• 14-05-2022, 11:10:18
  #1


  Elon Musk 44 milyar dolar değerindeki Twitter satın alma işlemini “geçici olarak” askıya aldığını duyurdu.

  Ünlü milyarder Elon Musk 44 milyar dolar değerindeki Twitter satın alma işlemini “geçici olarak” askıya aldığını duyurdu.
  Musk’tan 13 Mayıs 2022 Cuma günü gelen açıklamaya göre, ünlü milyarder satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce, Twitter’daki fake hesapların platformdaki oranına dair verilerin netleşmesini bekliyor.
  Alıntı
  Twitter anlaşması geçici olarak askıya alındı, platformdaki fake/spam hesapların oranının gerçekten de %5’ten az olduğunun doğrulanmasını bekleniyor.
  Twitter’da 92 milyondan fazla takipçisi olan Musk’ın attığı bu tweet, platformun hisselerinin hızla değer kaybetmesine sebebiyet verdi. %17,7 değer kaybederek 37,10 dolara gerileyen hisse fiyatları Musk’ın Nisan 2022 tarihinde şirketi satın alacağını duyurmasından beri ilk kez bu denli düştü. Musk bu dönemde hisse başına 54,20 dolar değer biçerek Twitter Inc’i satın alma yolunda “en iyi ve son” teklifini gerçekleştirmişti.
  Twitter hisseleri değer kaybederken, Musk’ın satın alma işlemi için 6,25 milyar dolar değerinde fon sağladığı Tesla hisseleri ise %5 oranında artış gösterdi.
  Musk, platform üzerinden en son paylaştığı tweet’inde 2 Mayıs 2022 tarihli bir Reuters haberine referans verdi. Haber, Twitter’ın 2022’nin ilk çeyreği raporunda toplamda reklam sunulan 229 milyon kullanıcıyı kaydettiğini belirtiyordu. Twitter’ın raporuna göre bu 229 milyon kullanıcının yalnızca %5’inden azı fake ya da spam hesaplardan oluşuyor. Ancak Twitter bu oranı onaylanmış verilerdense bir tahmin yürüterek ortaya koyuyor.  Elon Musk’ın Hamlesi Bir Pazarlık Stratejisi Mi?

  Uzmanlara göre bir süredir bahsi geçen bu %5’lik oranı Musk’ın şimdiye dek hiç duymamış olması imkansıza yakın. Hargreaves Lansdown’dan Susannah Streeter tam da bu nedenle Musk’ın zamanlamasını oldukça manidar bulduğunu dile getiriyor.
  Alıntı
  Bu %5’lik oran bir süredir piyasada bilinen bir gerçek. Musk tabii ki de bunu çoktan görmüştür. Bu nedenle de attığı adımı bir nevi fiyat düşürme stratejisi olarak yorumlamak lazım. Tabii bu durum Twitter için oldukça rahatsız edici olacak, hele ki pek çok üst düzey yönetici çoktan kapı dışarı edilmişken.
  Anlaşmanın başta konuşulan rakamdan daha düşük bir rakama gerçekleşeceğinin sinyalleri ilk olarak 10 Mayıs 2022 Salı günü Twitter hisselerinin 46,75 doların altına düşmesiyle verilmişti.  Ünlü Milyarder Twitter’ı Dönüştürme Hayali ile Yola Çıkmıştı

  Dünyanın en zengin insanı ve kendini tanımladığı haliyle bir “özgür düşünce fanatiği” olan Musk, Twitter’ı satın alma niyetini dile getirdiğinde, bu süreçteki en büyük önceliklerinden birinin, platformdaki bot hesaplardan kurtulmak olduğunu belirtmişti.
  Musk, Twitter’ın yönetim politikasına karşı eleştirel tutumuyla biliniyor. Konuya dair pek çok kez düşüncelerini dile getiren Musk, önceki açıklamalarında platformun algoritmasının tweet’lerin herkese açık olmasına öncelik vermesi gerektiğini savunmuştu. Ünlü milyarder ayrıca reklam veren şirketlere sağlanan hizmetin çok fazla güce sahip olmasını yersiz bulduğunun da altını çizmişti.
  Musk, yakın dönemde yaptığı açıklamalarda ise Twitter’ın Eski Amerikan Başkanı Donald Trump’a yönelik yasağını tersine çevireceğini belirtmişti.
  Twitter ise Musk ile görüşmelerin sürdüğü dönemde pek çok riskli durum ile karşı karşıya kaldığını belirtmişti. Bu riskli durumların başında gelecek planlarının ve stratejilerinin belirsizliğinden rahatsız olan reklam verenlerin çekinceleri geliyordu.
  Musk’ın bu ani karar değişikliğine karşı Twitter Inc. henüz sessizliğini koruyor. Eğer Musk anlaşmadan çekilirse 1 milyar dolar değerinde fesih ücreti ödemesi gerekiyor.

  Ünlü Milyarder Elon Musk’tan Şoke Eden Twitter Kararı!
 • 14-05-2022, 11:12:31
  #3
  Bu adam piyasa borsa kripto denilen hiçbirşey bırakmadı ya çok büyük bir maşa yada çok büyük bir spekülasyon beslenicisi sırf reklam kokan hareketler yapıp ortalığı karıştırıp geri çekiliyor yakında büyük bir tokat yiyebilir dünyadan (suikast dahil) birçok insanın canını yaktı birçok kez ortalığı karıştırmak bu kadar kolay olmamalı
 • 14-05-2022, 11:21:40
  #4
  daha çok pr istiyordur. aldımı, alacak mı, alıyor mu, hadi aldı, aa aldı aldık, yok almamış, bak bu sefer kesin aldı...