• 17-01-2014, 01:17:07
  #1
  Merhaba arkadaşlar

  Diziyi izleyenler yorumlarını paylaşırsa sevinirim.

  Benim ilk bölüme ve genele dair yorumum;


  Kızılelma dizisi‘nin ilk bölümünü izledim. Maksadım Milli İstihbarat Teşkilatı‘nın kuruluşu ile ilgili Osman Sınav‘ın bakış açısını öğrenmekti. Özetle çocukluğunda babasından sürekli tarihi hikayeler dinleyen bir çocuğun babasını kaybettikten sonra piskopata bağlaması ve askerde 200 teröristi püskürttükten sonra MİT‘in dikkatini çekmesi ve askerden alınıp MİT‘de göreve başlaması üzerine. Kızılelma dizisi‘ni izlerken ilk korkum her Türk dizisinde olduğu gibi hikayenin bir kadın ve bir erkek üzerinde yoğunlaşması, işin içerisine saçma sapan duygusal aşkların karışması oldu. Korkulan olmadı aslında ama olacak sinyalleri verdi. Dizinin kahramanı ileride bir aşk yüzünden belaya girecek, bunun sinyalini ilk bölümde vermiş oldu. Efendim bu çocuk MİT‘in dikkatini 200 teröristi öldürerek çekmedi tabiki. Kendisini çeken kameralara “Ülken için yaşa, aşkın için öl” dediği zaman istihbarat daire başkanı ağır bir ablamız taktı buna kafayı ve MİT’e aldı. MİT’e alırken beyefen dinin koyduğu mustang araba şartı çok komikti ve İstihbarat Daire Başkanı Hanımağa çocuğa dersini verdi. Mustangı aldım zanneden çocukcağız arabaya ilerlerken arabanın bir patlayışı vardı ki uwww. MİT’iz biz, bi mustangı veremedeğimizi düşünme diye arabayı hem aldık hem de şımarma diye patlattık, mesajı verdi adamlar.

  Şimdi gelelim Kızılelma dizisi ve Realite’ye.

  Bizler hep CIA, FBI, MOSSAD, KGB, MI5 gibi istihbarat teşkilatlarını Hollywood filimlerinden tanıdık. Harbi adamlar güzel filimler de yapmadı değil hani. MIT oturmuş düşünmüş, ulan bizi niye kimse tanımıyor, biz niye bi filim yapmıyoruz demiş ve bu görevi Osman Sınav abiye vermiş. Ya arkadaş sen ki 700 yıllık geçmişi olan ve dünyada ilk istihbarat teşkilatını kurmuş olan bir devletin devamı olan Turkiye’nin istihbarat teşkilatısın. Tanıtım için çektireceğin bir filime böyle bir tema ile başlanır mı?

  Serseri bir çocuk

  Teröristleri püskürttü

  Ülken için yaşa aşkın için öl diye bağırdı

  Hikaye bu değil tabi. Bu çocuğun geçmişte babası ile yaşadığı anekdotlar ileride farklı noktalara çıkabilir.

  Ama güç, inanç, irade, koşu, saçma sapan tatbikatlar MİT’i anlatan şeyler değil. Bir istihbarat teşkilatı kas gücü ile değil bilgi gücü ile ayakta kalır. Yani senin izbandut gibi 1000 kurşun yediğinde bile ölmeyen 1000 adamın olsun diyelim. Bu adamları 1000 kurşun öldürmüyorsa 1 füze öldürür. Bunu düşünemeyen beyinle yapılmış sanki dizi. E 200 adamı püskürttüğüne göre, MİT’in gücü polat alemdar gibi kahramanlara sahip olmaktan kaynaklanıyor, hissi uyandırmış filim.


  Halbuki adı üstünde İSTİHBARAT TEŞKİLATI. Yani bilgiyi herkesten önce alıp değerlendirmek ve o bilgiyi düşmanın aleyhine kullanmak. Bunun için senin orada kafası zehir gibi çalışan dahileri, manipulasyon uzmanlarını, 6 dil bilen turist görünümlü ajanları ön plana çıkaracaksın ki düşmanların vay be desin. Elinde silah sağa sola ateş eden bir salak koymak, MİT’i küçük düşürmek demektir.

  Velhasıl, ileride güzel şeyler olur mu bilmiyorum. Ama umuyorum ki Kızılelma dizisi bir aşk dizisine dönmez. Umuyorum ki on kurşun yedikten sonra kahramanımız polat alemdar gibi ikide bir ayağa kalkmaz. Ya da olaylar kas gücü üzerine değil de istihbarat ve manipulasyon üzerine yoğunlaşır. Aksi taktirde izleyeceğimiz bir rambo filmi bundan daha fazla tat verecektir.
 • smm panel
 • 17-01-2014, 09:24:44
  #2
  çok kısa sürede tırt olur. azıcık gerçek askerlik ve özel harekatçılar ile harmanlasa tadından yenmez bir konu çıkardı, dağ yada nefes baz alınarak da hazırlanabilirdi. aşırı hoolywood özentisi ile özgün olmaktan uzak kalmış. Dombra yakışmış ama.
 • 17-01-2014, 17:33:33
  #3
  Konusu iyi ilerleyen zamanlarda daha iyi olacaktır. Ancak silah efektleri vs çok dandik olmuş. İlerleyen zamanlarda bakalım neler olacak?
 • 18-01-2014, 07:56:28
  #4
  ilk bölümde birşey anlatmadı dizi. iyi başlayamadılar bence de ama osman sınav bu adam, neyi başaramadı ki bunu başaramasın.

  dizinin önü kesilmezse iyi yerlere gelecek eminim.
 • 18-01-2014, 08:06:53
  #5
  Abi o değilde MİT'in başkanı Helikopterle gelmesi, altında lüks arabaların refaket etmesi..

  -Hayirdir abi bu havan kime

  Diye sorasim geldi

  HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 • 18-01-2014, 08:49:32
  #6
  Posterine bakıp bir şeye benzetebileceğiniz, ancak çekim tekniği açısından bir şeye benzemeyen, zayıf senaryosu ile de hayal kırıklığı yaratan bir dizidir. Oyunculukları da zayıf üstelik.

  Mobilden gönderildi.
 • 18-01-2014, 14:55:51
  #8
  2ci fragmanını izledim. Düzelme var gibi geldi. Osman Sınav yapıtları hep ilk bölümlerde değil sonradan güzelleşiyor bu da öyle olacak gibi.
 • 18-01-2014, 15:08:12
  #9
  Sakarya Fırat'ı kaldırdılar, yerine bunu getirdiler.
  Sen ne ayaksın Osman Sınav diye soramadan edemiyorum.
  Dombra ve Kızılelma'yı alet ediyorlar. Bu diziden bir cacık olmaz.
  Kovboyculuk oynuyorlar.