Google Search Console Kullanımı - R10.net
 • 12-07-2019, 20:29:03
  #1
  1/2

  Google, web sitenizin tam anlamıyla performansını izlemek için Google Search Console'u oluşturdu. Web sitenizin temel bilgilerini bulabileceğiniz gibi, tarama hataları veya sitenizde düzeltilmesi gereken bilgilere de ulaşabileceğiniz teknik bir servis sayılabilir. Hangi kelimeleriniz arama sonuçlarında kaç kere gösterim aldı, bu gösterimlerin ne kadarı tık olarak geri döndü gibi başlangıç için yeterli bilgilere sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda sitenizde bir sorun olduğunuda e-mail bildirimi ile anında müdahale etme imkanı bulabilirsiniz.
  Hep birlikte Search Console sayfalarına yakından bakalım.

  Performans Sekmesi


  Performans sekmesinde, web sitenizin Google arama kısmında hangi sayfaların ve anahtar kelimelerin arandığını görebilirsiniz. 16 aylık bir süreç boyutunda eskiye dönebilirsiniz veya Özel tarih kısmını seçerek daha eski veya istediğiniz aralıktaki verileri görebilirsiniz. Tabi ki bu veriler ne yazık ki sadece sitenizi Search Console kısmına eklediğiniz tarihten itibaren başlamaktadır.
  Performans sekmesine düzenli olarak bakmanız ile birlikte hangi kelimeler veya hangi sayfalarınıza odaklanacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Üst tarafta gördüğünüz grafik görüntüsünün verileri alt tarafta şu şekilde başlıklandırılmış.
  • Sorgular
  • Sayfa sayısı
  • Ülkeler
  • Cihazlar
  • Arama görünümü
  Hangi cihazdan, hangi ülkelerden, hangi sayfalarınızın Google aramalarında görüntülenip tıklandığını görebilirsiniz. Arama görünümü kısmı ise, AMP makalesi, AMP Zengin olmayan sonuçlar, Zengin içerikler(oylama gibi) gibi bilgileri alabileceğiniz bir bölüm. Hepsinin verileri tıklama, gösterim, TO ve sıralama pozisyonu altında toplanıyor.


  Tıklamalar

  Tıklama miktarı, Google'ın arama sonuçlarında içeriğinizin ne kadar tıklandığını göstermektedir. İçeriklerinizin görüntülenme alıyor ama tıklanma gelmiyorsa, bu size siteniz ile birkaç bilgi verebilir.
  • Sayfa başlıklarınızın çekici olmaması,
  • meta açıklamalarınızın yetersiz olması gibi sonuçları çıkartabilirsiniz.
  Burada tıklamaya etki eden en büyük etken ise, tabi ki arama sonucundaki konumunuz. İlk 3 sıra içerisinde olmanız, doğal olarak içeriklerinizin daha fazla tıklanması anlamına gelmektedir.  İlginizi Çekebilecek Konu: Google Keyword Planner Nasıl kullanılır?


  Gösterimler

  Web sitenizin genel olarak ne kadar sıklıkta arama terimlerinde gösterildiğini gösterir. Burada ki sayı sorgu kısmında gösterilen anahtar kelime arandığında kullanıcılara kaç kere sitenizi gösterdiğini söyler. Fakat unutmayın ki kullanıcılar siteye girmemiş oluyor. Kendi anahtar kelimenizde ne kadar göründüğünü merak ediyorsanız en yukarıdaki Yeni butonuna basarak bir filtre ekleyebilirsiniz. Oraya istediğiniz keyword yazarak ne kadar görüntülenme aldığına bakabilirsiniz.  Tıklama Oranı (TO)
  Tıklama oranı, tıklamalar ile gösterimlerin oranından bulunmaktadır. Tıklama oranı bu işleri yaptığınız da en çok arttırmak istediğiniz bir oran olacaktır. Ne kadar yüksekse o kadar başarılısınızdır. Buradaki oran tıklama kısmında bahsettiğim ilgi çekici başlık, meta açıklamalarının etkisinin çok fazla olduğunu unutmayalım. Hesaplamasını merak ediyorsınız, Tıkalamaların, gösterimlere oranıdır.

