Bu da Benim Hikâyem - Adım Adım İlerliyoruz - R10.net
 • 11-11-2018, 03:54:14
  #1
  Herkese merhaba,
  İsmim Barış Can. R10 üzerinde uzun süredir içerik üretimi yapıyorum, herhalde pek çok kişiyle daha önce çalışmışızdır.
  İçerik üretimine ailemin tekeri ters dönünce, üniversitede iken başladım; konum çok hit değildi ancak müşterilerim her zaman kalıcı oldu ve şimdilerde birkaçı ile çalışmaya devam ediyoruz. Periyodik olarak benden içerik alanlar, bana mutlaka dönüyorlar ve bu durumdan epey hoşnutum. Hepsine, ayrı ayrı teşekkür ederim.

  Gelelim konuya,
  Uzun süredir içerik ürettiğimden, Türkçe dilinde, belli sektörlerde zaman zaman siteler açtım. Adsense'e kabul edildim, bir hesabım var; günde 3-4 TL bırakan siteler oldu; ancak hem içerik üretimi işlerimin yoğunluğundan ötürü hem de okulum dolayısıyla sitelere ayıracak vakit bulamıyordum. Geçtiğimiz aylarda, biraz zaman yaratabildiğimde; bir İngilizce site açtım, sadece hobi amaçlıydı ve ilgilendiğim belli bir sektörle ilgiliydi. Adsense ekledim, bıraktığı tutarı görünce burada "Türkçe site ile uğraşmayın, hobi olarak uğraşın ancak Adsense için kesinlikle yapmayın." diyenlere hak verdim. Türkçe sitemden aldığım dört, hatta beş tık; İngilizce sitede bir tıkla, hatta sadece gösterim başına verilen miktarla dahi sağlanabiliyordu. Elbette, Türkçe niş sektörler de olabilir, ancak samanlıkta iğne aramaya benziyor ve İngilizce'ye de biraz hakim olduğumdan, İngilizce siteler üzerinden yürümeye karar verdim. Mezun oldum, şimdilerde ciddi bir proje için oldukça fazla zamanım var ve programlı çalışırsam başarabileceğime inanıyorum.

  Bir site açarsam, buraya konu açacağıma dair söz vermiştim kendime. Çünkü, fark etmeseniz de yazdığınız yorumlar insanlara epey şevk veriyor; umuyorum bana da verebilir. Adım adım gideceğim ve haftalık olarak güncellemeler yapmaya çalışacağım. Elimden geldiğince, siteyle ilgili yaptığım ve içerik üretimi için kullandığım ne varsa; buraya aktaracağım ki, hem ben tecrübeleneyim hem de konuyu okuyan insanlar faydalanabilsin.

  Siteyi Açmadan Önce
  - Bir sektör, öyle bir sektör olsun ki; sonsuz bir içerik havuzu bulunsun. Sıkıldığımda, yahut herhangi bir kategori için bir şey yapmak istemediğimde, başka bir kategori için çalışabileyim. Bunu buldum.
  - Bir alan adı, akılda kalıcı; olabildiğince kısa. Bunu da buldum; çok iyi bir alan adı buldum, iki kelime. Hatta, ilk kelimenin sonundaki çoğullaştırıcı 's' bulunmasa, binlerce dolara satılan bir alan adı. Güzel oldu.
  - Hosting zaten vardı, sıkıntı olmadı.

  Sektör Araştırmasına Dair
  - Semrush otuz günlük bir deneme üyeliği veriyor, Longtailpro ise yedi günlük. Her ikisinden de faydalanarak -zaten her ikisi de hemen hemen aynı detayları ve istatistikleri sunuyor- olabildiğince kapsamlı bir sektör araştırması yaptım. Zorluk derecesi hiç de fena değil sektörün, önceden de biliyordum ama bu araçlarla emin oldum. Anahtar kelime analizlerini, başlıklarda kullanabileceğim bazı kalıpları ve hemen her şeyi listeledim.

