İnternet'i çöplük olmaktan kurtarmanın yolu - R10.net
 • 22-07-2021, 14:33:11
  #1
  Belli bir süre sahipleri tarafından aranmamış ve sorulmamış banka hesaplarına ait bakiyeler nasıl merkez bankasına devredilip, hazineye gelir kaydediliyorsa GOOGLE, AOL, FACEBOOK, INSTAGRAM, TWİTTER de belli süre işlem görmeyen hesaplar (bu mesela 15 sene olabilir) başkalarının alması için boşa çıkarılabilir. Ancak bu şekilde internet çöp olmaktan çıkar. Yoksa değil çöp internet büyük bir dijital çöplük olur. Yavaş yavaş internet de de müsilaj başladı. Çözüm dediğim gibidir. 15 yıl boyunca hiç login olmamış hesaplar boşa çıkarılmalı ve bu ilan edilmemelidir. İnterneti derme çatma kültürün etkisinde kısa yoldan emek vermeden kazanmak isteyen şımarık okul kaçkınlarının dayatmalarından kurtarmak ve profosyonellerin arge departmanlarında yer alan kişilerin maharetli yeteneklerine teslim etmenin başka yolu olmasa gerektir.

  Kıymetli olduğunu düşündüğüm bu paylaşıma kim ne der merak ederim.
 • 22-07-2021, 14:36:48
  #2
  15 sene değil de 5 sene olabilir. Millet sırf boşta olmasın diye alıyor kullanıcı adını konsept falan da yapmıyor hesaba da girmiyor boşa gidiyor.
 • 22-07-2021, 14:38:24
  #3
  ynsemrekrdg adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  15 sene değil de 5 sene olabilir. Millet sırf boşta olmasın diye alıyor kullanıcı adını konsept falan da yapmıyor hesaba da girmiyor boşa gidiyor.
  İnsan ömrünün kısa olduğu da göz önüne alınırsa doğru 5 yıl da olabilir. Makul
 • 22-07-2021, 14:51:22
  #4
  kullanılmayan hesapların açılması bir işe yaramaz bu teknik olarak da teorik olarak da bir çözüm değil. Logların kayıtlı kalmasını her firma ister. Zaten interneti çöp haline getiren kapalı hesaplar değil açık hesaplar.
  Sosyal medya kullanım lisansı gibi bir ürün olması gerek herkes içerik üretememeli. kıçı başı ayrı oynayan herkes popüler ne işe yarar bilinmez vasfı bilgisi ilmi olmayan herkes fenomen. soyunan fenomen içen fenomen ahlaksız fenomen kendini hacı hoca sanan ne idiğü belirsiz herkes fenomen. okuma yazmayı zor beceren ancak kitap çıkaran fenomenler var.

  takipçi sayısına göre vergilendirme,
  platformların içerik üretme yeterlilik belgesi gibi online sınavları,
  faydalı faydasız içeriği ayırt etme algoritmaları ve bunların faydasız içeriklere ait hesaplara kısıtlama getirilmesi,
  tüm kullanıcıların tek hesabı olabilmesi için tc dogrulama gibi sistemler ile herkese her platformdan 1 üyelik verilmesi,
  hatta ve hatta referans sistemi ile üyeliğin zorunluluk olması,
  18 yaş altı kimsenin kati suretle üyeliklerinin kabul edilmemesi
  post truth teknikleri ile manipilasyonlara neden olanlara ağır para ve hapis cezalarının gelmesi
  devletler bazında sosyal medya içerik üretim ve paylaşım sertifikası sınavları tarzı uygulamalar ile yasal olarak içerik üretim izni verilip verilmemesi (adam arkadaşının üzerine işiyor ve fenomen oluyor zırvalığa bak)
  okullarda sosyal medyanın ders yerine bölüm olarak lisans programları dahiline alınması
  devletler bazında sosyal medyanın artık bir şube müdürlüğü ya da daire başkanlığı statüsüne alınması

  gibi gibi maddeler sıralanabilir. bu konuda tez hazırlamak istiyorum açıkcası sonu yok yaz yaz bitmez.
 • 22-07-2021, 14:58:11
  #5
  Akkili kontraktlar hayatimiza daha fazla girmeye basladigi zaman bu dediginiz seyler olabilir. Suanki durumda biraz zor gibi..