Backorder Nedir? Backorder İşlemi Nasıl Yapılır? - R10.net
 • 14-08-2019, 05:28:29
  #1
  Backorder Nedir? Backorder İşlemi Nasıl Yapılır?

  Forum içerisinde bulunan domain kategorisinde bazı durumlarda fazlasıyla “Backorder” terimini duyabiliyoruz. Backorder hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar bu konu hakkında sağlam bir kaynak bulmakta zorlanıyor olabilirler. Bu sebeple elimden geldiğince size net bir bilgi vermek amacıyla “Backorder” terimini anlatmaya çalışacağım. Düzeltilmesi gereken herhangi bir yer olduğunu düşünüyorsanız konu altında yorum kısmından belirtebilirsiniz.

  Backorder Nedir?

  Backorder işlemini hepimizin rahat bir şekilde anlayabileceği bir tanım ile anlatmak gerekirse “erken kayıt” olarak tanımlayabiliriz. ICANN tarafından onaylı bir şekilde Domain Register işlemi yapan firmaların süresi dolmuş domainlerin silinme süresi içerisine girdiğinde müşterilerinin backorder talebine göre domaini yakalaması olarakta tanımlanabiliyor. Şöyle anlatalım; bir domaini istiyorsunuz fakat silinme işlemi gerçekleştiğinde o domaini başkası kayıt etmeden sizin kayıt etmeniz gerekiyor. Buna rağmen bazı sebeplerden dolayı domaini yakalayamayacağınızı düşünüyorsanız tam bu noktada domain firmaları size yardımcı olarak sizin yerinize o domaini kayıt ediyor ve domainin size satışını gerçekleştiriyor.

  Backorder Olmadan Silinme Sürecinde Olan Domaini Kayıt Etmek Neden Zordur?

  Backorder işlemi olmadan silinme sürecinde olan bir domaini kayıt etmenin neden zor olacağını az çok hepimiz tahmin edebiliyoruz. Silinme sürecine giren bir domaini kayıt firmaları aracılığıyla her kontrol ettiğinizde kontrol edilen domain kayıt firmalarının dikkatini çekmektedir. Sizden önce davranarak kayıt etmeleri çok kolay olacağı için backorder işlemine başvurmanız kesinlikle gerekiyor. Domainin hangi dakikada düşeceğini tahmin etmek zor olduğu için kayıt firmaları domain kontrol konusunda sizden her zaman bir adım öndedir. Kaydedeceğiniz domainin düştüğü anda tekrar kayıt edildiğini görmeniz kaçınılmaz bir sonuç olabiliyor. Who.is üzerinde takip ederim öyle kayıt ederim diyecekler illaki çıkacaktır fakat bu da mümkün olmayabiliyor. Bunun sebebi ise Who.is veritabanları anlık olarak güncellenmediği için domainin düşmeside oraya anlık olarak yansımayacaktır. Yani domain düştüğü anda haberiniz olamayacak.

  Anlaşma Yaptığım Backorder Firması Nasıl Olmalıdır?

  Öncelikle backorder yaptığınız firmayı seçerken takip ettiğiniz domainin hangi firmaya kayıtlı olduğunu bilmelisiniz. Bu bilgiye ulaştıktan sonra Backorder anlaşması için o firmaya ulaşarak bütçeniz içerisinden fazla bir miktar teklif ederek domainin kayıt edilmesini kolaylaştırabilirsiniz.

  En İyi Backorder Firmaları

  Son zamanlarda Backorder firmalarının çalışma mantığı değişkenlik gösterebiliyor. Bazı firmalar domaini kayıt etmeden önce talep ediyor bazıları ise domain kaydını yaptıktan sonra talep ediyorlar. Aşağıda liste halinde belirttiğimiz firmalar domain ücretlerini yakaladıkları durumlarda sizden alıyorlar. Backorder firması seçiminde karar vermeniz için bu konu size azda olsa yardımcı olacaktır.
  • NameJet.com
  Namejet.com Backorder işleminde kullanıcılarına en iyi faydayı sunmayı amaçlayan öncü firmalardan biridir. Aynı zamanda güvenilirliği ile bilinmektedir. Bunların yanı sıra domain yakalama oranı ile Backorder firmaları arasında birinci sıraya rahat bir şekilde koyulabilir.
  • Pheenix.com
  Backorder sistemine tamamıyla değişik ve yeni bir soluk getiren firmadır. Güvenilirliği bakımından önplana çıkarak, backorder işleminde NameJet kadar olmasada başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.
  • Dynadot.com
  Uzun yıllar boyunca Backorder hizmeti veren bir firmadır. Çevrenizde bu firmayı kullanmış birçok kişiden firma ile ilgili övgüler duyabilirsiniz.
  • Godady.com
  Son zamanların gerek domain kayır gerekse backorder olarak adından en fazla söz ettiren firmalarından biri olmayı başardı. Fakat sağladığı hizmet şu şekilde işlemektedir, önce parayı veriyorsun sonrasında backorder hizmetini alıyorsun.
  📢 LSI Nitelikli Makale ve Editörlük Hizmeti