  İçerik Oluşturmaya Dair
  - İçerikleri oluşturmaya başlamadan önce bir liste yaptım. Bunu her ay yapmayı planlıyorum. Başlıkları ve alt başlıkları içeriyor.
  - Bu listeye binaen günde üç içerik oluşturacağım. Şu an sitede sadece bir içerik var, ancak cornerstone dediğimiz türden. Siteyi oluşturmaya başlarken cornerstone dediğimiz içeriklerin önemli rol oynadığını düşünüyorum.
  - Herhangi içeriği oluştururken, Semrush ve LTP üzerinden bulduğum alakalı kelimeleri içeriğe uygun bir şekilde ekliyorum; ancak ekstra olarak Ubersuggest ve LSIGraph gibi sitelerden de yararlanarak Long Tail Words dediğimiz uzun kuyruklu kelimelerden yararlanıyorum. Sizin de yararlanmanızı öneriyorum.
  - Görselin ve temanın çok mühim olduğunu düşünenlerdenim, özellikle manşet görsellerinin çarpıcı olması, her şeyi değiştirebiliyor; manşet görselleri için Canva kullanıyorum.

  Site Teması: Newspaper

  Sitede Kurulu Olan Eklentiler
  - Yoast Seo: Seo konusunda kendisini sürekli güncelliyor.
  - Autoptimize: Siteyi hızlandırma konusunda epey başarılı.
  - Jetpack: Bu eklentiyi sırf ücretsiz CDN'i olduğu için kullanıyorum. Bulunmaz bir nimet olduğu kesin.
  - ShortPixel Image Optimizer: Görsel optimizasyonu konusunda bence en iyisi.
  - Ultimate Nofollow: Genelen site dışı linkleri yazılarımda mutlaka bulunduruyorum "yararlı bağlantılar" adı altında. Bu sebepten nofollow yapacak bir eklenti şarttı.
  - WP Fastest Cache: Basit bir cache eklentisi, uzun süredir kullanıyorum. Hız konusunda ahım şahım bir değişiklik yapmıyor şüphesiz ancak basit olması epey cezbedici.

  İlerleyen dönemde yapılacak birkaç şey daha, kurulacak birkaç eklenti daha var; ancak onları da sonra kaleme alacağım.

  Tavsiyelerinizi, görüşlerinizi ve yorumlarınızı eksik etmezseniz çok memnun olurum.
  Görüşmek üzere.

  __________________________________________________ ___

  19.11.2018 Pazartesi
  • Siteye dair her Pazar ya da Pazartesi güncellemeler geçeceğimi belirtmiştim, başlayalım.
  • İçerik üretimi işim hasebiyle, bu hafta kendi sitemle çok da istediğim gibi ilgilenemedim. Planladığım 20+ içerikken, 10'da kaldık. Olsun, problem değil.
  • İçerikler index aldıkça yavaş yavaş sosyal medya aracılığı ile beslemeye başlıyorum. Beslemeye başlarken dikkat ettiğim tek şey; sosyal medyadaki konunun sektörüm yahut başlığım ile alakasız olmaması. Gerekirse o sosyal medya araçlarında ben sayfa açıyor, soru soruyor ve bu şekilde sayfalarımı linklemeye çalışıyorum. Reddit, Quora, Stackoverflow gibi ortamlar önerimdir.
  • Bunun dışında, Snap Poster eklentisi kurdum. Tumblr ve Medium bloglarımı açtım. Bloglara, auto-poster entegre ettim. Sadece öne çıkarılmış görsel, excerpt dediğimiz özet bölümü ve link şeklinde gönderim başladı. Jetpack aracılığı ile de Facebook ve Twitter'dan paylaşımları ayarladım.
  • Kısaca, bu hafta sosyal medya entegresi ve index alan içeriklerin sosyal medyada yavaşça beslenmesi ile devam etti.
  • Bu işlere girerken her zaman sabrın en önemli şey olduğunu söylüyorum ve bunu her defasında kendime yineliyorum. Bir haftalık bir siteden kimse birinci sayfa performansı bekleyemez, ben de beklemiyorum. Şu an sıralamalara yavaş yavaş, bazı kelimelerde giriyorum. İlk 100'e giren pek çok kelime ortaya çıktı ve bunlar benim için bir hayli yeterli gelişmeler.
  • Sosyal medyadan gelen hit sayısı fena değil, ancak amacım öncelikli olarak sosyal medya tarafı değil. Sektör, sosyal medyaya çok fazla hitap etse de özellikle Facebook kanadından reklam yapmak için iyi bir bütçe gerekiyor, o da bende şu an için mevcut değil.
  • Haftaya, daha fazla içerik girmem ve daha iyi haberlerle gelmem ümidiyle, görüşmek üzere.
  __________________________________________________ ___

