Yayıncıların 2015 Adsense Beklentileri - Sayfa 3 - R10.net
 • 31-12-2014, 17:25:12
  #19
  constantine38 adlı üyeden alıntı
  Yaşanan siyasi istikrarsızlık, doların ateşinin yükselmesi, yatırımcının son olaylardan dolayı ülkeyi yavaştan terk etmeye veya faaliyetlerini azaltmaya gitmesi, reklamverenler arasında rekabetin olmaması, düşük reklam bütçesi ile yüksek satış rakamına ulaşmak isteyen işletmeler, kişi başına düşen milli gelirin ve kişisel harcamaların düşmesi ve özellikle facebook reklamlarının daha etkili ve daha hedeflenebilir olması 2015 yılında Türkiye de tbm oranlarını mevcut durumunda altına indirecek gibi gözüküyor.

  Özellikle reklamverenler arasında batıya nazaran kıyasıya bir rekabet yok. Reel sektörde her ne kadar firmalar birbiriyle yarışsa da iş reklama geldiği zaman bütçeyi minimuma indirmeye çalışıyor. Fakat benim anlamadığım bir durum var. Televizyonda yayınladıkları reklama milyonlarca lira harcayan bu şirketler neden iş dijital reklama gelince cimri davranıyor? Halbuki televizyonda gösterdiği reklamla bir internet sitesinde yayınladığı reklam arasında fark var. Dijital reklamda tıklama ile potansiyel bir müşteri kazanma ihtimali daha yüksek.

  Bu işin belki de en iç acıtan yanı geçersiz tıklamalar oluyor. Statcounter ile saydığımda bir günde 1k dan az hit alan sitemde 50 tıklama gözüküyor. Hadi bir kısmının geçersiz hit olduğunu varsayalım ama reklam yerleşimim öyle kullanıcıyı aldatmaya yönelik reklamlar değil. 50 değilde 10-15 bile çıksa razıyım ama nedense tıklar bir türlü sayılmıyor. Ben bu kadar emek harcayıp milletin reklamını sitemde yayınlıyorum. Reklam kullanıcının ilgisini çekip tıklama alıyor belki de ziyaretçi potansiyel müşteri oluyor ama benim karım sıfır.

  Türkiye de artık dijital reklam anlayışını değişmesi ve reklam sektörüne yeni rakiplerin girmesi gerekiyor. Aksi halde günlük 100 lira ücretle reklam verip, aylık verdiği reklam bütçesini bir kaç saatte çıkartacak kapitalist zihniyetin hamallığını yapmaktan başka bir işe yaramıyoruz.

  Ben açıkçası artık Türkçe içerik ile uğraşmaktansa kaliteli ingilizce bir site açıp buraya makale yazdırıyorum. TBM oranlarının 1$ dan fazla olduğunu görmek ister istemez insanın iştahını kabartıyor.
  +1905
  İngilizce site yapmalı veya e-ticarete yönelmeli.
 • 01-01-2015, 13:07:26
  #20
  Mertcan03 adlı üyeden alıntı
  +1905
  İngilizce site yapmalı veya e-ticarete yönelmeli.
  ah ah ingilizce olsada yapsak. 300 kelimeye en kötü 8 tl para istiyorlar.