belirtiğiniz adrese otomatik olarak zarf usulü gönderilir.Toplamda 3 Pin isteme hakkınız bulunmakta.İkamet ettiğiniz yere bağlı olarak 2-4 hafta arasında elinize ulaşmış olur.Ulaşmadıysa 2. ve 3. pininizi isteyebilirsiniz..Eğer 3. istekdede gelmediyse yapmanız gereken adsense-tr@google. com adresine mail atmak.Sizden kimlik bilgilerinizi istiyecekler eğer doğru bir şekilde gönderirseniz pin olayınızı oradan çözüyorlar.

  Soru3: İkikere Adsense’ye başvurdum! ikisindende bi haber gelmedi ne yapmalıyım ?
  Cevap3: Öncelikle bu sık karşılaşılan bir hata, bir kişi bir mail adresiyle birkere Adsense’ye başvurabilir.Birden fazla başvurma bütün başvurularınızı riske sokar. İlk başvurunuzun onaylanması mühtemeldir. Diğerleri işleme alınmaz.

  Soru4: Adsense hesabıma giremiyorum ,kapatıldı ne yapmalıyım.
  Cevap4: Google’nin kimseyle kişisel bir sorunu olmaz ,ben birşey yapmadımki demeyin Banlanma sebebiniz şunlar olabilir.
  -Geçersiz tıklama ,yani aynı bilgisayardan birden fazla tıklama yapılması, kendi reklamlarınıza tıklamanız geçersiz tıklamadır.
  -Adsense reklamlarına teşvik etmekmişseniz bu yasaktır. Özellikle kullanıcılarınızı reklamları tıklamalarını istemeyin
  -Tek sayfadan oluşan sitelerde Adsense reklamı yayınlamak yasal değil.
  -Adsense reklamı yanında aynı tarz reklam verenlerin reklamını yayınlamakta hesap kapatılmasına neden olabilir.

  Soru5: Adsense kodları sitemde çıkmıyor neden olabilir ?
  Cevap5: Hesabınızın aktif olduğuna eminseniz ve yeni kodlar alabiliyorsanız adsenseden sorun birkaç nedenden dolayı olabilir
  -Kodları eklediniz site Google tarafından banlanmış olabilirmi ?
  -Adsense botlarını engelleici brir yazılım mevcutmu sitenizde ?
  Bunları kontrol ediniz.

  Soru6: Benim 3 sitem var acaba her site için üyemi olmam gerekiyor ? Eğer üye olmuyacaksam diğer sitelere nasıl kodları yerleştireceğim ?
  Cevap6: Soru 3′te de belirtiğim gibi birden fazla Adsense hesabı kullanmak yasak.Sizin yapmanız gereken kanal oluşturmak. Kanallar sitenizdeki kazancları ayrıntılı olarak göstermeye yarar. Diğer sitenize Kodları korken hiç bir değişiklik yapmamanız gerekiyor.

  Soru7: Ödeme almak istiyorum ,nezaman ödeme alabilirim. Nasıl istemem gerekiyor ?
  Cevap7: Adsense’de $100 limiti var kullanıcı bu miktari kazanınca eğer ödeme bekletimi yoksa yoksa paranızı 30 gün içersinde Eft yada Çek olarak hesabınıza gönderir. Ödeme beklemeden kastımız, Pin girişinin yapılmış olması ve Banka hesabınızın onaylanmış olmasıdır.

  Soru8: Hesap numaram kabul edilmedi yada hesabıma deneme ücreti yatırılmadı ne yapmalıyım ?
  Cevap8: Hesap numarası 16 haneli olmalı burda bir yanlışlık yapmadıysanız hesabınızı girerken -(tire) işareti koyup koymadığınızı kontrol ediniz.Hesabınıza deneme ücretinin yatmamış olması hesap numaranızın yanlış oldugu anlamına gelir.Birde bazen çok ufak miktarlar yatıyor hesabınıza bankamatıkde görememe gibi bir imkanınız olabilir ,internetten bakıyorsanız aynı şekilde. ayrıntılı inceleme yapmanız gerekiyor.

  Soru9: Bize verilen kodları daha albenili hale getirsem ,şöyle güzel bi çerçeve yapsam biraz kodlarla oynasam bir sorun olurmu ?
  Cevap9: Adsense kodlarıyla oynamak kesinlikle istisnasız ban sebebidir. Reklamları daha değişik hallere sokmak reklama teşvik ettirmeye neden olacağından yasaktır.Bunu yapmamanızı tavsiye ederim.

  Soru10: Adsense dışında reklam koysam siteme bir sorun olurmu ?
  Cevap10: Adsense dışında sitenize reklam gayet tabi alabilirsiniz ancak Adsense benzeri reklamlar alamassınız mesela katreklam veya mynet reklamları Adsense tarzi reklamlardır bunları Adsense ile aynı sayfada tutamassınız.


  Benim en çok karşılaştığım soru kalıpları bunlar ,eklemek istediğiniz soruları yazarsanız onlarada cevap bulmaya çalışırım.Yanlışlarım varsa lütfen düzeltin.


  Yazının orjinline burdan ulaşabilirsiniz 10 soruda Google Adsense | Adsense yardım. | herÅ�eyden azıcık
 • 07-03-2008, 19:24:08
  #3
  bence de adsense'ye yeni başlayanlar yada başlayacak olanlar için yararlı olacaktır Eline Sağlık ...