Anket Bu Dizi İncelemesini Ne Kadar Yeterli Buldunuz
Toplam Katılımcı Sayısı: 11
Bu Dizi İncelemesini Ne Kadar Yeterli Buldunuz
Sen bu işi çözmüşsün dostum.
%18,18 (2 Oy)
Gayet yeterli.
%36,36 (4 Oy)
Normal.
%18,18 (2 Oy)
Yetersiz
%27,27 (3 Oy)
 • 20-01-2020, 11:56:25
  #1
  Bu dizi incelemesi Mucize Doktor üzerine olacak. Yapımcılığını Asena Bülbüloğlu’nun üstlendiği dizi, MF Yapım yapım şirketine bağlıdır. Mucize Doktor medikal, dram kategorileri altında yayınlanmaktadır ve senaryosu Pınar Bulut, Onur Koralp tarafından yazılmaktadır. İlk bölümü 12 Eylül 2019 tarihinde yayınlanmış ve şuana kadar toplamda 18 bölümü çekilmiştir. Dizinin birinci sezonu hala devam etmektedir.
  Başrol kadrosunda Taner Ölmez, Onur Tuna ve Sinem Ünsal’ın oturduğu dizinin yönetmeni Yusuf Pirhasan’dır. Ortalama bölüm uzunluğu 120 dakika (2 saat) olmak üzere her hafta Perşembe günü Fox Tv üzerinden yayınlanmaktadır. 2013 yapımı Güney Kore dizisi olan Good Doctor’dan esinlenerek projelendirilmiştir.

  Atmosfer
  Mucize Doktor, konusu gereği hastane ortamında çekilmektedir. Bu yüzden hastanelerde rastladığımız hemen hemen her şeyi görebilmekteyiz. Örneğin hastane yetki hiyerarşisi, medikal malzemeler vb. araç gereçlerin tümü izleyiciye gösterilmektedir. Millet olarak ciddi bir iş yapılırken izlemeyi sevdiğimizden dolayı bir meslek grubu işini icra ederken gözlemlemek hat safhada hoşumuza gitmektedir. Daha öncesinde Doktorlar dizisinde yaşadığımız hislerin birçoğunu farklı karakterler üzerinden tekrar yaşamaktayız. Ee, bu kategorilere has dizi veya filmlerin çok gelmemesinden ötürü de bu tür bir diziyi özlemişiz.
  Hikayenin geçtiği hastanede işler her karmaşık, asistanların ve doktorların iş yükünün ağır olması sebebiyle sahneden sahneye mekan değişmektedir. Bu mekanlar ya bir koridor, ya bir oda ya da bir ameliyathane olduğundan dolayı ve hastalıklarla ilgili bilgiler paylaşıldığından dolayı bize her yer Paris 🙂 Demek isterdim… Fakat ciddi anlamda Mucize Doktor beyazlık içeren sahneler insanın içini açıyor ve karamsarlık söz konusu olsa dahi izleyiciyi bu mekanlar kasvete sevk etmiyor. Dizide başrol Taner Ölmez’in canlandırdığı Ali Vefa karakteri neticesiyle sıkılmak pekte mümkün olmuyor. Tabii, Dr. Nazlı’yı unutmamak lazım. Aliyle mükemmel bir ekip olan Nazlı, Ali’nin absürt davranışlarını adeta bir regülatör gibi ayarlayarak izleyiciye iletiyor. Bundan sonra ise espriyi kaparsanız sizindir.
  Genel olarak Mucize Doktor atmosfer açısında izlenebilmesini kolaylaştıran, izleyiciyi sıkmayan, aksine merak uyandıran bir atmosfere sahip diyebilirim. Bu konuda yapımcının mıdır yönetmenindir bilinmez, seçimleri takdir edilesi.

  Oyuncular
  Mucize Doktor, oyuncu kadrosu bakımından oldukça yetenekli ve gelecek vaat eden oyunculara sahip. Her biri birbirinden güzel performans sergileyen oyuncuların gözüme çarpan, ölüm kalım meselesi haline dönüştüreceğim bir eksiği yok. Fakat yardımcı karakterlerden Açelya hemşire karakterini canlandıran Hayal Köseoğlu’nun diziye daha da adapte olmuş olarak gözükmesi için rolü üzerine çalışması gerektiğine inanıyorum. Ara sıra donuk kalan Köseoğlu, izleyiciye iletilmek, geçirilmek istenen duyguyu tam anlamıyla ifade edemeyebiliyor. Bunun dışında eleştirilecek herhangi bir oyunculuk performansı bulamadığımdan ötürü başrol karakterlerine geçelim.
  Ali Vefa (Taner Ölmez) hastaneye son asistan olarak alınmış 20 yaşında otizmli bir cerrah adayı. Hastalarla iletişim kurmakta güçlük çeken Ali, yavaş yavaş konfor alanından çıkma gayretindedir. Çocukluğunda sevdiği tavşanı babası tarafından öldürülünce iyice içine kapanır. Vefat edene kadar içine kapanan Ali’ye en iyi gelen şey ise abisidir. Bir gün Ali ve abisinin bulunduğu mağara çöker ve gelen kurtarma ekiplerinin içinde Dr. Adil ile karşılaşır. O günden hastaneye asistan olarak kabul ediliş gününe kadar Aliyle Adil Hoca ilgilenir ve destek olur. Sonunda Ali, Adil Hocanın başhekim olarak görev yaptığı hastanede çalışmaya başlar ve ona verilen görevleri eksiksiz tamamlamaya çalışır. Aldığı görevleri ve sorumlulukları sorunsuz halleden Ali, bu başarısına rağmen hastane yönetimine ve hastalara ara sıra yaranamamaktadır.
  Karakteri canlandıran Taner Ölmez, mükemmel bir oyunculuk performansı sergileyerek Ali Vefa karakterini izleyiciye sevdirmeyi başarmıştır. Eksiksiz ve eleştirilere açık olmayacak kadar net bir performans sergileyen Sönmez, oldukça büyük bir takdiri toplamıştır. Bunu sonuna kadar hak ettiğini de en içten başarı dileklerime ekleyerek söyleyebilirim. Kesinlikle bu oyunculuğa bir bölüm bile olsa tanıklık etmenizi öneririm.

