• 13-07-2013, 14:55:01
  #1
  arkadaşlar şöyle bir mail aldım. mailde robots.txt dosyasında düzenleme istiyor. sizce bu düzenlemeyi yapmalımıyım?

  Sayın Kullanıcımız,

  AdSense tarayıcımızın, orneksite.com adresinde bulunan sitenizin sayfalarını tararken bazı sorunlarla karşılaştığını fark ettik. Bunun sonucunda, AdSense reklamlarınızın hedefi olabileceği kadar iyi belirlenmemekte ve reklamlarınız olabileceğinden daha düşük gelir getirmektedir.

  Geçtiğimiz hafta, AdSense tarayıcısının sitenizin belirli sayfalarını görüntülemesini engelleyen hatalı yapılandırılmış bir robots.txt dosyasının neden olduğu 5730 başarısız tarama isteği tespit ettik. Bu sayfalarda hâlihazırda AdSense kodu bulunduğundan, en alakalı reklamların görüntülenebilmesi için AdSense tarayıcısına izin vermeniz yerinde olur.

  Bu sorunu, robots.txt dosyanızı düzenleyip AdSense tarayıcısının engellenen bu sayfalara erişebilmesini sağlayarak bugün giderebilirsiniz. Bunu yapmak için, robots.txt dosyanızı bulun ve aşağıdaki iki metin satırını en üste ekleyin:

  User-agent: Mediapartners-Google
  Disallow:

  Ek gelir elde edin

  Bu sorunun giderilmesi, tarayıcımızın sitenizin daha fazla sayfasında, daha alakalı reklamlar yayınlamasına olanak verecek, kullanıcılarınıza hedefi daha iyi belirlenmiş reklamlar sunacak ve böylece daha fazla gelir elde edebilmenize yardımcı olacaktır.

  Lütfen, bu değişikliği yapmanın Google arama sonuçlarındaki sıralamalarınızı etkilemeyeceğini unutmayın. Bu iki satırı robots.txt dosyanıza eklemek yalnızca, hâlihazırda AdSense kodu bulunan sayfalarda daha iyi, daha alakalı reklamlar yayınlanmasını sağlayacaktır. AdSense reklam kodu bulunmayan sayfalar bundan etkilenmeyecektir.
 • 13-07-2013, 14:56:43
  #2
  Üyeliği durduruldu
  takipteyim
 • 13-07-2013, 15:02:27
  #3
  Bir ek not daha düşeyim. robots.txy engellediğim sayfalar indexlenmesini istediğim sayfalardı. üye profilleri vb gibi...
 • 13-07-2013, 15:04:56
  #4
  Robot.txt dosyası oluşturup alttaki yazıyı girin.

  User-agent: Mediapartners-Google
  Disallow:
 • 13-07-2013, 15:08:43
  #5
  robots.txt var hocam. sormak istediğim bu düzenlemeye gerek varmı. o sayfaların index almasını engellemek için ben engellemiştim