Merhaba, sorumu yanıtlayabilecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Benim XX YAZILIM MAKİNE HAVACILIK ELEKTRONİK VE SAVUNMA SAN. LTD. ŞTİ. adında bir şirketim var. Amaç ve konusu yalnızca unvanda geçen faaliyet alanlarına ilişkin düzenlenmiş şekilde. Ana faaliyet alanı ise programlama 62'li nace kodu. Bu nace kodu ile Sanayi Sicil ve Ticaret Odası kayıtları mevcut. 6102 TTK da (1 temmuz 2012) ultra vires ilkesinin kalktığı ve amaç konu ya da unvan dışında bir sektörde iş iştigal etmesinin şirket için artık sıkıntı olmadığı, tadil/tescil gerektirmediği yönünde. Bununla alakalıda GİB 2013 'te bir özelge yayınlıyor. Diyor ki
Alıntı
“ilave faaliyet konusuyla ilgili olarak anasözleşme değişikliği ve ticaret sicilinde tescil işlemi yapılmadan vergi dairesine yapılan ilave faaliyet bildiriminin yeterli kabul edilerek buna göre fatura düzenlenebileceğini"
belirtmiş. Ben bu şirketim üzerinden Emlak ofisi açabilir ve bu büroyu şube göstererek vergi levhama emlak danışmanlığı nace kodunu ekletsem fatura kesip bu işi yapabilir miyim? Ayrıca Türk Patent üzerinde tescilli (şirketim adına tescilli) XX GAYRİMENKUL markasının logosunu kullanarak XX YAZILIM LTD. ŞTİ. şeklinde fatura bastırmamda sakınca var mıdır?

Şimdiden çok teşekkür ederim.