• 12-02-2024, 19:45:32
  #1

  Sanılanın aksine İngiltere’de şirket kurmak daha kolay ve az maliyetlidir. Bu yazımızda İngiltere’de şirket kurmanın avantajlarını ele aldık.
  Freelance çalışılsa bile şirketleşmek, kurumsallaşmak herkesin arzusudur. Yaptığı işi resmileştirmek ve tüzel bir kişilik kazanmak isteyen girişimciler Türkiye’de şirket kurmak istediğinde aşması gereken çetin yollar ve zorlu süreçler vardır. İnternet Vergi Dairesi (İVD) ve e-Devlet ile her ne kadar pek çok işlem internet üzerinden yapılabilse de konu şirketleşme olunca bir muhasebeciyle çalışmak zorunludur. Herhangi bir kâr ve gelir edilmese dahi sabit giderler vardır. (Bağkur primleri, muhasebeci ücreti vb.)
  Hal böyle olunca özellikle de internetten kazanç elde eden home-office çalışanları, freelancerlar vergi avantajı bulunan, masraf ve prosedürü az olan ülkelerde şirket kurmayı düşünmektedir. Bu noktada en ideal seçimlerden biri İngiltere olacaktır. Peki neden?

  İngiltere’de Şirket Kurmanın Avantajları

  İngiltere, şirket kurmak isteyenler için elverişli bir ortamdır. Çoğu işlem çevirimiçi yürür ve bürokrasi Türkiye’ye nazaran çok azdır. Maddeler halinde ifade edilecek olursak
  • Şirket kurulumu internet ortamından veya aracı kurumlar eliyle yapılabilmektedir.
  • İngiltere vatandaşı olmak, vize alıp ile ziyarete gelmek gerekmez. Türk vatandaşları İngiltere’ye hiç gelmemiş olsa bile şirket kurabilir.
  • Düzenli sabit giderler yoktur. Bir temsilci veya muhasebeciyle çalışmak siz istemediğiniz sürece zorunlu değildir.
  • Sadece kâr ettiğiniz zaman vergi ödersiniz. Kurumlar vergisi %19’dur.
  • Muhteşem avantajlardan biri: Geliriniz azsa (85 bin sterlinden daha az) VAT diye anılan, KDV olarak bildiğimiz vergiden muaf olursunuz. Böylece etiket fiyatınızın üzerine Türkiye’deki gibi %20 yük binmez, müşterileriniz uygun fiyatlarınızdan istifade eder.
  • İşlemler Şirketler Evi (Companies House) paneli üzerinden yürütülür. Noter, imza, tasdik zahmeti yoktur.
  • Kurulan şirketler limited tipindedir. İşiniz LTD veya İşiniz Limited gibi isimlerle şirketinizi kurabilirsiniz. Türkiye’de freelancerların tercih ettiği şahıs şirketinde bu tip takıları almanız mümkün değildir.
  • Ne yazık ki Türkiye’de faaliyet göstermeyen Paypal, Stripe gibi e-ticaret dostu ödeme platformlarını kullanma imkanınız doğar.
  Görüleceği üzere İngiltere’de şirket kurmak Türkiye’ye nazaran çok daha kolay ve az masraflıdır. İngiltere’de şirket kurmanın en maliyetli yanı kayıtlı şirket adresidir. Bu durum yukarıda saydığımız durumlardan doğan ekonomik avantajı dezavantaja dönüştürecek bir külfete dönüştürebilir.

  Kayıtlı Şirket Adresi (Registered Address) Nedir?

  İngiltere’de şirket kurabilmek için bir adres beyan etmek zorunludur. Posta kutuları ve fiziki bir yerleşkeyi işaret etmeyen adresler Şirket Evi tarafından kabul edilmez. Bu noktada İngiltere’de şirket kurmak isteyenler tıpkı Türkiye’de de olduğu gibi “sanal adres” hizmetine ihtiyaç duymaktadır. İngiltere’de kayıtlı şirket adresi olarak kullanılabilecek sanal adres hizmetleri yaklaşık aylık 15 GBP’den başlayıp 100 GBP’ye kadar yükselebilmektedir. GBP kurunun Türkiye’deki yüksek düzeyi dikkate alındığında sanal adres ücreti yekun miktarlara ulaşabilmektedir. İster doğrudan, isterse aracı kurumla yapılsın İngiltere şirket kurulumunda sanal adres ücret kaleminde önemli bir yer tutar.
  2U Registered Address Kullanmanın Faydaları

  2U, İngiltere’deki müstakbel şirketiniz için Oxford kentinde özelleştirilmiş gerçek bir adres sunar. Türkiye’deki müşteriler için indirimli TL fiyat sunar. Karmaşık KYC uygulamaları yoktur. Pasaport şart değildir, TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanınız kimlik doğrulama işlemi için yeterlidir.

  Kaynak: https://yourukaddress.com/tr/ingilte...antajlari-1064

  R10'a Özel TL Fiyatlarla Oxford Şirket Adresi Satın Almak İçin
  Konudan Yazabilir, ÖM Gönderebilir, WhatsApp'tan Ulaşabilirsiniz!
 • 12-02-2024, 21:04:55
  #2
  Selamlar,

  Alıntı
  • Düzenli sabit giderler yoktur. Bir temsilci veya muhasebeciyle çalışmak siz istemediğiniz sürece zorunlu değildir.
  Fatura düzenleme, giderler, vergi beyanı gibi işleri herkes kolay kolay yapamaz bence. Çoğu kişinin de bu tür şeylerden haberi bile yoktur ama ileride sorun yaşamamak adına çok dikkat edilmesi gerekir. Her şeyin doğru olduğundan emin olmak için bence muhasebecinin şart olduğunu düşünüyorum.

  Konuya bu tür detayları eklerseniz ve nasıl yapılacağı konusunda bilgi iletirseniz oldukça faydalı olacaktır.
 • 12-02-2024, 23:52:00
  #3
  HelloWorld adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Selamlar,

  Fatura düzenleme, giderler, vergi beyanı gibi işleri herkes kolay kolay yapamaz bence. Çoğu kişinin de bu tür şeylerden haberi bile yoktur ama ileride sorun yaşamamak adına çok dikkat edilmesi gerekir. Her şeyin doğru olduğundan emin olmak için bence muhasebecinin şart olduğunu düşünüyorum.

  Konuya bu tür detayları eklerseniz ve nasıl yapılacağı konusunda bilgi iletirseniz oldukça faydalı olacaktır.
  Merhabalar
  İş yükü ve geliri fazla olan şirketler elbette düşünebilir. Fakat küçük ölçekteki işletmeler basit ve sade muhasebe panelleri üzerinden muhasebesini kolayca üretebiliyor. Avantajlı tarafı bunun "şart" olarak sunulmaması. Tamamen size bağlı bir durum.

  HMRC (İngiltere'deki Maliye) ekranında başlıklar halinde düzenlenen formda yıl içindeki gelirleri giderleri tuşluyorsunuz sistem toplam ve çıkarım yaparak size ödeyeceğiniz vergiyi söylüyor. Çıkan vergi tutarını da kredi/banka kartı ile rahatlıkla ödeyebiliyorsunuz. Ama uğraşmak istemeyenler, kafam rahat etsin diyenler elbette bir muhasebeci ile çalışabilir.

  Bu konuda sanal adres ihtiyacı üzerine bir ekonomik bir çözüm sunmaya çalıştık.