• 20-01-2020, 20:15:13
  #1
  Filmin adı “Yapay Oyun” , İzlediğim en iyi filmlerden biri! Benim gibi karmaşık problemlerin içinde boğuşmayı seviyorsanız bu filme bayılacaksınız. Baştan sona pür dikkat izledim ve bir an olsun filmden kopmadım. Sürükleyici, merak uyandırıcı, aşırı düşündüren muhteşem bir film.
  Yapay Oyun Konusu

  Filmi mükemmel kılan en büyük etken şüphesizki hikayenin gerçek olmasıdır. İngilizler ve Naziler daha doğrusu dünya hakkında belkide hiç bilmediğiniz tarihsel bilgileri öğreneceksiniz.
  Film zamanında çok gizli tutulan bir konuyu ele aldı ve bu bilgiler 50 yıl boyunca saklanmış.
  Filmin konusu özet olarak:
  Naziler en güçlü oldukları dönemlerde önüne çıkan bütün ülkeleri yerle bir edip ele geçiriyor ve bütün askeri operasyonlarını “enigma” isimli şifreleme tekniği / makinesi ile yönlendiriyor. Dünya nazilerin bütün hamlelerine yön veren emirleri gök yüzünde olduğunu biliyor ama hiç bir şekilde enigma şifresini çözemedikleri için müdehale edemiyorlar.
  Ordu bu şifrelemeyi çözmek için matematik uzmanları gibi üstün zekaları bünyesine katıyor ve çalışma alanları yaratarak her türlü destekte bulunuyor. Baş rol oyuncumuz bu matematik uzmanlarından biridir. Çok garip ve çözülmesi zor olan bir karakter olsada, en az 14 milyon insanın hayatını kurtardı ve dünyanın şuanki durumunu bile belirledi diyebiliriz. İyimi oldu kötümü oldu bu tartışılır gerçi.
  Filmden hemen sonra gerçek hikaye olduğu için enigma’yı araştırmaya çalıştım ve en az 2 saat sürdü. Şuan bu konuya ayırdığım yarım saatide eklersek, bu film benim yarım günümü aldı diyebiliriz.
  Şuana kadar paylaştıklarım film resimleri ve enigma makinesinin resimleriydi. Bundan sonra enigma şifresini çözen makinenin resimleri olacak. Filmde bunun bir adı var unuttum. Zaten enigma diye arama yapınca şifreyi çözem makinenin resimleride çıkıyor.
  Resmen hayran kaldım, nasıl bir zeka, nasıl bir azim anlamak mümkün değil. Çünkü bu şifreyi çözmek için ekibiyle ve üstüyle mücadele ediyor. Bir kaç engeli müthiş bir cesaretle aşıyor.
  Filmin en güzel yerlerinden biri bir türlü işe yaramayan makineyle enigma şifrelemesini çözmek için buldukları fikir. Bu fikir barda bir konuşmada canlanıyor ve bütün ekip hızlıca çalışma alanlarına gidip şifreyi çözüyor.
  Filmin diğer bir boyutuda enigma şifresini çözerek dünyaya şekil veren zekanın intihar etmesiydi. Bu zeka eşcinsel ve o dönemlerde bu durum yasal değildi. Ayrıca gizli tutulan bir konu olduğu için, onu yargılayanlar ve bu durumu açığa çıkartan polisin kiminle uğraştığını bilmemesi.
  Bu filmi izleyipte beğenmedim diyecek kişi yoktur belkide. Lütfen tarihsel bir olayı siyasi olarak yorumlamayın. Ön planda olan şifre ve çözme hikayesi, iyi seyirler.
  kaynak
  artgeik.com
 • smm panel
 • 20-01-2020, 20:25:04
  #2
  Bende bu linki koyayım
  https://cryptii.com/pipes/enigma-machine
  Enigma makinesinin yazılımsal olarak kodlanmış encode ve decode işlemi yapan site