  25.11.2018 Pazar
  • Herkese merhaba, kaldığımız yerden devam edelim.
  • Bugün ikinci haftayı doldurduk, içerik bakımından yine istediğim performansı sergileyemesem de gelişmeler güzel.
  • Sosyal medya tarafından çektiğim hitler işe yaramakta. Sıralamalarda tırmanış sosyal medyaya bıraktığım linkler ve (bence en büyük sebebi) kaliteli içerik sebebiyle devam etmekte.
  • Search console üzerinde yakaladığım ancak kullanmadığımı fark ettiğim bazı kelimeler var, onları yazılara uygun biçimde ekleyerek oralarda da güçlenmeyi hedefliyorum.
  • Şu an hit sosyal medya haricinde 1-8 arasında oynuyor.
  • En güzel yönü ise ilk tıkı aldık. TBM hiç fena değil, bu şekilde giderse hiçbir problem yok: https://prnt.sc/lmsc9j
  • Siteyi bir de Pinterest'e ekledim son olarak, görsel üzerine çalışmıyorum ancak bilhassa rakip analizi yaptığımda pek çok sitenin Pinterest üzerinde sayfasının olduğunu gördüm, bir ihtimal sıralamalarda beni biraz daha iyi yerlere getirebilir.
  • Sevgi, saygı, bir de selam. İyi dileklerinizi eksik etmeyin.

  __________________________________________________ ___

  30.12.2018 Pazar
  • Bir buçuk aya dayanmışız, ne zamandır güncelleme de yapmıyoruz. Yapalım.
  • Nextscripts'i kullanmayı bıraktım. Tumblr ve Medium bloglarına artık otomatik post göndermiyorum. Riskli olabileceğini düşündüğüm için bıraktım, nihayetinde Web 2.0 siteleri olsa da direkt site metninin giriş bölümünü paylaşıyor ve sürekli link vermek zarar verebilir gibi geldi. Hoş, bugüne kadar önceki projelerimde vermemişti, ama yine de bıraktım.
  • İstatistiklere göz attığımda sosyal medya hiti, güncel içerikleri paylaşmadığım günlerde doğal olarak pek az; ancak organik hit 25-30 şeklinde ilerliyor. Bir buçuk aylık süreçte, planıma sadık kalmadığımı ve pek az içerik girdiğimi de düşünürsek bir hayli iyi.
  • İçerik demişken, içerik yöntemimi değiştirdim. Birkaç yazı okudum, bilhassa günümüzde Google sıralamalarında yükselmenin metin açısından önemi ile ilgili. Artık 300 kelimeden ibaret içerikler üretmiyorum. Olabildiğince büyük, olabildiğince geniş kapsamlı içerikler hazırlıyorum. Ek olarak elbette kategori içine sıradan, 300 kelimelik içerikler ekliyorum ancak başlıca hedefim her kategori için birkaç adet bu şekilde geniş çaplı içerik üretmek. Bu şekilde iç içe bir link şeması oluşturmak ve iç linklerle siteyi olabildiğince birbirine bağlantılı yapmak istiyorum.
  • İçerik üretimi ile ayrıntılı bilgi için öneri: https://neilpatel.com/blog/seo-copyw...-for-google-2/
  • 2019'da yazıları hem sıklaştırmayı hem de yazı içi linklendirmeleri düzgün bir şekilde yapabilmeyi hedefliyorum. Günde en azından bir, bir buçuk saat ayıracağım site için. Çünkü büyüdüğünü rahatlıkla görebiliyorum ve pek çok içerik ilk sayfaya çıktı bile.
  • Bir ara spin içeriklerle paravan blog sistemi denemeyi düşündüm, henüz yapıp yapmamakta emin değilim; iyi olarak gördüğüm birkaç kişiden yardım istedim ancak dönüş yapamadılar, canları sağ olsun. Bu konuda olumlu ya da olumsuz deneyimleriniz varsa dinlemek isterim. Spinleri premium hesaplarla yapacağım, bu sebepten pek de spin olmayacak.
  • Böyleyken böyle, yine güncelleyeceğim, yine görüşeceğiz.
  • Kendinize iyi bakın.
  Kişisel Blog | Nitelikli İçerik Üretimi
 • 11-11-2018, 04:06:02
  #2
  Takipteyim, şimdiden başarılar diliyorum.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  'Marifet, iltifata tabidir'
 • 11-11-2018, 04:10:02
  #3
  Başarılar projeye detay atlamadan başlamışsınız.
 • 11-11-2018, 04:57:02
  #4
  Güzel ve gayet bilgilendirici bir girizgahla başlamışsınız bile.