  Pozisyon
  Türkçeye çevrilirken biraz hatalı çeviri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ortalama pozisyon ismi daha doğru olacaktır. Yukarıda verdiğim resimdeki pozisyonun 1,5 olduğunu görebilirsiniz. Çünkü bu kelimenizin tam konumu değil, ortalama konumu olarak belirtilmiştir. Farklı kullanıcılarda farklı sonuçlar ortaya çıktığı için buraya tam olarak güvenmek yanlış olacaktır. Ama size temel olarak kelimenizin, arama yapan kullanıcıların gözündeki ortalama konumunu göstermektedir. Örnek resmimizdeki 1,5 pozisoynu bazı kullanıcılarda 1. sıradayken bazı kullanıcılarda 2. sırada olduğumu gösteriyor.

  Kapsam Sekmesi

  Search Console'u tanımlarken teknik bilgilerinde yer aldığından bahsetmiştim. Kapsam kısmı, Google'ın en son indexlemesinden bu yana kaç sayfa bulunduğunu, kaç sayfanın indexlenmediğini, hariç bırakıldığını ve Google sayfalarınızı indexlerken ne gibi hatalar ile karşılaştığını bildirdiği kısımdır. Bu sekme siteniz bir düzene oturana kadar sıklıkla ziyaret etmeniz gerekiyor.
  Google sitenizde bir hata bulduğunda size bildirim yolluyor ve kapsam sayfasında bunu detaylı olarak görebiliyorsunuz. Ayrıntılar kısmına tıkladığınızda hatayı oluşturan sayfalar bulunuyor.  Yukarıdaki örnekte Sunucu hatasından kaynaklı 3 sayfam bu durumdan etkilenmiş. Ayrıntılar kısmına girdiğiniz de bu sorunu çözdüğünüzde Doğrulama başlat şeklinde bir düğme bulunur ve genellikle 1 gün içinde düzeltildi diye mesaj alırsınız. Dizin Kapsam Raporu Hataları detaylı olarak hatalara bakıp bilgi alabilirsiniz.
  Burada en çok dikkat edilmesi gereken yer Hata kısmıdır. Sitenize yeni bir şey eklediğinizde, düzeniniz tam oturmamış ise bu sayfayı sık sık kontrol etmeniz sıralamada gerilere düşmemek için iyi olacaktır. Ayrıca bir çok kişinin kafasında soru işareti yaratan Hariç bırakıldıkısmına da ufak bir değinmek isterim.
  • Doğru standart etikete sahip alternatif sayfa Yinelenen URL ismi altında geçer. Google'da bulunduğu için URL tekrarlanan olarak adlandırılır ve tekrar indexlenmez. Bir sorun teşkil etmemektedir buradaki sayfalar.
  • Yönlendirmeli sayfa URL bir yönlendirme olduğu için dizine eklenmemiştir. siteadiniz.com/blog/kalıcı-bağlantılar şeklindeyken siteadiniz.com/kalici-baglantilar yaptığınızda blog olan linkler yönledirmeli sayfa olur. Google bu içerğin hem iki kere indexlenmesine izin vermez, hemde eski bağlantınızın 404 hata sayfasını vermesini engeller.
  • "no index" etiketi tarafından hariç tutuldu Burada engellenen içerikler Robots.txt dosyası ve sitenizdeki URL'lerde bulunan noindex etiketli linkler yer almalıdır. İstemediğiniz bir link içeriğini burada görürseniz Robots.txt veya temanızı kontrol etmeniz gerekiyor.
  • Tarama anormalliği URL Google botları tarafından getirilirken bir hata meydana geldiğini gösterir. Kodları genellikle 4xx ve 5xx olur. URL denetimi kısmından bir sorun olup olmadığına bakabilirsiniz. Tekrar dizine eklenmesini isteyebilirsiniz.
  • Kopya, gönderilen URL standart olarak seçilmedi Genellikle eklediğiniz etiketleri sitemap bir daha indexlemeye yollarsa oluyor. Aynı etiketi Google daha önce standart olarak varsaymış ve siz tekrar yolluyorsunuz. Google'da buna cevap olarak, ben bunu daha önce standart olarak belirledim. Bu gereksiz. Düzeltmeye çalışmanıza gerek yok, hiçbir problem teşkil etmemektedir.
  • Tarandı - şu anda dizine eklenmiş değil Bu kısımda bir artış olmaması gerekiyor, sitenizin düzgün çalışması için. Bu bölüm ile genel bir bilgim yok ama hep AMP uzantılarım yer alıyor. Ama AMP sayfalarımın index almama gibi bir durumu yok.
  • Bulunamadı (404) Sayfalarınız daha önce bulunup sonradan ortadan kaldırırsanız bu hata ile karşılaşılır. Bu uyarı veren sayfaları Google daha az taramaya başlar. Bir sorun teşkil etmez, yanıltıcı şekilde kullanmadığınız sürece.
  • Kopya, Google kullanıcdan farklı bir standart sayfa seçti Bu URL, bir dizi sayfa için standart olarak işaretlenmiş, ancak Google başka bir URL'nin daha iyi bir standart sayfa olduğunu düşünüyor. Google bu sayfanın yerine standart olarak değerlendirdiğimiz sayfayı dizine ekledi.
  • Robots.txt tarafından engellendi Bu sayfa, bir robots.txt dosyasıyla Googlebot'u engellemektedir.
  Site Haritaları (Sitemap)
  Sitenizin Sitemap dosyasını ekleyebileceğiniz bölümdür. Google botlarının en son ne zaman ziyaret ettiğini, kaç adet linkinizi keşfettiğini görebilirsiniz. Sitemap dosyanıza bağlı olarak kaç adet geçerli linkiniz olduğunu ve nelerin hariç bırakıldığını aynı şekilde görebilirsiniz.
  • Gönderildi Site haritasının bu rapor kullanılarak en son Google'a gönderildiği tarih.
  • Son okuma tarihi Site haritasının Google tarafından son işlendiği tarih.
  • DurumGönderme veya tarama durumu. Olası değerler:
   • Başarılı: Site haritası yüklenmiş ve hatasız bir şekilde başarıyla işlenmiştir. Tüm URL'ler tarama için sıraya alınır.
   • Hata içeriyor: Site haritası okunabiliyor fakat içerisinde bazı hatalar barındırıyor. Bu hataların detaylarna bakmak için site haritasına tıklamanız gerekiyor.
   • Getirilemedi:Site haritası bazı nedenlerden dolayı getirilemiyor olabilir.
    1. Eski site haritası dosyanızı kaldırıp, yenisini ekleyebilirsiniz. Doğru yazıp yazmadığınıza bakın.
    2. URL denetleme aracı ile site haritası dosyanıza Googlebot'un ulaşıp ulaşmadığını test edebilirsiniz.
    3. Bazen site haritasını okumakta Google zorlanıyor, bu durumda sadece bekleyip başka günlerde tekrar denemeniz gerekiyor.
  Daha fazla site haritası hatası merak ediyorsanız, buradan ulaşabilirsiniz.

