Db2 - R10.net
15
Bildirimler TÜMÜNÜ OKUNDU SAY
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..
Giriş Yap Kayıt Ol
 • 10-09-2019, 10:39:26
  #1
  DB2, IBM(International Business Machines) tarafından geliştirilen hareketsel ve depolama işleri için geliştirilmiş veritabanı yönetimi ve analitik yönetimi sağlayan sistemidir. Özellikle Unix sistemi başta olmak üzere Windows, Linux, Z/OS sunucularında çalışmaktadır. Yüksek performansı ve verileri eyleme dönüştürme konusundaki kullanılabilirliği ve güvenilirliği ile ön plana çıkmaktadır.
  DB2, BLU Acceleration( bellek içi teknoloji), IBM purescale( sürekli veri kullanılabilirliği), ileri düzeyde gelişmiş yönetim araçları, geliştirme araçları iş yükü yönetimi, depolama optimizasyonu ve üzerinde işleme izin verilen veri sıkıştırma işlemleri gibi üst düzey işlemlerin yapılmasına olanak tanımaktadır.  DB2’nin Avantajları Nelerdir?
  DB2 bütün yapılan işlemleri yüksek performans eşliğinde gerçekleştirir. Bu sayede analitik işlemlerinizde ekibinizin daha seri ve doğru karar vermesine yardımcı olmaktadır.
  Kesintisiz olarak kullanabildiği için, olağandışı durumlarda veri kurtarma yeteneği sayesinde veri ve zaman kaybını en aza indirir.
  Güvenlik açısından üst düzey güvenliğe sahiptir. Veri depolama ve uygulama aşamalarını yönetmenin kolaylaştırılması açısında veri şifrelemeleri ve güvenliği uluslararası standartlarda tutmaktadır. Tüm alternatif veritabanı türleri arasında genellikle yüksek performansı nedeniyle de tercih edilmektedir.

  DB2’nin Özellikleri Nelerdir?
  Bellek içi teknoloji sayesinde üst düzeyde hızlı işlem yapılmasını sağlar. SAP sertifikasına sahiptir ve bu sayede daha az kaynak kullanarak daha fazla performans sunmaktadır.
  Depolama alanını küçülterek gerekli olan ihtiyaçları azaltır. Verileri kullanışlı bir halde sıkıştırır. Depolama optimizasyonu özelliğinden yararlanarak performans artar. Bu sayede de kullanıcıların zamandan tasarruf etmesini ve işlemede gereken gücün tüketimini azaltır.
  IBM Purescale yani sürekli kullanılabilirlik durumu için birçok sistem üzerinden verilere erişilebilmektedir. OLTP için gerekli olan üst düzey kullanılabilirlik arz eden işler için uygun durumdadır. Bu sistemle büyük boyuttaki veriler üzerinde operasyon yapmak mükemmel sonuçlar vermektedir.
  Bunların dışında; SQL uyumluluğu özelliği ile eski sistemlerdeki veriler hızlıca ve güvenli olarak yeni sisteme taşınabilmektedir.

  Tüm Veritabanı Makaleleri:


 • 10-09-2019, 10:53:49
  #2
  üniversitedeyken seminerde turkcelden bi adam gelmişti. ibm db2nin avantajlarından bahsediyordu. aklımda kalan tek şey büyük firmaların kullandığı ve çok pahalı olduğu. bir ara oracle 10g ile birkaç deneme yapmıştım. ücretsiz versiyonu çok sınırlıydı ve sadece geliştiricilerin öğrenmesi içindi. iş hayatına atılınca daha çok mysqlin kullanıldığını gördüm. bazı yerlerde de postgre kullanılıyor. turkcel gibi büyük firmalar kullanıyor db2 ve oracle'ı.
  PHPSMM instagram beğeni, takipçi ve yorum servisi