  Umarım hedefinize en kısa sürede ulaşırsınız.

  Takipteyim, başarılar diliyorum.
 • 11-11-2018, 07:06:05
  #6
  Rotası belli olmayan gemilere rüzgar bile yardımcı olamaz misali neler yapılacağından, yapmanız gerektiğinden eminsiniz. Böyle olunca başarılı olacağınızdan eminim. Herşey gönlünüzce olsun, başarılar.
  Ücretsiz Web Sitesi - www.rehber.com.tr
 • 11-11-2018, 19:28:02
  #7
  Shakumakavelli adlı üyeden alıntı
  Takipteyim, şimdiden başarılar diliyorum.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  Çok teşekkürler.

  Bonarous adlı üyeden alıntı
  Başarılar projeye detay atlamadan başlamışsınız.
  Teşekkür ederim, bakalım, neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

  MoN adlı üyeden alıntı
  Güzel ve gayet bilgilendirici bir girizgahla başlamışsınız bile.

  Umarım hedefinize en kısa sürede ulaşırsınız.

  Takipteyim, başarılar diliyorum.
  Merhaba, umuyorum ulaşabilirim; teşekkür ederim.

  ultraslan3556 adlı üyeden alıntı
  fav'lara eklendi, takip.
  Merhaba, teşekkür ederim; mesajınızı cevaplayacağım, gördüm ancak dönemedim.

  memati08 adlı üyeden alıntı
  Rotası belli olmayan gemilere rüzgar bile yardımcı olamaz misali neler yapılacağından, yapmanız gerektiğinden eminsiniz. Böyle olunca başarılı olacağınızdan eminim. Herşey gönlünüzce olsun, başarılar.
  Merhaba, çok teşekkür ederim; umarım söylediğiniz gibi, başarılı olabiliriz. (:
  Kişisel Blog | Nitelikli İçerik Üretimi
 • 16-11-2018, 23:10:27
  #8
  Hesaba girmeden okuyordum.O kadar güzel ve detaylara önem vererek anlatmışsınız ki bir teşekkürü size borç bildim. Teşekkürler.Başarılar dilerim.
 • 16-11-2018, 23:30:59
  #9
  SamuraiInPajama adlı üyeden alıntı
  Hesaba girmeden okuyordum.O kadar güzel ve detaylara önem vererek anlatmışsınız ki bir teşekkürü size borç bildim. Teşekkürler.Başarılar dilerim.
  Merhaba, teşekkür ederim.
  Her pazar güncelleyeceğim konuyu. Orada da işe yarar şeyler bulabilirseniz ne mutlu bana.
  Sevgiler.
  Kişisel Blog | Nitelikli İçerik Üretimi