  Ferman ve Nazlı...
  Ferman Eryiğit (Onur Tuna) 30 yaşında Ali Vefa’nın hocası ve hastanenin yıldız doktoru. Aynı zamanda hastanenin yöneticisi ve kurucusu Beliz’in (Hazal Türesan) sevgilisi. Adil Hocanın öğrencilerinden biri olan Ferman, aynı zamanda Ali’nin bulunduğu ekibin şefi. Ferman Mucize Doktor dizisinin en gizemli ve sert gözüken ama bu tanıma uymayan karakteri. Her ne kadar öyle gibi gözükse de içinde bir şefkat, sadakat saklıdır. Kimseye göstermemeyi seçse de oldukça yumuşak bir kalbi vardır. Onur Tuna ise bu karakteri layığıyla canlandırmaktadır.
  Nazlı Gülengül (Sinem Ünsal), 20 yaşında, hastaneye Ali gibi yeni asistan olarak girmiş bir cerrah adayı. Aliyle birbirlerine aşık. Ali’nin aksine iletişim konusunda oldukça rahat ve herkes tarafından sevilen, cana yakın bir karakter. Hastanenin gelecek vaat eden doktorlarından birisidir.

  Mucize Doktor Mantık Hataları
  Mucize Doktor senaryosu bakımından oldukça büyük mantık hataları barındırır. Özellikle asistan doktorların 20 yaşında olması gibi olması imkansız özellikler gibi. En basitinden bir hesaplama yapacak olursak 18 yaşında tıp fakültesine giren öğrenci 6 yıllık eğitiminden sonra 1 yılını da TUS’a bırakmaktadır. Yani toplamda 7 yıllık bir süreçten sonra doktor olabilme potansiyeline sahip bir birey haline gelmektedir. Bundan dolayı asistanlar en az 24-25 yaşlarında olmalıdır ki gerçeklilik anlamında artı bir puan verebilelim.
  Otizmli bir bireyin belli bir konuda diğer insanlara göre çok daha başarılı olabilmesi doğru fakat dizide aksettirildiği gibi bir mekanizma söz konusu değildir. Dr. Ali Vefa hastaya baktığı gibi hiçbir tetkik olmadan olayı kafasında canlandırıp teşhis koyuyor ve yanındaki alan uzmanları da sık sık buna koşulsuz katılabiliyor. Mantık açısından doğruluk payı belli bir yere kadar olan iş, Mucize Doktor dizisinde tamamen bir şova dönüşmüş haldedir.

  Konusu
  Mucize Doktor, otizmli cerrah adayı Ali Vefa’nın Berhayat Hospital’a asistan olarak kabul edilmesiyle başlıyor. Ali, alanında oldukça başarılı, sorumluluklarını ve görevlerini eksiksiz yerine getirmeye çalışan 20 yaşında bir doktordur. İleride başarılı bir cerrah olarak abisine verdiği sözü tutmaya çalışan Ali için bu hiç kolay bir deneyim olmayacaktır. Ali, iletişim ve etkileşim konularında problem çektiği için hastalarla olan diyaloğu oldukça basit bir seviyededir. Neyse ki Dr. Nazlı vardır. Nazlı, hastanede Ali’nin en büyük destekçisidir. Her anlamda Aliye yardımcı olan Nazlı, hocalarından Ferman’dan hoşlanıyordur. İlerleyen zamanda hisleri büyük ölçüde değişecek olsa da bir sevgili edinme ihtimali oldukça düşüktür. Mucize Doktor, otizmli bir cerrah adayının başından geçenleri konu almaktadır.

  Kaynak: https://www.filmhalisi.com/mucize-do...zi-incelemesi/
 • smm panel
 • 20-01-2020, 12:11:39
  #2
  kaporta üstünde ciğer sahnesi vardı beni çok etkilemişti
 • 20-01-2020, 12:13:06
  #3
  Sye adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  kaporta üstünde ciğer sahnesi vardı beni çok etkilemişti
  Sahibinden kızarmış takılmalık ciğer
 • 20-01-2020, 12:15:55
  #4
  The good doctor uyarlaması hocam onuda ekleyebilirsin
 • 20-01-2020, 12:21:12
  #5
  Buna harcayacağın zamanı yabancı dizilerde harca. Emeğine sağlık gene güzel inceleme olmuş.
 • 20-01-2020, 12:44:15
  #6
  XantibieN adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  The good doctor uyarlaması hocam onuda ekleyebilirsin
  Girişte var aslında hocam ama dikkatinizden kaçtı sanırım

  mavikorku adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Buna harcayacağın zamanı yabancı dizilerde harca. Emeğine sağlık gene güzel inceleme olmuş.
  Güzel yorumunuz için teşekkürler hocam Şahsi fikrim sizinle aynı ama sonuçta bununda bir alıcısı var yazarsam linçten başım döner sanırım