  Mobil Kullanılabilirlik ve AMP

  Hatalarınızı, mobil uyumlu sayfalarınızı buradan kontrol edebilirsiniz. Amp uyumlu bir temnaız var ise, tema üzerinde değişiklik yapmadığınız sürece buradan hata alma olasılığınız düşüktür. Temanızın uyumluluğuna göre Google hata ile karşılaşırsa size bildirmeye devam edecektir. Örnek resimde gördüğünüz gibi birkaç hata mevcut. Bu hataların hepsi Bitnami'nin sitenin altına reklamını koymasından dolayı oluşuyor. Bu reklamı kaldırıp, hataları doğrula dediğim zaman hepsi düzelecek.
  AMP hatalarının artması ve düzenlememeniz size ciddi sıra kaybı getirecektir. Google'ın önemsediği noktalardan biri AMP iken diğeri de PageSpeed skoru olduğunuda unutmayalım.
  Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

  URL Denetleme Aracı (Google Gibi Getir)

  Eski Search Console 'u kullananların çok fazla kullandığı Google gibi getir, artık Yeni Search Console'da bulunmuyor. Yan sekmedeki URL denetimi kısmına tıkladığınız zaman, yukarıdaki arama çubuğuna götürüyor. Yayımladığınız konu linkini buraya girdikten sonra karşınıza bu şekilde bir sayfa gelmesi gerekiyor.  Manuel İşlemler, Bağlantılar ve Güvenlik Sorunları
  Manuel İşlemler ve Bağlantıları kısmında anlatmıştık daha önce. Güvenlik sorunları ise sitenize bir saldırı yada Googlebotları gezinirken sitenizde zararlı bir yazılım bulduğunda bildirdiği kısımdır.
  Bir bütün olarak Google Search Console tanıdık ve nasıl bu araçtan yardım alacağımızı, içeriğimizi zenginleştirebileceğimizi artık biliyoruz.


  https://www.youtube.com/watch?v=XCADVRotCc0

  İlginizi çekebilecek diğer konular;
  Konu ptcN tarafından (02-08-2019 Saat 16:54:29 ) değiştirilmiştir..