• 22-02-2008, 21:27:57
  #1
  Arkadaşlar özellikle bu forum başlığını takip edenlerin genel kaygısı ve amacı adsense geliri elde etmek kuşkusuz. Şimdiye kadar çeşitli sitelerde tecrübem oldu. Spor sitesi, yemek tarifi sitesi, tarımsal bilgi içerikli site. Fakat son zamanlarda youtube videolarını barındıracak bir site tasarladım. 50 küsür tane video içeriği ile başlangıç yaptım. Site henüz indexlenmedi. Var olan adsense hesabımdaki kodları siteye yerleştirdim. Ve özellikle de kopyala yapıştır mantığı olmaksızın bir emek verdiğimi düşünüyorum. Asp bilgim sayesinde site yazılım kendime ait ve bu nedenle de birçok hazır script kullanan videoları dolaştım, sayfalarında sadece video mevcut. Bunu aşmanın yolunun hem video hem de videoya ait, onunla bağlantılı bilgi, malumat, gereğinde resim, yani siteye gelen biri sadece video izlememiş, aradığı anahtar kelimeye dair text bilgisine de ulaşmış olacak.

  Ve inanın bana, bu yöntemde farkettim ki, adsense reklamları video içeriği ile birebir çıkıyor. Tam hedef bulunmuş oluyor.

  Bu girizgahtan sonra, tecrübemin olmadığı bu alanda, sizlere birtakım sorular sormak istiyorum:

  1-) iyi gelir getiren kelime bazlı (otel, sağlık, dna, gen vs. neyse) videoları yerleştirmek ve bu kelimelerle ziyaretci çekilmesi ve beraberinde tıklamaların gelmesi, adsense hesabımızı tehlikeye sokar mı? Örneğin bir emlak klasörü oluşturup, konu ile alakalı youtube video barındırsak sorun olur mu?

  2-) Videoya ait yasal bir sorun olması durumda, ilgili videoyu barındıran biri olarak bunda benim sorumluluğum mevcut mu? Yoksa bu iş youtube' u ilgilendiren bir durum mu?

  3-) Yer yer youtube ile alakalı bu tür durumlarda siteye erişimin yasakladığı durumlarda, alternatif videoları devreye sokmak mıdır tek çözüm, yoksa bu ülke bazındaki bu yasağa rağmen, youtube videolarını (sözkonusu yasağa konu teşkil etmeyen videoları) gösterme yöntemi var mı?


  Bilgi ve tecrübesini esirgemeyecek, benim aklıma gelmeyen kritik noktaları (video siteleri ile alakalı) ifade edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
 • 22-02-2008, 21:58:14
  #2
  Gerçi pek işime yaramayacak ama gerçekten güzel bilgi. Teşekkürler paylaşım için +rep
 • 23-02-2008, 20:41:57
  #3
  soru güncel arkadaşlar

  2. ve 3. sorudan geçtim de bari ilk soruya cevap alabilseydim.
 • 23-02-2008, 21:48:18
  #4
  korkma bu kadar.

  sen ziyaretçiyi kandırmıyorsan hiçbir sorun olacağını sanmıyorum.